Hamam böceği sütünün şifası


Hamam böcekleri doğada yaşayan en sağlıklı canlılardan. Milyonlarca yıldır hayatta kalmayı başardılar. Hatta dinozorlardan bile daha eski çağlardan geldiler. Bir hamam böceği kafasını kaybettiğinde bile hayatta kalabilir. Peki hamam böceklerinin sırrı ne? Hamam böceği sütü nedir?

Hamam böceği yiyen Çinliler haklı mı?

Hamam böceği yiyen çinliler

Çin’de her yerde hamam böcekleri yeniliyor. Sokaklarda kızartılmış hamam böcekleri satılıyor. Hatta hamam böceği tozunu diğer yemeklerine bile serpiştiriyorlar. Biz bu duruma hep midemiz bulanarak baktık. Ama hamam böcekleri gerçekten protein kaynağı. Çinliler yemekte haklılarmış.

Hamam böceği sütü inek ve manda sütünden 3 kat daha değerli

Şaşırmayın. Hamam böceklerinin sütü protein, yağ ve şeker açısından diğer canlıların sütünden çok daha fazla değerli.

Bu sütün olduğunun varlığını yavrusunu besleyen bir hamam böceğini gözlemleyen bir araştırmacı ortaya çıkardı. Bu sıvının tadına bakan araştırmacılar tadının ballı dondurmaya benzediğini söylüyor.

Bazı hamam böcekleri yumarta ile çoğalırken, Diploptera Punctata türü olan hamam böcekleri doğurarak çoğalır ve onları sütle besler.  Bu şifalı süt bebek hamamböceği büyümesi için gerekli olan protein, yağ ve şekerlerin bir kombinasyonudur.

Bazı insanlar günümüzde süte alternatifi olarak hamamböceği sütü içmeye başladı bile. Güney Afrika şirketi ‘Gourmet Grubb’ hamamböceği üreticisi. Bu şirket böceklerden süt üretmeye de başladı. Hamam böcekleri sütüne de ‘Entomilk’ adı verildi. Tabii bir hamam böceğinden çıkan süt miktarı çok az. Bu da onu daha değerli yapıyor. Sadece 100 gram süt sağlamak için 1000’e yakın hamamböceği kullanılıyor.

Entomilk sütler satılmaya başlandı bile. Ama bilim insanları “İnsan tüketimi için gerçekten güvenli olduğuna dair kanıtımız yok” diyor. Bekleyip göreceğiz…

Radyasyona dayanıklı Hamam böcekleri

Dünyada bir facia yüzünden hepimiz yok olsak bile hamam böcekleri hayatta kalabilir. Çernobil nükleer kazası ve Hiroşima atom bombasında hayatta kalan tek canlı hamam böcekleridir. Çok yüksek radyasyon sevilerine rağmen hayatta kalırlar.

Hamam böcekleri kafalarını kaybettiklerinde nefes almak için vücudunun başka bir yerinden delik açabilir. Ancak ağızları olmadan beslenmeleri mümkün değildir. 1 ay boyunca hiçbir şey yemeden hayatta kalabilirler. Suyun içine düştüklerinde hemen boğulmazlarlar. 1 saate yakın süre nefesin almadan yaşayabilirler

Bir kez çiftleştikten sonra istedikleri zaman defalarca doğurabiliyorlar

Dişi hamam böcekleri çiftleştikten sonra erkek spermini yıllarca saklayabiliyor. İstediğinde kullanıp hamile kalabiliyor. Bebekleri için bir erkeğe yalnızca bir kere ihtiyaçları var.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir