Apple İnsanları Nasıl Manipüle ediyor? iPhone’ları yavaşlattığı için 113 milyon dolar tazminat!


Kapitalizmin acımasızlığını yine gözlerimizi kamaştırıyor. Dünya devi Apple şirketi sizi eski iPhone’larınızı çöpe atıp yenisini almaya zorluyor! Nasıl mı? Güncellemeler ile eski iPhone’unuzun hızına savaş açıyor. Kasıtlı olarak eski iPhone’unuzu yavaşlatmak için elinden ne geliyorsa yapıyor.

Açılan dava sonuçlandı. Apple’ın 34 ABD eyaletine 113 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi. Yapılan soruşturmanın ardından Apple, eyaletlere milyonlarca dolar ödemenin yanı sıra, web sitesinde veya kurulum notlarında iPhone pilinin sağlığı, performansı ve güç yönetimi hakkında güncellemeler sağlamayı kabul etti.

Apple şirketinin özrü telafi olmadı!

Apple, sorunu tüketicilere açıklamak veya pilleri değiştirmek yerine, Aralık 2016’da eski iPhone modellerinin performansını etkileyen bir yazılım güncellemesi yayınlamıştı. Bunun üzerine insanlar tepki göstermeye başladı. iPhone kullanıcıları, şirketin insanları yeni iPhone satın almaya zorladığını söylediler.

Apple’ın 2017’de iPhone 6, 7 ve SE modellerindeki yazılım güncellemesinin cihazların performansını düşürdüğünü kabul ederek özür diledi. Ancak geç gelen özür fayda etmedi. Apple bu defa özür niyetine yedek pillerin fiyatını geçici olarak 79 dolardan 29 dolara düşürdü. Ancak tepkiler çığ gibi büyümeye devam etti. ABD’de açılan davalar sonucu şimdi yüklü bir tazminat ödeyecek.

 “Büyük Teknoloji şirketleri tüketicileri manipüle etmeyi bırakmalı”

Samsung da İtalya’da aynı nedenle 5 milyon Euro cezaya çarptırılmıştı.

iPhone’lar için soruşturmanın yönetilmesine yardımcı olan Arizona Başsavcısı Mark Brnovich Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında “Büyük Teknoloji şirketleri tüketicileri manipüle etmeyi bırakmalı ve onlara uygulamaları ve ürünleri hakkındaki tüm gerçeği söylemelidir,” dedi.

Amerika’nın ardından da diğer ülkelerde şirkete ardı ardına davalar açılıyor. Apple’ın iPhone’ları planlı yavaşlatma stratejileri suya düştü.

Türkiye’de dava açılacak mı?

Türkiye’deki hukuk süreci ABD ile aynı değil. ABD’deki gibi yüksek bir miktarla tazminat açılamıyor. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu” Türkiye’deki hukuki süreç ABD’deki gibi işlemiyor. Bizde bu miktarlarda bir dava açılamaz. En fazla ürün iadesi olarak bir dava açılabilir.” dedi.

Apple Şirketine Şantaj Yapan Türk Hacker Hapis Cezası Aldı


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir