Bilim insanları karanlıkta görmenizi sağlayan damla geliştirdi


Bilim bizleri her geçen gün şaşırtmaya devam ediyor. Bilim adamları gece görmemizi sağlayan bir solüsyon geliştirdi.

Doğada zifiri karanlıkta bile görebilen canlılar var. Mesela okyanusun derinliklerinde, hiç güneş ışığı almayan derinliklerindeki balıklar…

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Çılgın araştırmacılar bu balıkların gözlerinden yararlanarak bir solüsyon hazırladı. Bu solüsyon sayesinde belki de insanlar karanlıkta görebilecek. Peki bu solüsyon göze enjekte edilebilecek mi?

İnsanlar geceleri de görebilir

Bilim bizleri her geçen gün şaşırtmaya devam ediyor. Güneş ışığı almayan okyanusun derinliklerinde yaşayan balıklar karanlıkta rahatlıkla görebiliyorlar. İşte bu balıkların gözlerinden alınan maddenin adı Chlorin e6. Amerikan bilim insanları bu madde ile insülin ve dimetil sülfoksid bileşiğini ekleyerek bir solüsyon hazırladı. Hazırlamakla kalmadı bir de onu test ettiler.

Bilim insanları Karanlıkta görmek

Böyle bir deneye Gabriel Licina gönüllü oldu. Aynı zamanda biyokimya uzmanı olan Gabriel’in gözüne Chlorin e6 maddesi damlatıldı. Birkaç saat içinde madde etkisini göstermeye başladı. Gabriel’in gece görüş mesafesi 50 metrenin üzerine çıktı.

Bilim insanları 101 balık türünü araştırdı

Science dergisinde yapılan araştırmada okyanusun derinliklerinde yaşayan 101 tane balık türünü inceledi. Dünyanın en büyük yaşam alanlarından biri bu okyanusun derinlikleri. Bizim hiç görmediğimiz canlılar yaşıyor. Ve karanlıkta yaşadıkları için ona göre evrim geçiriyorlar. Karanlık dünyalarında görebiliyor, yem ya da eş arayabiliyorlar.

Araştırmalar hala devam ediyor. Gelecekte bizi neler bekliyor gerçekten heyecan verici.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir