Hamam böceği sütünün şifası


14 Paylaşım

Hamam böcekleri doğada yaşayan en sağlıklı canlılardan. Milyonlarca yıldır hayatta kalmayı başardılar. Hatta dinozorlardan bile daha eski çağlardan geldiler. Bir hamam böceği kafasını kaybettiğinde bile hayatta kalabilir. Peki hamam böceklerinin sırrı ne? Hamam böceği sütü nedir?

Hamam böceği yiyen Çinliler haklı mı?

Hamam böceği yiyen çinliler

Çin’de her yerde hamam böcekleri yeniliyor. Sokaklarda kızartılmış hamam böcekleri satılıyor. Hatta hamam böceği tozunu diğer yemeklerine bile serpiştiriyorlar. Biz bu duruma hep midemiz bulanarak baktık. Ama hamam böcekleri gerçekten protein kaynağı. Çinliler yemekte haklılarmış.

Hamam böceği sütü inek ve manda sütünden 3 kat daha değerli

Şaşırmayın. Hamam böceklerinin sütü protein, yağ ve şeker açısından diğer canlıların sütünden çok daha fazla değerli.

Bu sütün olduğunun varlığını yavrusunu besleyen bir hamam böceğini gözlemleyen bir araştırmacı ortaya çıkardı. Bu sıvının tadına bakan araştırmacılar tadının ballı dondurmaya benzediğini söylüyor.

Bazı hamam böcekleri yumarta ile çoğalırken, Diploptera Punctata türü olan hamam böcekleri doğurarak çoğalır ve onları sütle besler.  Bu şifalı süt bebek hamamböceği büyümesi için gerekli olan protein, yağ ve şekerlerin bir kombinasyonudur.

Bazı insanlar günümüzde süte alternatifi olarak hamamböceği sütü içmeye başladı bile. Güney Afrika şirketi ‘Gourmet Grubb’ hamamböceği üreticisi. Bu şirket böceklerden süt üretmeye de başladı. Hamam böcekleri sütüne de ‘Entomilk’ adı verildi. Tabii bir hamam böceğinden çıkan süt miktarı çok az. Bu da onu daha değerli yapıyor. Sadece 100 gram süt sağlamak için 1000’e yakın hamamböceği kullanılıyor.

Entomilk sütler satılmaya başlandı bile. Ama bilim insanları “İnsan tüketimi için gerçekten güvenli olduğuna dair kanıtımız yok” diyor. Bekleyip göreceğiz…

Radyasyona dayanıklı Hamam böcekleri

Dünyada bir facia yüzünden hepimiz yok olsak bile hamam böcekleri hayatta kalabilir. Çernobil nükleer kazası ve Hiroşima atom bombasında hayatta kalan tek canlı hamam böcekleridir. Çok yüksek radyasyon sevilerine rağmen hayatta kalırlar.

Hamam böcekleri kafalarını kaybettiklerinde nefes almak için vücudunun başka bir yerinden delik açabilir. Ancak ağızları olmadan beslenmeleri mümkün değildir. 1 ay boyunca hiçbir şey yemeden hayatta kalabilirler. Suyun içine düştüklerinde hemen boğulmazlarlar. 1 saate yakın süre nefesin almadan yaşayabilirler

Bir kez çiftleştikten sonra istedikleri zaman defalarca doğurabiliyorlar

Dişi hamam böcekleri çiftleştikten sonra erkek spermini yıllarca saklayabiliyor. İstediğinde kullanıp hamile kalabiliyor. Bebekleri için bir erkeğe yalnızca bir kere ihtiyaçları var.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzdün be admin Üzdün be admin
3
Üzdün be admin
Doğru olmamalı Doğru olmamalı
2
Doğru olmamalı
Ne diyosun Ne diyosun
4
Ne diyosun
Kral hareket Kral hareket
3
Kral hareket
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
6
Şaşırtıcı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı