Bitcoin üretimi yüksek enerji tüketimiyle iklimimizi tehdit ediyor. Tek çare değerinin düşmesi!


22 Paylaşım
Bitcoin enerji kullanımı

Küresel ısınmayı azaltmak için kömür santrallerini kapatıyoruz, enerji tüketimini azaltmak istiyoruz fakat Bitcoin üretimi için harcanan enerji akıl almaz boyutlarda! Değeri yükseldikçe aynı oranda enerji tüketimi de artıyor. Kripto paraya rağbet her geçen gün artıyor.Peki bu coinlerin üretilmesinde harcanan enerji ne durumda?

Bitcoin üretimi için tüketilen enerjinin çevre kirliliğine yol açıyor ve biran önce önlem alınması gerekiyor. Tek çıkar yol ise; Bitcoin değerinin düşmesi!

Bitcoin enerji tüketimiyle iklimimize zarar veriyor

Bilgisayar ortamında coin üretiminde çalışanlara ‘Bitcoin madencileri’ deniyor. Bitcoin üretimi yapan madenciler de sahip oldukları sistemleri günün 24 saati çalıştırıyorlar. Bitcoin madenciliği için harcanan enerji çok yüksek seviyelere ulaştı. Acı bir gerçek var: Bitcoin üretmek için harcanan parayla 21,8 milyon güneş enerji panelinin üretilebilirdi!

CCAF ekibi, enerji kullanımları konusunda dünya çapında Bitcoin ağını yöneten insanları araştırdı ve bu enerkinin yaklaşık üçte ikisinin fosil yakıtlardan geldiğini ortaya koydu. Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Bitcoin madenciliğinin aşırı enerji kullanımı nedeniyle çevre için zararlı olduğunu. iklime zarar verdiğini söyledi.

Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi (CCAF)’nin Bitcoin’in yılda yaklaşık 121.36 terawatt-saat (TWh) tükettiğini hesapladı. Bitcoin’in değeri düşmedikçe bu enerji ihtiyacının düşme ihtimalinin düşük olduğunu belirttiler. Bitcoin üretimindeki kullanılan enerji, her yıl Türkiye’nin elektrik tüketiminin yüzde 40’ını geçiyor. Arjantin gibi ülkelerinin enerji tüketimini ise katlıyor!

Bu zararların önüne geçmek için, Bitcoin madencilerine karbon vergisi uygulanması konuşuluyor. Bazı ülkeler, Bitcoin madenciliğini yasaklayarak, yüksek enerji tüketiminin önüne geçmeye çalışıyor.

Dünyada Bitcoin kullanım oranları

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından yapılan araştırmaya göre dünyanın en büyük 74 ekonomisi içerisinde nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülke vatandaşları açıklandı. Özellikle Afrika ve Asya’da talep görüyor.

Türkiye olarak ise yine bir furyanın içine düştük. Avrupa’da en çok kripto kullanan ülke Türkiye!

türkiye bitcoin enerji

İşte Dünyada en çok kripto para kullanan ülkeler:

  1. Nijerya (%33 kullanım)
  2. Vietnam (%21 kullanım)
  3. Filipinler (%20 kullanım)
  4. Türkiye (%16 kullanım)

En az kripto para kullanan ülkeler ise yüzde 4 ile Japonya ve Danimarka.

Avrupa Bitcoin ile ilgilenmiyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde “Kripto para bir para birimi değil. Oldukça spekülatif bir varlık” demişti.

Orta Avrupa ve Britanya ülkelerinin pek fazla rağbet göstermediği kripto paralara Türkiye’den sonra en çok ilgi gösteren Avrupa ülkeleri yüzde 11 ile İsviçre ve Yunanistan oldu.

Uzmanlar Elon Musk’ı suçluyoe!

Çevre kirliliğine dikkat çeken uzmanlar, bu artış için Elon Musk’ı suçluyor.

Elon Musk’ın bir tweetine Bitcoin tavan yaptı. Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla, 750 milyar dolarla piyasa değeri bakımından en büyük otomotiv üreticisi. Fakat sıkı durun! Milyarder Elon Musk, sahibi olduğu Tesla’dan araba satarak kazandığından çok daha fazlasını Bitcoin’den kazandı. ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, paylaşılan alım raporuna göre Bitcoin’e 1,5 milyar dolar yatırdıklarını açıkladı. Şirketin riskli bir kararla 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alması ardından kripto para biriminin değeri geçen hafta sonu tüm zamanların zirvesine ulaştıktan sonra iki gündür düşüşe geçmişti. Tesla hisseleri düşünce Elon Musk dünyanın en zengini unvanını kaybetti.

Geçtiğimiz yıl 12 ayda 721 milyon dolar net kâr elde eden Tesla, ocak ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldı. Sadece bu yatırımından 3 haftada 970 milyon dolar kazanç sağladı.

Elon Musk Bitcoini ölümüne savunuyor. Ancak başkan Biden’ın üst düzey ekonomi danışmanı, Bitcoin’i “işlemleri yürütmenin son derece verimsiz bir yolu” olarak nitelendiriyor.

Bill Gates: Bitcoin bana göre değil

Microsoft Kurucusu Bill Gates’e göre Bitcoin güvenli bir liman değil üstelik çevreye zarar veriyor. Bill Gates kripto paraların çeşitli suçların işlenmesine yardımcı olduğunu düşünüyor. Bu yüzden Bitcoin almadığını ancak kripto paraya da karşı olmadığını söyledi. Paranın dijital hale gelmesine karşı çıkmıyor hatta destekliyor ancak yasa dışı kullanılmasını da istemiyor.

5G Nedir? Tehdit mi yoksa devrim mi?


Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzdün be admin Üzdün be admin
6
Üzdün be admin
Doğru olmamalı Doğru olmamalı
7
Doğru olmamalı
Ne diyosun Ne diyosun
7
Ne diyosun
Kral hareket Kral hareket
4
Kral hareket
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
3
Şaşırtıcı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı