Çıldırtan Sayısal Loto! Özelleştirme sonrası neler yaşandı?


Çılgın sayısal loto

Oynamasanız da duymuşsunuzdur, son zamanlarda sürekli devreden bir oyun haline gelen sayısal loto yeni adı ile “Çılgın sayısal loto”yu.

Milli Piyango İdaresi’nin Türkiye Varlık Fonu’na devrinden sonra yeniden özelleştirme süreci başlamıştı. Türkiye Varlık Fonu’nun gerçekleştirdiği Milli Piyango ihalesinde tek teklif Demirören-SISAL ortaklığından gelmiş ve 10 yıl boyunca Milli Piyangonun, Demirören ve İtalyan ortağı SISAL tarafından işletileceği belirlenmişti.

Sayısal Loto sistemi nasıl değiştirildi?

Milli Piyango’nun en ilgi gören oyunu Sayısal Loto’nun önce adı değiştirildi Çılgın Sayısal Loto oldu. Sonra da sistem değiştirildi.

Daha önce 49 rakam içinden 6 rakam bilmek gerekirken şimdi 90 rakam içinden 6 rakam bilmek gerekiyor. Yeni sistemin en çok eleştirilen yanı ise 6 bilenin çıkmadığı haftalarda ödülün büyük bölümünün bir sonraki haftanın ödülüne eklenmemesi. 

Fiyatlara gelince tabi oda değişti. 1.5 TL olan kolon fiyatı da yüzde 100 zamla 3 lira yapıldı. Sayısal Loto 2018’de en fazla 9, 2019’da ise en fazla 8 kez devretti. Çıldırtan pardon Çılgın Sayısal Loto’da ise kaçıncı kez devrediyor artık sayamıyoruz çünkü kimse 6 rakamı bilemiyor.

“Şirketin kasası vatandaşa dağıtmadığı parayla doluyor”

CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz, “Milli Piyango’nun yaptığı çekilişlerde 1-49 arasındaki rakamlarda 6 tutturma ihtimali 14 milyon da birdi. Şimdi ise 1-90 arasındaki rakamlarda 6 tutturma ihtimali 622 milyonda bir. Yani neredeyse imkansız. Hasılatın tümü bir sonraki çekiliş ikramiyesine eklenmiyor, çoğu kasaya gidiyor. Vatandaşa dağıtılacak ikramiye tutarı da birikenden az oluyor. Oynanan kolon sayıları da açıklanmıyor. Şirketin kasası vatandaşa dağıtmadığı parayla doluyor” açıklamasını yapmıştı.

Şuan 80 milyonu aşmış durumda devir miktarı. Rekora doğru gitmeye de devam edecek gibi görünüyor tabii Türkiye’deki en şanslı insan 6 rakamını bilene kadar.

Bakalım ilerideki günlerde Çılgın Sayısal Loto çıldırtmaya devam mı edecek yoksa sonunda büyük talih kuşu birine konacak mı?


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir