Amerikan üssünü vuran İran’dan açıklama “80 ABD’li terörist öldü”


İran amerikan üssünü vurdu

Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardınan İran’dan ilk misilleme geldi. İran, ABD’nin Irak’taki iki üssünü vurdu. Başkent Bağdat yakınlarındaki Ayn el Esad Hava Üssü ve Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’deki Amerikan üssü, Tahra yönetiminin emriyle İran füzelerinin hedefi oldu.

İran Devrim Muhafızları yaptıkları bu operasyona “Şehit Süleymani Operasyonu” adını verdi.  İran 80 ABD askerinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

İran’a karşı saldırgan bir hareketin başlangıç noktası olan her toprak hedef alınacaktır

İran resmi haber ajansı IRNA’nın aktardığına göre; Devrim Muhafızları “ABD’nin terörist ordusuna üslerini veren tüm Amerikan müttefiklerini uyarıyoruz ki İran’a karşı saldırgan bir hareketin başlangıç noktası olan her toprak hedef alınacaktır” dedi.

“Amerikan Teröristleri”

İran devlet televizyonuna dayandırdığı haberde en az 80 ABD askerinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Haberde İran’ın Amerikan askerlerine “Amerikan teröristleri” demesi dikkat çekti

“Amerika karşılık verirse tekrar vururuz”

 ABD’nin İran’ın misillemesine yanıt vermesi durumunda üslerinin tekrar vurulacağını da duyurdu:  “Amerikalılar artık üslerinin İran tarafından hedef alınabileceğini bilmeliler. ABD İran’ın Irak’taki füze saldırılarına yanıt verirse üsleri hedef alınacaktır.”

Trump’tan herşey yolunda tweeti

Donald Trump meşhur twitter hesabından gece yarısı açıklama yaptı:

“Her şey yolunda! Irak’ta bulunan iki askeri üsse İran’dan füze fırlatıldı. Kayıp ya da hasar değerlendirmesi şu anda yapılıyor. Şimdiye kadar çok iyi! Dünyadaki her yerde fersah fersah en güçlü ve donanımlı orduya sahibiz. Yarın sabah bir açıklama yapacağım.”

Bu ilk adımdı

İran Devrim Muhafızları’ndan bir komutanın füze saldırılarının “sadece ilk adım” olduğunu söyledi. Ayrıca Amerikan Başkanı Trump ordularını bölgeden ve ulaşabileceğimiz yerlerden çekmeli diye uyarıda bulundu.

İran’dan açık açık tehdit: Hiçbir Amerikan üssü veya askeri güvende olmayacak!


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir