Bilim İnsanlarına Göre Çıplak Ayakla Toprağa Basmak Vücudunuzda Neleri Değiştirir?


İnsanlar ve toprak arasında güçlü bir ilişki vardır. Sadece kokusu bile insana huzur verir. Bilim insanları da çıplak ayak ile toprağa basmanın faydalarını doğruluyor. Çıplak ayakla toprağa basmak yani topraklamanın en kuvvetli antioksidanlardan biri olduğu kabul ediliyor.

Neden buna ihtiyaç duyarız

 Toprak, kayaların ve organik maddelerin çeşitli derecedeki ayrışma ürünlerinden meydana gelen, içinde geniş bir canlılar topluluğu barındıran, bitkilere durak yeri ve besin kaynağı olan ve katı yer kabuğunun, uzun zaman içerisinde belirli özellikler kazanan en üst kısmını saran doğal, dinamik bir yapıdır.

Gezegenimiz, pozitif yüklü bir iyonosfer içine yerleştirilmiş negatif yüklü bir küredir. Fizikçi Winfried Otto Schumann 1952’de dünyanın elektriksel gerilimini bulduğunu keşfetti.  Schumann rezonansı güneşten gelen ışınlar, yıldırım ve buna benzer elektrik akımları ile yeryüzüne aktarılan, atmosfer içerisinde bulunan elektiriksel güç ile tetiklenen enerjiye bağlı titreşimdir.

Çıplak ayağa toprağa basmak vücudumuza ne fayda sağlar?

Çıplak ayakla toprağa basmak

Topraklama olumlu etkisi uzun zamandır harika sonuçlarla çalışılmıştır.  Yapılan çalışmalar çıplak ayakla toprağa basmak için birçok neden ortaya koymuştur;

  • Toprağa bastığınızda Kırmızı kan hücrelerinin akış hızı ortalama olarak %280 artar. Kanın iç akışını azaltır, kan incelir.
  • Dokulara taşınan oksijen ile kalp krizi riski azalır.
  • Ağrıyı azaltır. Özellikle kas ağrılarını…
  • Düzenli uyku düzeni sağlar. Stresi azaltır.
  • Kanı inceltir
  • İltihabı azaltır
  • Kortizol seviyelerini düşürür

Bir avuç toprakta dünyadaki tüm insan nüfusundan daha fazla canlı organizma vardır

Toprakta milyonlarca bakteri var. Hemen bakteri deyince korkmayın. Bunların pek çoğu topraktaki pH düzenini dengeleyerek toprağın sağlıklı ve verimli olmasına sebep olur.

Artık beton haline gelen kentlerimizde toprak bulabilirseniz mutlaka haftasonları çıplak ayakla bir süre toprağa basın. Çıplak ayakla toprağa basmak size ve ruhunuza iyi gelecek.

Neden kanser oluruz?


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir