CHP’li Urla Belediyesine FETÖ’den Kayyum atandı


CHP Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak

CHP Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak FETÖ’nün üst düzey yöneticileri ile telefonda irtibat kurduğu gerekçesiyle tutuklandı.Oğuz FETÖ’ye üye olmaktan tutuklandı. FETÖ’den tutuklanan CHP’li belediye başkanı yerine yerine kayyum atandı.

 İzmir Genç İşadamları Derneği (İGİD) yönetim kurulu üyesi olduğu belirtilen Oğuz, örgütte sohbet hocalığı yapmak ve mahrem imamlarla da iletişim kurmakla suçlandı.

31 Mart seçimlerinde CHP‘den Urla Belediye Başkanı seçilen İbrahim Burak Oğuz 16 Aralık’ta Savcıya verdiği ifadesinin ardından şunları yazdı:

“Bu yola çıkarken ‘Kendimi ve Ailemi sizlere emanet ediyorum’ demiştim. Ailem önce Allah’a sonra sizlere emanet. Vatanım, Bayrağım, Cumhuriyetim ve Mustafa Kemal Atatürk hepimize emanet. Biraz beni özleyeceksiniz ama ben sizleri çok özleyeceğim. Kalın sağlıcakla”

CHP’nin önceden uyarıldığı iddia ediliyor

FETÖ’den tutuklanan CHP’li Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz’un ifade metnine göre; babası, 31 Mart Seçimleri’nden önce CHP Başkanı Kılıçdaroğlu’nu telefonla arayarak, “Benim oğlum FETÖ’cüdür, onu aday gösterirseniz sizin için sıkıntı olur” dediği iddia ediliyor.

“Fetö’nün CHP’de yaşama şansı yoktur. Seçimle gelenlerin hukuk eliyle bertaraf edilmesini kınıyoruz. “

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ise twitter adresinden şunları yazdı:

Kayyum olarak Kaymakam atandı

FETÖ’den tutuklanan CHP’li belediye başkanı yerine yerine kayyum olarak Kaymakam atandı. Oğuz’un Anayasanın 127. maddesi ve Belediye Kanunu’nun 47. maddesine istinaden İçişleri Bakanlığının onayı ile geçici tedbir olarak görevden uzaklaştırıldığı hatırlatılan açıklamada, “Belediye Kanunu’nun 45. maddesi uyarınca yine Belediye Kanunu’nun 46. maddesi kapsamında Urla Kaymakamı Önder Can, Urla Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi. 

Kaç Belediyeye Kayyım Atandı?

31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra özellikle doğu ve güneydoğu illerindeki birçok belediyeye kayyum atanmıştı. Görevden alınan belediye başkanlarının çoğu ya terör soruşturması kapsamında tutuklandı ya da haklarında başlatılan soruşturma devam ediyor.

Görevlerinden uzaklaştırılarak, yerlerine kayyum atanan belediye başkanlarının sayısı 30’a yakın.

Kayyum ne demek?

Kayyum belli bir malın yönetilmesi veya belli bir işin yapılması için görevlendirilen kimse. Devletin usulsüzlük yapılan özel kurumlara ya da şirketlere el koyarak atadığı yöneticilere kayyum denir.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir