Berat Albayrak’ın Ardından… Neden İstifa Etti?


berat albayrak neden istifa etti

Dolar kurunun tutulamadığı bir dönemde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabı üzerinden istifa ettiği haberi gündeme bomba gibi düştü.

Berat Albayrak’ın henüz resmi olarak teyit edilmeyen istifasının ardından dolar son 2 yıldır en hızlı düşüşünü yaşadı. TL, dolar karşısında %5’e yakın değer kazandı.

Birkaç gün önce Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alınmış yerine ise Naci Ağbal atanmıştı. Hemen ardından Albayrak’ın görevinden istifası ise tesadüf değil gibi..

Berat Albayrak Geldi, Dolar Daha Da Arttı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan Berat Albayrak, 2018 yılındaki Türkiye Genel Seçimlerinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı görevine getirildi. Eskiden Başbakanlık’a bağlı bulunan Hazine Müsteşarlığı da bu bakanlığa bağlandı. Ancak bu karar ardından dünyada eleştiri oklarını AKP hükümetine yönlendi. Kabinenin açıklanmasının ardından TL dolar karşısında yüzde 3,8 değer kaybetti.

‘Berat Albayrak’ın göreve gelmesi, yabancı yatırımcı ve uzmanları alarma geçirdi

İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi Berat Albayrak’ın göreve gelmesini şöyle yorumladı: a“2004’te Erdoğan’ın kızıyla evlenen Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olması, Türkiye ekonomisinin sağlığı ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konularında endişeli olan yabancı yatırımcı ve uzmanları alarma geçirdi” ifadelerini kullandı.

Mart 2019’da Rize’de konuşma yapan Albayrak “Birileri Türkiye batacak, dolar 7, 8 lira olacak diye hayaller kurdu” dedi. Bu konuşmasından yaklaşık bir yıl sonra dolar 7, bir buçuk yıl sonra da 8 lira seviyelerini geçti.

Berat Albayrak Gitti, Dolar Düştü

Birkaç gün önce Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı. Yerine ise Naci Ağbal’ın atandı.

Berat Albayrak’ın henüz resmi olarak teyit edilmeyen istifasının ardından dolar ise dolar %5’e yakın sert bir düşüş yaşadı. TL dolara karşı yüzde 5’in üzerinde değer kazandı. Bu, doların son 2 yıldır en hızlı düşüşü oldu!

“Sen Şeyma Subaşı mısın Instagram’dan istifa ediyorsun”

Hazine ve Maliye Bakanı’nın instagram üzerinden istifa etmesi en çok eleştirilen noktalar arasında. Cüney Özdemir, Youtube kanalında Rasim Ozan Kütahyalı ve Candaş Tolga Işık ile yaptığı canlı yayında “Sen Şeyma Subaşı mısın Instagram’dan istifa ediyorsun? ” dedi.

İstifası Kabul Edilecek mi?

Berat Albayrak’ın istifasının kabulüne ya da reddine ilişkin resmi bir açıklama gelmedi. Ancak Cumhurbaşkanlığından istifasına ilişkin bir bilgilendirme de yapılmadı. Süleyman Soylu’nun istifa mesajının ardınan Erdoğan istifasını kabul etmediğini söylemişti.

Bakalım Berat Albayrak’ın akıbeti ne olacak…


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir