Evde Boba Tea / Latte Nasıl Yapılır?

Türkiyeʼye yeni adımlarını atmaya başlayan boba tea evde nasıl yapılır?


Türkiyeʼye yeni adımlarını atmaya başlayan boba tea diğer adıyla bubble latte / tea yapımından bahsedeceğim. Boba tea son zamanlarda özellikle İstanbul’da oldukça popüler. Ben de yine “ben bunu evde yaparım” diyerek kolları sıvadım. Kısaca boba tea nedir ve içinde bulunan malzemeleri Türkiye’de nereden tedarik edebiliriz gelin cevaplayalım…

Boba Tea nedir?

Oldukça eğlenceli bir görünüşe sahip olan Boba tea iki ana üründen oluşuyor; en altta soslu tapyoka incileri ve üstüne eklenmiş sütlü soğuk çay veya bizim damak tadımıza daha yakın olan sütlü soğuk kahve yani latteden oluşuyor. Türkçe’de inci çayu veya baloncuklu çay olarak da anılır.

Boba tea, ilk olarak 1980ʼlerde Tayvanʼda ortaya çıkmıştır ve Türkiyeʼye de ulaşmıştır. Şu anda ülkemizde büyümeye çalışan bir içecektir .İstanbul ve Türkiyeʼnin çeşitli yerlerinde Boba tea satın alabileceğimiz mekanların sayısı gittikçe artmaktadır ancak bir içeceğe 15 ile 25 lira arasında değişen bir para miktarı vermek sizi üzecek ise evde kolaylıkla yapabilirsiniz!

Tapyoka Nişaştası nereden bulunur?

Sadece dikkat edilmesi gereken bir noktası var; o da Tapyoka nişastası kullanmak. Tapyoka nişastası internetten çeşitli fiyatlara tedarik edilebilirken aynı zamanda da genellikle toptan veya ithal ürünleri satın alabileceğiniz Metro marketlerde de 700 gramlık paketlerde satılmaktadır ve internette satışa sunulan fiyatlara göre kat ve kat daha ucuz. Tapyoka nişastası ise glütensiz ve vegan olan bir nişastadır. “Manyok” bitkisinin köklerinden elde edilmektedir.

Gelelim nasıl yapıldığına;

 -Malzemeler:

 Tapyoka İncisinin Hamuru İçin 

  • 70 mililitre su
  • 65 gram esmer şeker
  •  125 gram tapyoka nişastası

Sosu için 

  • 50 mililitre su
  •  35 gram esmer şeker

Yapım aşamaları 

Tapyoka İncileri 

İlk başta 70 mililitre su ve 65 gram esmer şekeri bir sos tavasına alın, altını orta ısıda açın, 3 ile 5 arasında renk alacak kadar kaynatın.

Ardından 125 gram tapyoka nişastasını ilave edip 1 dakika kadar karıştırın ve ocaktan alıp, hamuru yoğurmaya başlıyın.

Hamur bir bütün haline gelince hamuru şeritler halinde kesin ve şeritleri de bir parmak kalınlığında parçalara ayırın sonra minik parçaları bir misket gibi yuvarlayın ve tapyoka nişastası dolu bir kaba yaptığınız incileri koyun.

Parçalara ayırdığınız hamurları bir streç film veya bir havlu ile örterek ilerleyin çünkü hamurunuzun bir kısmını yuvarlarken bir kısmı da hava ile temas edip, kurumamalı.İncileri nişasta dolu kaba birbirleri ile yapışmamaları için atıyoruz ve incileri iyice nişastaladıktan sonra fazla olan nişastalarını, bir elek ile eleyin.

Şimdi ise incilerinizi haşlamak üzere su kaynatın ve kaynamış suyun içine incilerinizi koyun.25-30 dakika kadar incilerinizi kaynatın. Birbirine yapışan olursa kaşık ya da spatula ile ayırın.

İnciler kaynadıktan sonra aynı bir makarna gibi süzün.Ve soğuk suyla yıkayın birbirine yapışan olursa ayırın. (İncilerin Sosu)

Yıkanmış incileri bir sos tavasına alın ve üstüne 50 mililitre şeker ile 35 gram esmer şeker ekleyin tavanın altını orta ısıda açın ve yaklaşık 5 dakika ,kıvamı yoğunlaşana kadar karıştırın ve incileriniz hazır ! (Servis İçin)

Eğer sütlü soğuk çay ile yapacaksanız siyah çay demleyin ve birkaç saat soğumaya bırakın ve sunarken soğuk süt ekleyin

Eğer soğuk kahve ile yapacaksanız isterseniz çözünebilir kahve isterseniz espresso yani 3ʼü 1 arada veya 2ʼsi 1 arada dışında her türlü kahveyi soğutarak ve üstüne süt ekleyerek kullanabilirsiniz

Sunum önerileri

Önce yaptığınız soslu tapyoka incilerini bardağa ekleyin. Ardından soğuk sütünüzü ekleyin.

Üstüne demleyip soğuttuğunuz ya da yapıp soğuttuğunuz kahveyi çok yavaş dökerseniz, mermer deseni gibi hoş bir görüntü oluyor.

İçmeden önce dibindeki incileri karıştırmanızı öneriririm böylece alttaki sos yukarıdaki içeceği tatlı bir hale getirecektir.

Yapan herkese afiyet olsun !

 TikTok: cerofood

[zombify_post]


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir