ABD SEÇİMLERİNİN TÜRKİYE’YE ETKİSİ NASIL OLACAK?


 

ABD SEÇİMİ 2020

Biden seçimlerde önde gözüküyor. Eğer Biden kazanırsa Türkiye’ye yönelik yaptırımlar olası hale gelebilir ve dolar/TL’de yukarı yönlü hareket uzayabilir.

Ekonomi uzmanlarına göre demokratların adayı Joe Biden kazanırsa dolar kuru yükselmeye devam edecek.

Türkiye’ye yönelik yaptırımlar olası hale gelebilir ve dolar/TL’de yukarı yönlü hareket uzayabilir.Trumpla Türkiye’nin arasında inişli çıkışlı bir ilişki vardı. Trump döneminde Türkiye ile ABD arasındaki Halk Bank ve S400 konusundaki tartışmalı davalar Trump’ın da etkisiyle şimdilik rafa kaldırılmış gibi gözüküyor. Ancak Trump bu ne yapacağı belli olmaz. Trump bey dengesiz tavırları ile Türkiye’ye kimi zaman tehditler savururken bir yanda da hükümet ile arasının çok iyi olduğu imajını sergiledi. Özellikle Erdoğan ile arasının ne kadar iyi olduklarını, dost olduklarını söyledi. ABD’de halen özellikle demokratların başını çektiği bir grup siyasi Türkiye’ye ağır yaptırımlar yapılması konusunda karar birliğine sahip.

Joe Biden neden Türkiye karşıtı tavır sergiliyor?

Joe Biden seçilirse Türkiye’nin başını ağrıtacak gibi gözüküyor. Demokrat partinin adayı Joe Biden, Senatörlüğü döneminde uzun yıllar Türkiye’nin Kıbrıs politikasını sert dille eleştirirken, 1915 olaylarının ABD tarafından ‘Ermeni Soykırımı’ olarak tanınması için de faal olarak çalışmalar yürüttü.

Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin Suriye Devlet Bakanı Beşar Esad’ı devirmek adına çok ciddi paralar ve silahlar aktardığını söyledi.

 “Bu ülkeler, Esad’la savaşan herkese yüzlerce milyon dolar para ve onlarca, binlerce ton silah verdi. Bu politikalar El Kaide bağlantılı grupların ve en sonunda da IŞİD’in işine geldi.”

Onu darbeyle değil seçimle devireceğim

 Ayrıca, Türkiye’nin Suriye’ye giden çok sayıda yabancı savaşçının sınırı geçmesine izin verdiğini kabul ettiğini de söyledi. Bu sözler, Türkiye’nin tepkisini çekti. Biden da daha sonra Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak sözlerinden dolayı özür diledi. Ocak ayında verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Onu darbeyle değil seçimle devireceğim” ifadelerini kullandığı konuşmasının gündem olmasıyla, Biden’a AKP, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi’nden tepkiler geldi.

TD Securities, JPMorgan ve Pictet Asset Management gibi finans kuruluşlarındaki uzmanlar, demokrat aday Joe Biden’ın ABD seçimlerini kazanmasıyla birlikte yaptırım olasılığının daha da güçleneceğinden dolar kurunda yeni bir atağın gerçekleşeceğini öne sürüyorlar

JPMorgan para birimi analisti Meera Chandan, Biden’ın seçimi kazanmasıyla gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kazanacağını, ancak Türk lirası ve Rus Rublesi’nin de aralarında olduğu bazı ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kaybedeceğini öne sürdü.

Biden kazanırsa, Türkiye’ye yönelik yaptırımlar olası hale gelebilir ve dolar/TL’de yukarı yönlü hareket uzayabilir.

Türkiye için bu iki adaydan kötünün iyisi kazanır temennisinde bulunmaktan başka seçenek yok gibi gözüküyor.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir