Cumartesi kısıtlaması geri geldi! Ramazan ayında yeni yasaklar açıklandı


yeni yasaklar türkiye korona

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı ile ilgili yeni kararları açıkladı. Normalleşme süreci Türkiye’ye yaramadı. Kovid-19 risk haritasına göre 58 il kırmızıya döndü! Türkiye’de toplam vaka sayısı 3 milyonu aştı. Bugün ise 154 kişi hayatını kaybetti, 32 bin 404 yeni vaka tespit edildi. İşte yeni yasaklar…

1 Mart tarihinde başlayan normalleşme süreci ile birlikte iller vaka sayısına göre 4 farklı gruba ayrılmış, Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı ise tüm yurtta kaldırılmıştı. Ancak vakalar hızla arttı.

Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve 05:00 olarak her gün devam edecek. Kırmızı kategorideki illerde, pazar günü uygulanan kısıtlama artık cumartesi ve pazar olarak sürecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir. Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80’ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır.” dedi.

Ramazanda yasaklar nasıl olacak?

Ramazan ayı boyunca Türkiye evlere kapanacak. Ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek.  Sadece Ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafeler hizmetlerini paket servis ile sınırlandıracak

Tek mavi ilimiz Şırnak!

Şırnak 3 haftadır ‘mavi’ kalabilme başarısını gösteren tek ilimiz. 537 bin nüfuslu Şırnak’ta 520 bin vatandaşımızı sağlık taramasından geçirildi. Ateş, öksürük gibi semptomlarla karşılaşıldığında sadece belirtileri gösteren o kişiyi değil tüm hane, gerekirse tüm apartman izole edildi.

Ülkeler neden art arda AstraZeneca aşısını durduruyor?


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir