25 yıl sonra dünyada sperm kalmayacak! İnsanlığın nesli tehlikede mi?


Beslenmenin ve değişen çevre koşullarının etkisiyle her geçen yıl  sperm sayısı ciddi bir azalma yaşıyor. Dünyada bu azalma şimdilik çocuk sahibi olmayı tamamen engelleyecek kadar düşük değil. Ancak son birkaç yıldır özellikle erkek kısırlığında yüksek oranda artış yaşanıyor. Peki ileride ne olacak?  Düşük ve kalitesiz sperm sayıları insan neslini tehlikeye sürükleyecek gibi gözüküyor. Epidemiyolog Shanna Swan insanlığı uyardı!

‘Doğurganlık krizi’ küresel bir tehdit olacak

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre dünyada toplam doğurganlık hızı 1950’den bu yana yarıya düştü bile. Yaklaşan doğurganlık krizi uzun yıllardır sinyallerini veriyordu. 30 yıl içinde doğurganlık krizi, iklim krizi gibi küresel bir tehdit oluşturacak.  Uzmanlara göre modern yaşam sperm sayısını ve kalitesini tehdit ediyor.

Sperm sayısı 2045’te sıfıra dayanacak!

Yapılan araştırmalara göre son 30 yıldır erkeklerde sadece sperm sayısının değil, kalitesi de azalıyor. Dünyaca ünlü Epidemiyolog Dr. Shanna Swan da bu konuya kitabında(Count Down) yer verdi. Gelişmiş ülkelerdeki sperm sayısının giderek düştüğünü belirtti. Swan’ın öngörülerine göre sperm sayısı 2045’te sıfıra vuracak! Dr. Shanna Swan, ABD’deki New York kentinde Mount Sinai Icahn Tıp Fakültesi’nde çevre ve üreme epidemiyolojisi uzmanı.

Son yıllarda erkek kısırlığında büyük artış yaşanıyor

Son yıllarda özellikle erkek kısırlığında artış yaşanmakta. Erkek kısırlığı yüzde 50’ye ulaştı. Doktorlar eskiden ayda bir kısırlık şikâyeti ile başvurulurken, şimdi ise neredeyse günde birkaç çiftin bu şikayet ile geldiğini söylüyor. İstatistikî açıdan beş yıllık süre içerisinde erkeklik kısırlık vakalarında yüzde 70’e yakın artış olduğu düşünülüyor.

Kendinizi zararlı kimyasallardan koruyun

Dr. Shanna Swan, kendimizi zararlı kimyasallardan korumamız gerektiğini söylüyor. Ünlü doktor çok fazla kimyasallara maruz kaldığımızı bu yüzden de doğurganlığın tehdit altında olduğunu öne sürdü. Plastiklerde, kozmetiklerde ve pestisitlerde bulunan ve ftalatlar ve bisfenol-A gibi endokrinleri etkileyen kimyasallar sperm sayısını azaltıyo.

Sperm sayısı düşmanı Hormonlu Gıdalar!

Erkek spermleri hormonlara daha duyarlıdır. Hormonlu ve GDO’lu gıdalar ve çevresel kirlilik de en büyük düşmanımız.  Hormonlu gıdalar tüketildiğinde, spermlerde daha hassas bir yapıya sahip olduklarından dolayı şekil, sayı ve nitelik bozukluğu yaşanıyor.

İnsanlığın kaderi bizim elimizde. Gezegenimizi, çevremizi koruyarak, hormonlu gıdalardan kaçınarak bu yaklaşan tehditin önüne geçebiliriz…

Dünyadaki İlk İnsan Gübreleme Tesisi Açılıyor


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir