Devletten 23 kez yardım isteyen Ayşe Tuba Arslan öldürüldü


Tuba ayşe arslan

Bir kadın cinayeti daha. Üstelik devletten son iki senede 23 kez yardım isteyen bir kadının göz göre göre öldürülmesi… Eskişehir’de yaşayan iki çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan 6 ay önce boşandığı eski eşi tarafından satırla öldürüldü.

Ayşe Tuba Arslan ‘canım güvende değil’ diyerek Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na 23 kez suç duyurusunda bulunmuş. Ama başvuruların çoğu delil yetersizliğiyle kapanıp gitmiş.

Ayşe Tuba Arslan eski eşine uzaklaştırma kararı aldırmıştı

Uzaklaştırma kararı alınması can güvenliği sağlamıyor. Nice kadının uzaklaştırılma kararından sonra öldürülmesi gibi Ayşe de öldürüldü. Ayşe Tuba Arslan 14 Eylül 2018’de 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” kapsamında uzaklaştırma kararı aldırmıştı. Defalarca bu kararı çiğneyen eski kocası hakkında bir işlem yapılmadı.

“Başvurmadığım hukuki işlem kalmadı”

Ayşe mahkemeye başvurarak 4 ay önce şunları söyledi:

“Boşanmış olduğum eski eşimden hâlâ şiddet ve ağıza alınmayacak hakaretlere maruz kalıyorum. Özalpay tarafından üzerime bir sürü borç bırakılmıştır. Maaşıma icra getirmiştir. Şu an kendisi oturmakta olduğu evdeki mobilyalarını bana ödetmektedir. Ve ben şu an maddi manevi çok zor durumdayım, çalışmıyorum. Defalarca şikayet etmeme rağmen hiçbir sonuç alamadım. Uzaklaştırmam olduğu halde. Benim bu Yalçın Özalpay isimli şahısla ilgili başvurmadığım hukuki işlem kalmadı. Bu şahıstan tehdit alıyorum. Benim ölümüm gerçekleşince mi bana yardım edeceksiniz. Ben çok mağdurum.”

Ayse-tuba-arslan-dilekce

“Benim ölümüm gerçekleşince mi yardım edeceksiniz?”

“Benim ölümüm gerçekleşince mi yardım edeceksiniz?” Bu onun mahkemeye verdiği son dilekçeydi. Bu sözlerin ardından 4 ay geçti. Ayşe, mesai bitiminde evine dönerken eski kocası Yalçın Özalpay’ın satırlı saldırısıyla hayatını kaybetti.

Ve biz bir kadınımızı daha koruyamadık…

Şimdi Hâkimler ve Savcılar Kurulu ihmali bulunan kamu görevlileri için inceleme başlatılıyor.

Uzaklaştırma kararı ne işe yarıyor?

Devletimiz bizi korumakla yükümlüdür. Uzaklaştırma yerine koruma tedbir kararları çerçevesinde kadınlara koruma sağlanması yasada yer alsa da çoğu durumda uygulanmıyor. Özellikle polisler bu şikayetleri önemsemeyerek kadınlara tekrar eve dönmelerini söylüyorlar.

Bu yaşanan kadın cinayetleri uzaklaştırma kararı ne işe yarıyor sorusunu sorduruyor. Uzaklaştırma kararının yanında kadına yakın koruma çok nadir durumlarda uygulanıyor. Peki biz kadınlarımızın canını nasıl koruyacağız. Devletin bu soruna biran önce çözüm bulması gerekiyor.


2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir