ABD Başkanlık Seçimlerinde Son hafta : Amerika’da pandemi ve ekonomik gerileme endişesi hakim


ABD için şu anda görülen son durum; iki tarafın da 3 Kasım’daki seçimler sonrası sonuçlara itiraz edeceği, seçimlerden sonra da gündemin karışık olacağı ve dünyada salgında en çok kişinin hayatını kaybettiği ülkedeki psikolojik yıpranmanın madden ve manen 2021’e de sarkacağı.

Tüm bu kaosa rağmen ABD’de 150 milyona yakın kişinin oy kullanacağı tahmin ediliyor – ki bu ABD seçimleri için epey yüksek bir çıta. Şu ana kadar 50 milyondan fazla seçmenin oy verdiği söylenirken, oylarının sayılmayacağı endişesiyle posta yoluyla oy vermek yerine sandığa giden seçmenler saatlerce kuyrukta bekliyor.

Donald Trump:

“Basitçe söylemek gerekirse, bu sosyalist bir kabus ve Amerikan rüyasının arasında bir seçimdir. Benim liderliğim altında, yıl sonundan önce etkili ve güvenli bir aşımız olacak. Hızlıca Çin virüsünü yeneceğiz, pandemiyi bitireceğiz, kritik tedarik zincirimizi geri getireceğiz ve ekonomimizi benzeri görülmemiş seviyelere çıkaracağız.”

Joe Biden:

“Fortune 500 şirketlerinden 91 tanesi bugün sıfır vergi ödüyor. Beni duyuyor musunuz? Sıfır vergi. Kaçınız sıfır vergi ödüyorsunuz? Milyonerler belirli bir oranda vergi ödüyor, çünkü hepsi yatırım parası, tesisatçı olarak çalışıyorsanız, onlar sizin ödediğiniz vergi oranından daha az vergi ödüyorlar.”

NPR/Harvard anketi Amerikalıların %46’sının yoğun finansal problemler yaşadığını gösterdi. %33’e yakını ise birikimlerini tükettiklerini söyledi. Amerikalıların %20’si kiralarını ödemekte zorlanıyor.

Yaklaşan ABD başkanlık seçimleriyle pandemi ve ekonomik krizin tüm dünyadaki etkilerini görmeye devam edeceğiz.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir