Ermenistan’da halk meclisi bastı! MECLİS BAŞKANI DARP EDİLDİ


Ermenistan Başbakan’ı Nikol Paşinyan’ın, Dağlık Karabağ savaşını Azerbaycan’a karşı kaybettiklerini söylemesi üzerine Ermenistan’da halk ayaklandı. Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya’nın birlikte imzaladığı anlaşma sonrası ermeni halk meclisi basarak Paşinyan’ın makam odasına kadar girdi!

Meclis binası önündeki protestocular Parlamento Başkanı Ararat Mirozyan’ı arabasından çıkarıp darp etti. Paşinyan’ın Erivan’dan kaçarak Rus uçağı ile Rusya’nın Soçi şehrine gittiği öğrenildi.

Azerbaycan’a Karşı Yenilgiyi Hazmedemeyen Halk Meclisi Bastı!

Azerbaycan ve Ermenistan savaşı son bulsa da Ermenistan’da sular durulmuyor. Dağlık Karabağ savaşında Azerbaycan büyük kazanımlar elde etti. Paşinyan da yenilgiyi kabul etti. Ancak halktan bazı kesimler bu yenilgiyi kabul hazmedemedi ve hükümet binasının camlarını kırarak içeri girdiler. Paşinyan ve Ermenistan karşıtı sloganlar attılar. Hatta kapıyı kırarak Paşinyan’ın odasına bile girdiler. Paşinyan makam odasından özel eşyalarının çalındığını söyledi.

Darp Edilen Parlamento Başkanının Durumu Kritik!

Erivan’daki Ermenistan Parlamentosu Başkanı Ararat Mirozyan, öfkeli kalabalık tarafından aracından çıkartılarak linç edildi. Korumalar ise saldırılara engel olamadı. Ermenistan İçişleri Bakanlığı olayı doğruladı. Hastanede tedavi gören Mirozyan’ın durumu kritik.

Paşinyan “İmzalamaktan Başka Şansım Yoktu!”

Hükümet binasının camlarına kırarak içeri giren protestocularu yatıştırmak için Paşinyan şu açıklamalarda bulundu:

“Hem kendim hem de hepimiz için çok zor bir karar aldım. Rusya ve Azerbaycan Başkanları ile Karabağ savaşını bitirmek için bir bildiri imzaladım. Aldığım karar, derinlemesine analizlere ve askeri duruma ilişkin bilgi sahibi kişilerin değerlendirmeleri temelinde alındı. Bildiriyi imzalamaktan başka şansım yoktu.

Kapıları kırarak Başnakan Paşinyan’ın odasına kadar giren protestocular Paşinyan’ın makam odasından özel eşyalarını çaldı. Paşinyan saatlerinden, ehliyetine kadar birçok eşyasının çalındığını söyledi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, “Anlaşma benim ve halkım için inanılmaz derecede acı.” açıklamasında bulundu.

Putin: Rus barış güçlerinin Karabağ’a gönderilmesi konusunda anlaştık!

Ermenistan meclisi önünde yaşananlardan sonra Putin şu açıklamaları yaptı: “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan, Rus barış güçlerinin Karabağ’a gönderilmesi konusunda anlaştı. Karabağ anlaşması, meselenin adil bir şekilde Azerbaycan ve Ermeni halkının çıkarları doğrultusunda çözülmesine yardımcı olacaktır. Karabağ’daki Azeri ve Ermeni güçleri tuttukları mevzide kalacaklar”

Dağşık Karabağ bölgesinde savaş son bulsa da Ermenistan’da iç savaş uzun süre devam edecek gözüküyor.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir