24 saat içinde Türkiye’de 3 kadın katledildi: Zehra, Aslı ve Didem!


Son 24 saat içerisinde Türkiye’de 3 kadın öldürüldü, 3 yaşam sönüverdi; Zehra, Aslı ve Didem. Onlar sadece bildiklerimiz!

Kadin cinayetleri

Aslı boğuldu

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde, Orhan Şahin (47) evde tartıştığı eşi Aslı Şahin’i sopayla dövdükten sonra boğarak öldürdü. Aslı Şahin’in aldığı darbelerle vücudunda morluklar olduğu, burnunun kırıldığı ve boğularak öldürüldüğü belirlendi.

Zehra bıçaklandı

Bayburt’ta 1 evladına bakmak için KETEM’de temizlik işçisi olarak çalışan Zehra Erdemir (45), kendisini bir süredir rahatsız eden, teklifini reddettiği Recai Ç. (34) tarafından boğazı kesilerek öldürüldü. Zehra kocasından boşanmış ve yıllardır kızına bakmak için çalıyordu.

Didem’in başı ezildi

Müteahhit Abdulselam G. (29) Didem Mengü’yü (30), Maltepe’de evde başını duvara ve yere çarparak öldürdü. Olayın gerçekleştiği adreste inceleme yapan polis ekipleri, kadının bavula konulmuş cansız bedeniyle karşılaştı.  Başka bir kadınla evli ancak boşanma aşamasında olduğu da öğrenilen şüpheli, işlemlerinin ardından Anadolu Adalet Sarayı’na götürüldü. Zanlı “Çok pişmanım. Tutuksuz yargılanmama karar verilsin.” dedi.

Tehdit altındaki kadınlara silah eğitimi ve ruhsatı verilsin

Türkiye^de kadın olmak

Zülfü Livaneli sosyal medya hesabından çok haklı bir isyanda bulundu. “Tehdit altındaki kadınlara silah eğitimi ve ruhsat verilmeli. Üç – beş katil adayı temizlenirse ancak durur bu işler. Keşke Özgecan’da, Ceren’de, Emine’de, Şule’de ve benzerlerinde silah olsaydı. Katil erkekler geberseydi. İşte bu ülke hepimizi bu uç noktalara kadar getirdi” ifadesini kullandı.

Bir çare önerin dostlar. Kadın öldürmeyi moda haline getirdiler

Zülfü Livaneli paylaşoımında şunları yazdı:

“Bu cümle, durumun vahametine dikkat çekmek amacıyla şok etkisi  yaratmak icin yazıldı. İsyan duygusu icinde. Bir çare önerin dostlar. Kadın öldürmeyi moda haline getirdiler.    Yargı vs yetmiyor! Onca kadın öldürüldü. Ne toplumun ne de devletin tepkisi yeterli. Kadınlar ölüyor, kimse bir şey yapmıyor. Dayanılmıyor. “Dişi köpek kuyruk sallamazsa…” gibi iğrenç sözleri üretmiş bir kültürde farkındalık yaratmak hiç kolay değil”

“Bu yıl kadın cinayetlerinde geçen yılın biraz üzerindeyiz.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Türkiye’de 2016’da 304, 2017’de 353, 2018’de 280 kadının cinayete kurban gittiğini belirterek “Bu yıl ise maalesef geçen yılın biraz üzerindeyiz. En son güncel veriye göre 2019 yılı kadın cinayeti sayısı 299” diye konuşmuştu.

Devletten 23 kez yardım isteyen Ayşe Tuba Arslan öldürüldü


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir