ABD’nin Büyükelçilik binasına ve askeri üssüne füze saldırısı yapıldı!


Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından ipler iyicene gerildi. İran’ın intikam alacağına dair açıklamalarının ardından Irak’ın başkenti Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği yakınlarına füzeli saldırı düzenlendi.

Süleymani amerika

Bu patlamalar Süleymani’nin Bağdat’taki cenaze töreninin sona ermesi ve ardından Kerbela’daki törene geçilmesi sonrası meydana geldi. Saldırı sonrası ABD Büyükelçiliğinde uyarı sirenlerinin çaldığı da belirtildi.

Amerika’nın Bağdat Büyükelçiliği Yakınına Atılan Füze

İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından insansız hava aracından atılan füze ile öldürülmesinden sonra İran ile ABD arasındaki gerilim bölgede sorunlara yol açtı.

Bağdat’ın ‘en yüksek güvenlikli yeri’ olarak bilinen, ABD büyükelçiliğinin bulunduğu ‘Yeşil Bölge’ içi ile Bağdat’ın kuzeyinde ABD askerlerinin bulunduğu Beled askeri üssüne bir kaç roket atıldı. 

Rusya’nın resmi haber ajansı Russia Today de patlamanın ABD büyükelçiliğinin de bulunduğu ‘Yeşil Bölge’ içinde meydana geldiğini bildirdi.

Saldırının kim tarafından yapıldığına dair bilgi verilmedi. Saldırı sonrası ABD Büyükelçiliğinde uyarı sirenlerinin çaldığı da belirtildi.

BBC muhabiri Nafiseh Kohnavard, twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin füze saldırısına hedef olduğunu bildirdi.

Kaynak: Reuters


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir