Dünyanın En Pahalı 5 Arabası


Teknoloji geliştikçe yeni araçların fiyatları da hızla artıyor. İşte dünyanın en pahalı 5 arabası

1. Yalnızca Bir Adet Üretildi: La Voiture Noire

2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen, Bugatti’nin yeni “La Voiture Noire” modelinin fiyatı dudak uçuklatan cinsten. La Voiture Noire sadece bir tane üretildi. Bu yakışıklı arabanın vergiler hariç fiyatı tam 12,5 milyon dolar.  Bu araç Fransız hiper araba üreticisi Bugatti’nin 110. yılını kutlamak amacıyla, şirketin 1930’larda ürettiği bir modeli olan Type 57 SC Atlantic modelinin modern bir uyarlaması olarak üretildi. La Voiture Noire adının anlamı ise Fransızca “Siyah Araba”

Futbolcu Christiano Ronalda dünyanın pahalı arabası olan La Voiture Noire ‘yi satın aldı.

İlk La Voiture Noire:

2. Dünyanın en pahalı SUV aracı:

Karlmann King

Farklı bir simetrik tasarımı olan bu SUV araç herkesin ilgisini çekti. Çinli otomotiv şirket IAT tarafından tasarlanan Karlmann King, şaşırtan fiyatı ile dünyanın en pahalı SUV aracı oldu. İlk kez 2017’de Dubai Motor Show’da sergilenen bu aracın tasarımı TESLA’nın yeni aracını andırıyor. Bu aracın gövdesi kurşun geçirmez olarak tasarlandı.Gövde karbon fiber ve çelik kullanılarak üretildi.

Fil sürdüğünüzü hayal edin

Aracın tasarımcısının büyük boyurundan dolayı Karlmann King için“Fil sürdüğünüzü hayal edin” diyor. Fiyatı aracın paketine göre 1,08 milyon dolardan, 3,8 milyon dolara kadar çıkıyor. 

Bu aracı alabilecek kadar zenginseniz elinizi çabuk tutun çünkü dünyada sadece 12 adet üretilecek.  Bu motor 420 beygir gücünde ve en yüksek 220 km/s hıza ulaşabiliyor.  5.990 mm uzunluğunda, 2.480 mm genişliğinde ve 2.480 mm yüksekliğinde. Dingil mesafesi 3.691 mm olan aracın yakıt deposu kapasitesi ise 151 litre.

3. Mercedes-Benz Maybach Exelero

Mercedes’in en pahalı üretimi olan Maybach Exelero tam 6 metre uzunluğunda ve 3 ton ağırlığında. 350 km hıza kadar çıkabilen bu şaheserin piyasa değeri 8 Milyon Dolar. Mercedes’in bu roketvari aracının en ilginç özelliklerinden biri patlayan tekerini kendi kendine tamir eden bir teknolojiye sahip olması. 

4. Rolls-Royce Sweptail

Arka tarafı lüks bir yat görünümü verirken ön tarafı geçmişten akıllarda kalan klasik bir araba esintili Rolls-Royce Sweptail 20’li ve 30’lu yılların tasarımını günümüzle buluşturuyor. Tavan bölümü bagaja kadar panoramik bir camla kaplı.  Bu bebeğin fiyatı ise 13 milyon Dolar.

5. Lamborghini Veneno

Lamborghini’nin 50. kuruluş yılına özel  tasarlanan bu araç Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Dünyada sadece 12 adet üretildi.  Fiyarı ise  13,7 milyon TL.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir