Çin, Hızla Yayılan Esrarengiz Wuhan Virüsü İle Karşı Karşıya! Dünya Sağlık Örgütü Kırmızı Alarm Verdi


Wuhan virüsü nedir

Çin’de ortaya çıkan ve giderek dünyaya da yayılan Wuhan virüsü yüzünden 6 kişi hayatını kaybetti. 50’den fazla kişinin durumu ise kritik. 15 sağlık personeline de bu virüs bulaştı. Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) Çin’deki virüs ile ilgili kırmızı alarm verdi. WHO acil olarak toplanıyor.

Çin’de geçtiğimiz haftalarda yeni bir virüs salgını başladı. Viral hastalık uzmanları, 2 binden fazla kişinin salgına yakalanmış olabileceğinin uyarısını yaptı.

Bu virüs nedir?

Yeni keşfedilen Wuhan virüsü SARS (ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu) benzeri olarak tanımlanıyor. Bu esrarengiz Coronavirus ailesinden ama SARS, grip, adenovirus veya MERS değil. Benzeri olan SARS virüsü de 2002 yılının sonlarına doğru ilk kez Çin’de ortaya çıkmış ve binlerce kişi hayatını kaybetmişti.

Virüsün belirtileri

İlk belirtiler arasında çoğunlukla ateş, öksürük veya göğüste sıkışma ve nefes darlığı semptomların görülüyor. Bu semptomlar diğer birçok solunum yolu hastalığına benzer olduğundan, ekstra tarama gereklidir.

Henüz Tedavisi Yok

Virüs için henüz bir tedavi geliştirilemedi. Yetkililer virüsten korunmak için halkı kalabalık ortamlara girmemeleri, hijyen koşullarına dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Hastaneye kaldırılan hastaların 170’inin tedavisinin sürüyor. 50’den fazla kişinin ise durumu ağır. Yetkililer bölgede en az 15 sağlık çalışanı da virüsten etkilendiğini ve bu kişilerden birinin durumunun ağır olduğunu söyledi.

Wuhan Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı?

 Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre virüsün, Çin’in Wuhan kentinde bulunan bir deniz ürünleri pazarından kaynaklı olması muhtemel. Daha önce virüsün sadece hayvandan insana bulaştığı sanılıyordu.

Virüs 11 milyon insanın yaşadığı Wuhan kentinde ortaya çıktı. Ardından da büyük kentlere yayıldı. Yetkililer bunun erkenden bilincinde olduklarını ve salgının yayılmasını kontrol altına almaya çalıştıklarını söylüyor.

200’den fazla kişi salgına yakalandı

Yapılan resmi açıklamalarda şu ana kadar 200’den fazla kişinin salgına yakalandığı söylendi. Ancak viral hastalık uzmanları sayının 2.000’den fazla olabileceği uyarısını yaptı.

Wuhan Virüsü Dünyaya da Yayılmaya Başladı

Virüsler hızlı bir şekilde büyüyerek hücre başına genelde yüksek sayılara kolayca ulaşabilir. Hatta kısa zamanda mutasyon geçirme ihtimalleri de artar. 

Çin dışında vakalara da rastlanmış durumda. Tayland’da, Japonya’da Güney Kore’de ve Filipinler’de birkaç kişinin virüse yakalandığı tespit edildi. Bu kişilerin kısa süre önce Wuhan’ı ziyaret ettikleri de açıklandı. Pekin’deki sağlık yetkilileri ise Wuhan’a seyahat edip dönen iki kişinin tedavi altında tutulduğunu duyurdu. Her iki hastada da virüsle bağlantılı zatürre belirtileri olduğu ifade edildi.

Tayvan adasında, Wuhan’da çalışmaktan dönen bir kadının ilk vakasını doğrulandı.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Site hakkında feedback: Amerikayı yeniden keşfetmeğe gerek yok admin, sitende sundukların şu anda zaten başka yerlerde sunulanlar. İnsanlara başka yerde olmayam yeni bir hizmet sun ki insanlar sana gelsin. Site onedio tarzında bir site, oranın kopyası gibi. Sunduğun içerikler ise bi nevi haberleri alıp buraya yapıştırmak. Amerikaya giden yolu istediğin kadar anlat artık insanlar için yenilik değil o.