Apple Şirketine Şantaj Yapan Türk Hacker Hapis Cezası Aldı


Kerem albayrak hacker

Türk hacker Kerem Albayrak Apple şirketine ait telefonları icloud üzerinden hackledi. Görüntüleri internette paylaşıp, Apple şirketinden fidye isteyerek şantaj yaptı.

 “133 bin İngiliz Pound verin bilgileri sızdırmayayım”

319 milyon iCloud hesabına erişimi olduğunu iddia eden hacker Kerem Albayrak Apple’dan 133 bin İngiliz Pound’u talep etti. İngiltere’de yaşayan Kerem Albayrak 22 yaşında bir IT uzmanı. Albayrak geçtiğimiz gün hakim karşısına çıktı ve 2 yıl hapis cezası aldı. Ayrıca yakalandığı evindeki tüm elektronik cihazlarına el konuldu. Cezası ertelenen hacker toplam 300 saat kamu hizmeti yapacak ve 6 ay boyunca elektronik kelepçe takacak.

Kerem Albayrak ifadesinde şunları söyledi : “İnternette gücünüz olduğunda herkes size saygı duyuyor. Bu da şöhret sahibi olmanızı sağlıyor. Bugünlerde herkes bunu kovalıyor”  NCA Kıdemli Araştırmacısı Anna Smith ise “İnsanların kişisel bilgilerini ele geçirdikten ve çok uluslu büyük bir şirkete şantaj yaptıktan sonra adaletten kaçabileceğine inanıyordu. Amacı şöhrete ve paraya ulaşmaktı; ancak NCA, siber suçluları adalete teslim etmeye kararlıdır”  dedi.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir