Finlandiya Kadınlara Emanet! Tüm parti liderleri kadın!


Finlandiya kadın koalisyon

Finlandiya’da koalisyondaki beş partinin lideri de kadın olacak! Finlandiya Ulaştırma Bakanı Sanna Marin, Sosyal Demokrat Parti’nin lideri seçildi. Sanna Marin dünyanın en genç başbakanı olacak. Eğitimiyle tüm dünyaya örnek olan Finlandiya yaşamın her alanında dünyaya örnek olmaya devam ediyor.

Sanna Marin
Sanna Marin

Finlandiya’da koalisyondaki beş partinin de lideri kadın olacak!

Dünyanın en genç başbakanı olacak Sanna Marin’in göreve başlamasıyla birlikte Finlandiya’da koalisyondaki beş partinin de lideri kadın olacak.

finlandiya kadın liderler

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin kimdir?

İktidardaki 5 partili koalisyon ortaklarından Sosyal Demokrat Parti’nin liderliğine seçilen Marin 34 yaşında. Ülke tarihinin hatta dünya tarihinin en genç Başbakanı olarak göreve başlayacak. Sanna yemin etmesinin ardından Finlandiya’nın 3. kadın başbakanı olacak. Bu hafta içerisinde göreve başlaması beklenen Marin, aynı zamanda Finlandiya siyasi tarihinin üçüncü kadın Başbakanı oldu.

16 Kasım 1985 doğumlu olan Sanna Marin, 27 yaşında iken Tampere’nin Şehir Konseyi üyeliğine seçildi. 2013 – 2017 yılları arasında Belediye Meclisinin başkanı olarak görev yaptı. 2017 yılında Belediye Meclisine yeniden seçildi.  2015 yılından beri parlamento üyesi olan Marin,  Ulaştırma Bakanlığı görevini de 6 Haziran’dan beri sürdürüyordu. YLE kanalında Sanna Marin’in bekar bir anne tarafından büyütüldüğü ve aileden üniversiteye giden ilk kişi olduğu söylendi.

Gazeteciler tarafından Marin’e dünyanın en genç başbakanı olduğunun hatırlatılması üzerine ise Marin şunları söyledi:

“Hiçbir zaman yaşımı ya da cinsiyetimi düşünerek hareket etmedim. Benim için önemli olan seçmenin son seçimlerde bize duyduğu güven”

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin
Dünyanın en genç Başbakanı Sanna Marin

Marin’in başbakan olarak göreve başlamasıyla birlikte Finlandiya’daki beş koalisyon ortağının tümünün liderleri kadın olması da mükemmel.

Darısı Türkiye’nin başına diyeceğiz de önce kadın cinayetlerini önlemek için sesini yükselten kadınlarımızın göz altına alınmasını önlemeliyiz(!) Sonra 70’lik genel başkanlar, 80’lik vekillerin demode yönetimlerinden kurtuluruz.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir