Hangi otomobili almalıyım? | Dizel – Benzinli -Hybrid – Elektrikli

Bugünden itibaren, otomotiv sektöründen güncel bilgileri yeni tanıtımları ve en önemlisi otomobil dünyasındaki gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.


18 Paylaşım

 

Konumuz özelllikle son iki yıldır tüm otomobil meraklılarının ve otomobil alacakların kafalarını kurcalayan “Benzinli mi, dizel mi, hybrid mi yoksa elektrikli otomobil mi almalıyım?” sorusuna kararınca bir yanıt verebilmek.

Evet otomobil teknolojisi ilerledikçe en önemli iki konu performans ve daha az yakıt tüketimi konusunda bazen birbiri ile tezat olacak soruları ve yanıtları bulmak üzere mühendisler sürekli çalıştılar.

Benzinliden dizele geçiş

Benzinli motorlara sahip otomobillerin gelişmesi en hızlı şekilde olurken, dizel motora sahip otomobiller az yakıt tüketmelerine rağmen öncelikle performansları düşük ve çevreye verdikleri yüksek C02 gazı salınımları sebebiyle tercih edilmediler. Ancak 1990’lı yılların başında yüksek basınçlı piezzo enjektörlerin Fiat-Alfa Romeo tarafından motorlara adapte edilmesi sonrasında katalitik konvertörler ile birlikte Peugeot tarafından partikül filtrelerinin de dizel motorlar ile birlikte kullanılması ve Turbo teknolojisiyle dizel motorlar hem CO2 salınımını düşürmüşler hem de yüksek performansa sahip olmuşlardır.

Dizel motorlarda bu gelişim yaşanırken, benzinli motorlara talep belli bir şekilde azalmaktaydı. Tabii bu arada elektrikli motora sahip otomobiller batarya teknolojisini geliştirmek üzere yeni arayışlar içindeydi. Ve bu arayış 1990’lı yılların başında cep telefonlarının geliştirilmesi ile son buldu. Artık cep telefonları bataryalarında kullanılan Li-İon teknolojisinden alınan verim; otomobillerde kullanılabilecek elektrikli motorların yüksek KW üretebilen bataryaları için de kullanılması anlamına gelmekteydi. Ancak yine de batarya maliyetleri yüksekliğini korumaktaydı.

Dizel motorların krallığı sallanmaya başladı!

Artık dizel motorların krallığı sallanmaya başlanmıştı. Çünkü modern dünyada ve özellikle Avrupa’da emisyon değerlerini ölçen ve standart eden Euro-1 kodları devreye girmişti. Ve bu tüm içten yanmalı motorların atmosfere verdiği zararlı gazları belli kısıtlar altında tutmaya çalışmaktaydı.

Benzinli motorlar özellikle bazı filtre sistemleri ile bu kısıtlara daha rahat uyarken dizel motorlarda yüksek harcama ve geliştirme maliyetleri ile bu kısıtlamalara uyacak motorlar büyük yatırımlar ile geliştirilmekteydi.

Hybrid kavramının doğuşu: Toyota Prius

Bunlar olurken Toyota firması 1997 yılında hybrid kavramını geliştirdi. Bu kombine motor atkinson çevrim sistemiyle çalışan bir benzinli motor ile bir elektrik motorunun birlikte çalışmasına dayalı bir sistemdi. Araca ilk hareketini elektrik motoru veriyor belli bir hız veya yolculuk süresine kadar elektrik motoru devrede oluyor belli bir hızdan sonra ise benzinli motor devreye giriyordu. Elektrik motorunun şarjı azalınca veya bitince benzinli motor elektrik motorunun bataryasını kendi gücü veya fren gücünden aldığı enerji ile tekrar dolduruyordu. Tam bir devrim niteliğinde olan ise; bu teknolojiyi uygun sayılabilecek bir fiyatla direk olarak halka sunmak olmuştu. Toyota Prius, biranda özellikle batı dünyasında çok iyi satmaya başlayan bir araç olmuştu. Özellikle Hollywood ünlüleri bu çevreci araca ilgi göstermiş ve garajlarında mutlaka bir Prius yer almaya başlamıştı. Bu da araca ve hybrid teknolojisine olan ilgiyi arttırmıştı.

Fransız Peugeot firması benzin-elektrik hybrid teknolojisini bir adım ileri götürüp dizel motora sahip hybrid otomobilleri piyasaya sürmüştü. Günümüzde Mercedes’in E sınıfı otomobillerinde diesel-elektrik hybrid modelleri mevcuttur.

Dizel motorlu araçlar tarih oluyor

Emisyon kuralları 2020 yılına geldiğinde Euro-6 normuna ulaşmıştı. Ve dizel motorların ne yazık ki artık gelişebilecek bir yanı ve diesel motor üreticilerinin buna harcanabilecek bütçeleri kalmamıştı. Dizel motorları halkın kullanabileceği boyutta ve çok üretilip satılan araçlarında kullanan dev firmalardan Toyota, Nissan, VW, Peugeot, Citroen, Opel, Renault, Fiat gibi markalar dizel motora yatırım yapmayacaklarını ve 2023 yılında itibaren zaman içinde dizel motorlu araçların ticariler dışında üretimine son vereceklerini duyurdular . Hatta hybrid teknolojisinin baş kahramanı Toyota dizel araç satışını belli modelleri dışında hemen bitirdi.

Küçük canavarlar!

Dizel motor cephesinde durum böyle iken özellikle Peugeot’un sahibi olduğu PSA grubu, Ford grubu, Renault ve VW down sizing yapılmış yani hacmi ufaltılmış ortalama 1.0,1.2 benzinli motorlardan çok düşük yakıt tüketimli km.de 100 gr veya daha altı miktarda C02 salınımı veren ve gücü 155bg.e torku ise 220NM e varan performanslı küçük canavarlar üretmeye başladılar ve tabii ki bunların hepsi en zor Euro normlarına gayet rahat bir şekilde uymaktaydı.

Tabii ki Hybrid motorlar da hızla ilerlemekteydi. Toyota’nın ardından tüm büyük gruplar Hybrid teknolojisi üzerine yoğunlaşmaya başladılar. Ve otomobilin üzerindeki benzinli motorun şarj ettiği elektrik motora sahip hybrid teknolojisinin yanında plug in hybrid yani elektrikli motorun dışarıdan kablo ile de şarj edilebildiği ve yine içinde benzinli motoru da barındıran teknolojiye geçildi. Özellikle Volvo firması tüm dizel araçları model gamından yavaşça kaldırmaya başlarken her modelin mutlaka bir hybrid versiyonunu satışa sundu. Aynı pazarlama Toyota da da vardı.

Ayrıca 2020 yılından itibaren mild hybrid denen benzinli motorun yanında bir elektrik motoru olmayan ancak 48V tabir edilen kuvvetli bir akü ve çok ufak bir bataryası olan ve belli bir düzeyde benzinli motora destek olan modeller de otomobil firmalarının yanında sadece yakıt tüketimini azıcık aşağı çekebilen bir sistem olarak yer almaya başladılar. Ancak mild hybrid kesinlikle bir gerçek bir hyrid sistem değildi.

Ve sahne Tesla’nın…

Hybrid teknolojisinin önce arkasında kalan ve sonra batarya maliyetinin bir şekilde aşağıya çekilmeye başlanması; elektrik motorlu otomobilleri zenginler klubünün üyelerinden bütçesi olan halkın bir kesimine doğru iterken Elon Musk adındaki dahi girişimci Tesla adını verdiği otomobil markası ile daha önce Fisker markasının yapamadığı satış rakamlarına ulaşmaya başladı . Önce bir coupe ile başlayan serüven, sonrasında 4 kapılı D sınıfı bir sedan, sonrasında bir MPV-SUV şimdilerde ise C segmentinde bir sedan ile tam bir model gamını teşkil etmektedir.

Tüm büyük otomobil firmaları artık yeni otomobillerini tasarlarken bunların bir de elektrikli motora sahip modelinin olması için özel modüler şasi sistemleri kullanmaktadır. 

Peugeot best seller 208 ini e-208 olarakta satışa sunmakta, Fiat kült otomobili 500 ‘ün yeni jenerasyonunda e-500 modelini üretmekte, VW ise I.D. serisi ile tamamen elektrikli model gamı oluşturmaktadır.

Çevre dostu elektrikli otomobiller!

Tabii ki elektrikli otomobiller için büyük miktarlarda batarya üreten dev tesislerin batarya üretiminde doğayı ne kadar koruyabildiği konusu ayrı bir araştırma konusu olarak medyada yer almaktadır. Ancak elektrikli araçların sıfır emisyon olarak yollarda gezdiği süre boyunca doğa yanlısı bir süreç başlamış olacaktır.

 Norveç gibi dünyanın en zengin ülkelerinde elektrikli otomobil satışları toplam satışlar içinde yüzde olarak hızla yukarı çıkmaktadır. Tabii elektrikli araçların şarj edilme süreleri seyahat boyunca şarj istasyonlarının sayısı ve miktarı bu araçların satış fiyatı dışında alımını sorgulayan diğer sebeplerdir.

Hidrojene geçiş

Bunların dışında özellikle büyük otomotiv devlerinin üzerinde çalıştığı bir diğer konu ise hidrojen ile çalışan yakıt hücreli motora sahip araçlardır. Mercedes-Benz’in günümüzde GLC modellerinde test ettiği yakıt hücreli motorlara; Honda FC-X prototipi ile 2000 yılında hidrojenden elde edilen enerji ile gidebilen bir motora sahip otomobili üretmiş ve 2008 yılında Honda FC-X Clarity ismiyle ve leasing yolu kiralama ile 600 USD/36 ay olarak limitli miktarda yollarda kullanıma sunmuş 2014 yılına kadar geçen evrede elde edilen tecrübeler ile 2021 yılında 8 yıl garantili yakıt hücresine sahip yeni Clarity satışa başlamıştır.

Evet, otomotiv dünyasında motorlar hakkında güncel durum bu şekildedir. Gelecek, elektrikten öte eğer yakıt olarak hidrojenin saklanması konusunda gelişmeler daha ileri giderse ve tabii ki maliyetler de uygun hale gelirse yakıt hücreli ve hidrojeni yakıt olarak kullanan otomobiller de olacaktır. Ancak fosil yakıttan hidrojene geçişte ara dönem elektrikli otomobillerden yanadır.

Elektrikli otomobillere geçiş ise önce çok modern ufak hacimli benzinli motorlar ve hybrid sistemler ile olacaktır.

Özellikle dizel motorların geliştirilmesi ve üretiminin bitecek olması ile birlikte ülkemizde de modern ufak hacimli benzinli motorlara dönüş yapılmaktadır. Bunun yanısıra ithal model gamında pek çok firmanın hybrid veya elektrikli modelleri satıştadır. Özellikle trafik yoğunluğu olmayan şehirlerde modern benzinli hybrid ve elektrikli otomobiller yakıt/enerji masrafını minimize etmektedir.

Ancak İstanbul gibi trafik problemli dev metropollerde özellikle hybrid ve elektrikli araçların alım maliyeti yakıt/enerji ekonomisi olarak yeterli sürede geri dönmemektedir. Karar sizin…


Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzdün be admin Üzdün be admin
6
Üzdün be admin
Doğru olmamalı Doğru olmamalı
6
Doğru olmamalı
Ne diyosun Ne diyosun
0
Ne diyosun
Kral hareket Kral hareket
10
Kral hareket
Bayıldım Bayıldım
6
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı