Annesinin karnında hamile kalan bebek!


Kolombiya’da çok ilginç bir olay yaşandı. Monica Vega  7 aylık hamileyken karnındaki bebeğin de hamile olduğu tespit edildi. Bebek hemen sezeryanın ardından ameliyata alındı. Peki bu nasıl gerçekleşiyor? İşte paraziter ikiz denilen bu vakanın dünyada örnekleri…

7 aylık hamile olan Monica Vega her şey yolunda giderken son kontroller için hastaneye gitti. Doktor ultrason görüntülerinde iki tane göbek bağının olduğunu gördü. Neyse ki bebek doğmadan anlaşılmıştı. Minik bebek doğduktan hemen sonra ameliyata alınarak paraziter ikizi alındı.

Doktorlar erken doğum gerçekleştirdi

Doktorlar karnında paraziter ikizini taşıyan bu minik bebeği 37. haftasında sezaryen ameliyatı yaptı. Yoksa paraziter ikizi her geçen gün ona zarar verecekti. Erken doğumun ardından bebeğe de ameliyat yapılarak paraziter ikizi alındı. Böylece organları zarar görmeden kurtuldu.

Daha önce de 2 yaşındaki bebek kardeşine hamile kalmıştı

Çin’de karnında şişlik oluşan iki yaşındaki bebek hastaneye kaldırılmıştı. Minik bebeğin ikiz kardeşine hamile olduğu anlaşıldı.

Şiao Feng isimli iki yaşındaki bebek karnı şiştikçe soluk almakta zorlandı. Tek yumurta ikizlerinden birinin Şiao’nun karnında büyüdüğü anlaşıldı.

Bu olaya ‘parazit ikiz’ deniliyor. Üzücü yanı ise bu parazit ikizin kalça kemiği ve ayak tırnaklarına kadar bedeninin büyük bölümünün gelişmişti. Şaio’nun hayatını kurtarmak için ikizi ameliyatla alındı.

Bun durum çok nadir görülse de dünyada birçok ülkede bu vaka yaşandı. Dünyada neredeyse 500 bin doğumda bir rastlanıyor.

Parazit ikizinin başıyla doğan bebek

Hindistan’da bir bebek iki başlı olarak doğdu. Daha önce ultrasonla kontrol edilmediği için doktorlar bile şok oldu.

paraziter ikiz bebek

Anne ve babanın parası olmadığı için bu ameliyatı gerçekleştiremeyecekti. Ancak devlet yardım etti ve doğumdan hemen sonra bebek ameliyata alındı. Başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu.

Hindistan bebek

Doğumu gerçekleştiren Dr. Pravin Marthur şöyle söyledi:

“Parazit ikiz örneği son derece nadir görülür. Anne ve baba doğumdan sonra bebeği görünce büyük bir şok yaşadı. Kızlarının hayatlarını kurtarmak için onları ikna etmek konusunda güçlük geçtik. Çünkü doğumun ardından çift son derece acı dolu saatler geçirdi”

15 yaşındaki çocuğun karnında paraziter ikizi yıllar sonra çıkarıldı

hamile kalan erkek

Malezya’da 15 yaşındaki çocukta da aynı vaka görüldü. Mohd Zul Shahril karın ağrısından ve şişkinlikten sonra ailesi ve doktorlar karnında tümör olduğunu düşündü. Ama işin aslı çok başkaydı. İşin ilginç yanı parazit ikizin saçları bile upuzun olmuştu.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir