Türkiye’de 11 Aralıkta Sağlık Çalışanlarına Aşı Yapılmaya Başlanacak!


Koronavirüs sebebiyle Türkiye’de toplam 13.558 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kısıtlamaların arttırıldığı bu günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni bir karar açıkladı. 11 Aralıktan itibaren sağlık çalışanlarına aşı yapılmaya başlanacak.

Türkiye’ye 50 milyon doz Covid-19 aşısı gelecek.

Aralık-ocak-şubat ayında Çin menşeli  50 milyon doz Covid-19 aşısı (Sinovac) gelecek. Aralık ayında 1 milyon doz alınması planlanan Alman aşısının ise devamında 25 milyona kadar alınması konusunda görüşmeler sürüyor.

Bilim Kurulu ise aşının öncelikli olarak kimlere yapılması gerektiği konusunda karara vardı. Aşı öncelikli olarak sağlık çalışanlarından başlamak üzere riskli gruplar ve enfeksiyonu yayma potansiyeli yüksek olan kesimlere uygulanacak. Aşıyı yaptıran vatandaşlardan ise herhangi bir ücret alınmayacak.

Fahrettin Koca açıklamasında şunları söyledi: “Aşıya aralık ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. 50 milyonluk sözleşme imzalandı. Aşı yapmaya aralık ve ocak ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. Yerli aşıyı ise Nisan ayında geçmeyi planlıyoruz. Her şey normal seyrederse aşıya 11 Aralık’ta, sağlık çalışanlarına yaparak, başlamak istiyoruz.”

Uzmanlar toplumun yüzde 60’ı aşılandığında salgının durabileceğini belirtti.

Türkiye’de günlük vaka sayısı kaç oldu?

Tükiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen vaka sayısı günlük 30 bini aşmış durumda. Dünya genelinde ise toplam vaka sayısı 61 milyon 988 bini aştı. Dünyada virüs nedeniyle 1 milyon 449 bin 124 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye’de Çin Aşısı İçin Gönüllü Denek Olmak! Başvuru nasıl yapılır?


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir