‘Erkeklerin’ satranç dünyasına bomba gibi düşen bir kadının hikayesi: The Queen’s Gambit!


Pazar gününüzü anlamlandıracak güzel bir dizi önerisi ile geldik: The Queen’s Gambit. Satrançta dünyanın en iyisi olmak isteyen genç bir kadın! Ve erkeklerin hegemonyası altında duran bir satranç tahtası. Soğuk Savaş döneminde, bir satranç ustası olan bu kadının hayat hikayesine bayılacaksınız!  

Düşünmek, strateji kurmak ve rakibinden daha akıllı olmak. Üstelik bunları yapabilen güzel bir kadın! Netflix’te 7 bölümlük mini dizi şeklinde yayınlanan The Queen’s Gambit, erkeklerin satranç hegemonyasını alt üst eden bir dizi. Walter Tevis’in 1983 tarihli aynı adlı romanından uyarlandı.

Dizide, Soğuk Savaş döneminde birbirlerini alt etmeye çalışan ABD ve Rusya kozlarını bu defa satranç üzerinde oynamaktadır. Rusların satrançta taktikleri ve satrançta ustalıkları çok başarılı yansıtılmış.

Anya Taylor-Joy

Dizide 8 yaşında öksüz bir kız olan Beth Harmon’a hayat veren isim Anya Taylor-Joy. Beth karakteri satranç oynarken sert bakışları, zekası ve güçlü karakteri ile kendine hayran bıraktı.

The Queen’s Gambit aynı zamanda güzellik ile zekayı buluşturan, kadınlara karşı ince eleştirileri olan bir dizi. Tam da bu yüzden her kadının izlemesi gereken bir dizi!

Satrançta kadınların sayısı neden çok az?

Dünyada satranç oyununda, toplumsal önyargılar ve kültürel beklentiler sebebi ile kadınlar geri planda. Dünya çapındaki 1700 büyük ustadan sadece 37’si kadın. Bugün itibariyle ilk 100’de yer alan tek kadın oyuncu Çinli Hou Yifan 88’inci sırada.

Dünya şampiyonasında yarışmış tek kadın oyuncu: Judit Polgar

The Queen’s Gambit dizisi, 2015’te satrancı bırakan Judit Polgar’ı hatırlattı. Polgar ilk 10’da yer almış ve dünya şampiyonasında yarışmış tek kadın oyuncu. Satrançta kadın olmanın zorluklarını yaşayan bir isim. Diziyi bu noktada iyimser bulduğunu söyledi.

“Rakiplerim elimi sıkmayı bile reddederdi”

Polgar yaşadıklarını şöyle anlattı:

Beth’in yaşadığı cinsiyetçilik benim gerçek hayatta yaşadığımın yanında piknik gibi kalır. Bazı rakiplerim elimi sıkmayı bile reddederdi. Bir tanesi kaybettikten sonra kafasını tahtaya vurdu. Altı kere ABD şampiyonu olmuş bir oyuncuyu yendiğimde satranç parçaları bana fırlattı”

Fragman için buyrunuz:


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir