Avustralya’da 10 bin deve çok su içtiği için öldürülecek!


Avustralya’daki yangında 500 milyondan fazla canlının hayatını kaybetmesinin ardından şimdi de insanlar canlıların hayatını almaya karar verdi. Bilim kurgu dizilerinde sık sık izlediğimiz iklim krizi felaketleri kapımıza dayandı. Avustralya’da 10 bin deve su kaynaklarını tükettiği gerekçesiyle öldürülecek.

Ülkenin genelinde olduğu gibi, Güney Avustralya da haftalardır aşırı yüksek sıcaklıklarla bunalıyor. Kuraklıktan etkilenen Güney Avustralya eyaletinde develerin bazıları susuzluktan ölüyor. Su ihtiyacını karşılayamayan ve umutsuzca su aramaya çıkan develer su kaynaklarını tükettiği gerekçesiyle helikopterden atış yapılarak öldürülecek.

İnsanlar için tehdit oluşturduğu gerekçesiyle yaklaşık 10 bin yabani devenin helikopterlerden ateş edilerek itlaf edileceği bildirildi.

Bölgenin yerel yönetimi Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY), su kaynaklarına akın ederek yerleşim yerlerine zarar veren yabani develerin toplu halde itlaf edilmesine onay verdi.

“Sıcağa hapsolmuş durumdayız”

APY yetkililerinden Marita Baker, The Australian gazetesine yaptığı açıklamada, “Sıcağa ve rahatsızlık verici koşullara hapsolmuş durumdayız. İyi hissetmiyoruz, çünkü develer geliyor ve çitleri aşarak evlerin etrafında dolanıyor, klimaların bile suyunu içmeye çalışıyorlar” dedi.

Keskin nişancılar ateş edecek

Avustralya develer yangın

Bölgede artan yabani deve nüfusunu kontrol altına almak için yarın başlayacak ve 5 gün sürmesi beklenen itlaf operasyonunda, keskin nişancılar helikopterlerden ateş ederek Avustralya’da 10 bin deve itlaf edilecek. Avustralya’da 1 milyondan fazla deve yaşıyor.

“Develer havayı kirletiyor”

Ayrıca develerin yaydıkları sera gazı miktarından dolayı da avlanacağı belirtildi. Resmi verilere göre bu hayvanlar doğaya yılda bir ton karbondioksit salıyor. DEW sözcüsü, binlerce devenin altyapıda büyük hasara yol açtığını, aileler ve yerleşim yerleri için de tehlike arz ettiğini söyledi.

İnsan doğaya hükmetme hırsından kaynaklı savaşı kazandığında,

aslında kaybetmiş olacak.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir