Hangi tip otomobil seçmeliyim? | Sedan –Hatchback – Station Wagon – SUV


19 Paylaşım

Merhabalar,

Bir önceki yazımızda otomobil seçerken hangi tip motora yönelmeniz ve motorların geleceği konusunda bilgi paylaşımında bulunmuştum:

Hangi otomobili almalıyım? | Dizel – Benzinli -Hybrid – Elektrikli

Bu hafta ise otomobil seçiminde belki de en önemli konu olan hangi tip otomobili seçmeliyiz konusunda belli başlı noktalara değinmeye çalışacağım.

Aslında yaklaşık 15 yıl evveline kadar çok daha kolay cevaplanacak olan bu sorunun yanıtı günümüzde çok daha kafa karıştırıcı bir hal aldı. Öncesinde sedan, station-wagon, hatchback derken şimdilerde SUV, dört kapılı coupe gibi pek çok tasarım detayı ile araçlar üretilmeye başlandı. Ayrıca segmentler de birbirine girdi. Umarım bu yazımın sonunda en azından belli noktalardaki sorularınızı gidermiş olurum.

Çok karşılaşılan ve öncelik alan otomobil tasarım ve karoser tipleri şöyledir;

Sedan: 

4 kapılı ve arkada bagaj uzantısı olan karoser tipidir. Klasik tabir edilen otomobil tasarımıdır. VW Passat sedan, klasik sedan tasarıma iyi bir örnek teşkil eder

VW Passat

Hatchback: 

Arkada bagaj uzantısı olmayan ve arka bagaj kapağının adı olan Hatch’den sınıf ismini alan 3 veya 5 kapılı üretilen otomobil tasarımıdır.

 Bagaj hacmi sedanlardan daha az olsa da arka hatch’in açılması ve bagaja kolay erişim sayesinde bazı durumlarda hacimleri sebebiyle sedan bagajlarına girmeyecek eşyaları HB bagajlarına sığdırmak mümkün olur. Modern HB otomobillerin en sofistike tasarım örneklerinden birisi Peugeot 308 olarak öne çıkar.

Peugeot 308

Station Wagon

Station Wagon’u basitçe anlatmak gerekirse sedan bir karoserin bagaj kısmının üstüne kadar tavanının devam etmesi şeklinde anlatmak mümkündür 

Modern SUV araçlar çıkana kadar Avrupa ve ABD de en çok satan tasarımların arasında yer alan station wagon otomobiller özellikle geniş aileler ve bagaj ihtiyacı olanlar için idealdir. Hemen her otomobil firmasının sedan modelinin bir station wagon versiyonu bulunmaktadır. Hatta Audi gibi dev bir premium markada A6 sedan modelinin A6 Avant yani station wagon modelinin varlığı normal karşılanırken RS6 Avant denen twin turbo V8 591 bg.lik bir canavar station wagon tam bir süper spor otomobil keyfi vermektedir.

Audi RS6

Coupe:

 Uzun bir motor kaputuna ve kısa bir bagaj kapağı çıkıntısına sahip tek kapılı alçak tavanlı 2 kişilik veya 2+2 kişilik direksiz kapı çerçeveleri olan sportif araçlardır. Kuvvetli motorları tamamen sportif sürüş sistemleri ile eksiksiz keyif verirler.

Özellikle 1960 ve 70li yıllarda altın çağlarına yaşayan coupeler artık otomobil firmalarının model gamlarında çok az yer bulmaktadırlar. Her üretilmiş coupe karosere sahip otomobil klasik olabilecek detaylara sahip olur.Opel Calibra, Rover 200 coupe, BMW 3 ve 4 serisi coupe,Audi A5 Coupe bu tasarımın güzel örnekleri arasında yer alır.Son dönemde trend olmaya başlamış 4 kapılı sedan tasarımın tavan yüksekliğin alçaltılması ile oluşmuş 4 kapılı coupe kavramı gerçek ve efsanevi coupe tasarım otomobillerin yanında coupe terimini haketmezler.

Rover 220 coupe

Cabrio:

Coupe tasarımlı araçların açılır kumaş tavanlı veya metal tavanlı olanlarına verilen isimlendirmedir. Coupe tasarımlı araçlar gibi son derece güçlü motorlar ve sportif özelliklere sahiptirler.

Ne yazık ki geçmiş yıllarda neredeyse her otomobil markasında bir cabrio model verken ve bu otomobillere sahip olma durumu söz konusu iken artık cabrio otomobiller çoğunlukla premium yani lüks otomobil üreten markaların model gamlarında yer almaktadır. 1990larda uygun fiyatlı Opel Astra cabrio ve Rover 216 cabriolar ulaşılabilecek otomobiller iken artık fiyatı 1 milyon TL den başlayan

Mercedes C serisi Cabrio ve BMW 4 serisi cabrio ile Audi A5 Cabrio güncel olarak cabrio pazarında yer almaktadırlar ve bir servet karşılığında bu otomobillere sahip olunabilmektedir.

Mercedes C serisi cabrio

SUV: 

“Sport Utility Vehicle” yani sportif kullanım aracı denen ve hemen hemen herkesin jip olarak adlandırdığı karoser tipidir.

2. Dünya savaşında ABD ordusu her türlü yol şartında gidebilen en az 250 kg yük taşıyabilecek bir araç üretilmesini istedi. Willys firması J.E.E.P. adını alacak olan efsanevi aracı üretti. Çok başarılı oldu . Savaş sonrası Rubicon, Cherokee, G.Cherokee gibi modeller ile dünyada bu karoser tipine adını verecek JEEP modelleri birbiri ardına satışa çıktı. Tabii ki Toyota Land Cruiser, Rover ise Land Rover ve Range Rover modelleri ile lüks ve dayanıklı araçlar ürettiler. 1990lı yıllara gelindiğinde ise üretimi diğer karoser modellerine göre daha kolay basit ve en önemlisi birim başına karlılığı otomobil firmaları için sedan,HB,SW tipi karoserlere göre daha yüksek olan SUV lar her otomobil firması için mutlaka üretilmesi gereken bir araç ve tüketiciler içinse bir prestij kaynağı oldu. Uygun fiyatlı ve şehir içi kullanıma uygun SUV örneklerinin satış başarısı için en önemli örneklerinden ilki ise Nissan Qasqahi modeli oldu. İngiltere de üretilen bu SUV, bazı zayıf özelliklerine rağmen satış rekorları kırdı. Günümüzde SUV segmenti pek çok alternatif tasarıma sahip seriler ile her ülkede çok rağbet görmektedir.Ancak SUV ların çoğu önden çekişli yerden yüksek karosere sahip rahat kullanımlı ve hafif arazi şartları dışında ağır şartlara pek uyum sağlamayacak keyifli araçlar olmaktadırlar.

Jeep G.Cherokee 

MPV: 

“Multi Purpose Vehicle” yani çok amaçlı araç demek olan bu ingilizce kelime dizininin ilk örneği 1980li yılların ortasında üretimine başlanmış Chrysler Voyager modeli idi.

Avrupa’daki ilk örnek ise Renault Scenic oldu .Aslında hormonlu tabir edilen bir station wagon tarzı bir otomobil üretilmişti. Arka kapıları yanlara kayar biçimde açılıyor 5, 6 veya 7 koltuklu oluyor, yaklaşık 700 lt.lik bir bagaj ile ev taşınacak değerlere ulaşılıyordu. Voyager ve Scenic modelleri o yıllarda peynir ekmek gibi sattılar. Ve diğer otomobil firmaları da eşdeğer modelleri ürettiler Ancak bu trend 1990lı yılların sonuna doğru SUV tipi araçların çıkması ile yavaşladı. Aslında çok kullanışlı ve çok konforlu olan direkt otomobil üretim tekniği ile üretilen bu otomobiller haliyle nispeten model gamlarının pahalı serileri de oldular. Ve SUV ların daha uygun fiyatlı olması sebebiyle üretimleri ve satışları azaldı.

Chrysler Pasific

Otomobillerin ayrıştığı segment olayı aslında bu işin uzmanları tarafından bile bazı durumlarda ortak bir düşüncenin dışında kalabiliyor. Ben biraz daha basite indirgeyerek olaya hakim olmanızı sağlayacağım;

A segmenti:

‘Süpermini’ olarak tabir edilen otomobilleri içine alan bu segmentte yer alan otomobillerin hemen hepsi 3 veya 5 kapılı Hatchback araçlardan oluşur. Ayrıca çok nadir olarak mesela Daihatsu Copen gibi sert açılır tavanlı cabrio üretimlerde A segmentinde yer alabilirler.A segmenti araçlar çoğunlukla iki kişiyi ve bagajları özellikle şehir içi koşullarda bir yerden biryere götürmek için tasarlanmış otomobillerdir. Arka koltuklarda 3 kişi için yer olsa da çoğunlukla 2 kişi çok daha rahat edebilirler hatta bazı A sınıfı otomobillerin arka koltukları iki emniyet kemeri ile ve sadece 2 kişi için üretilirler.Bu sınıfta ufak motor hacimli ve ekonomik sürüş imkanı veren otomobiller bulunmaktadır. Ancak kuvvetli motor uygulanmış 3 kapılı sportif modellere de rastlamak mümküdür. A segmentinde bulunan bilindik bazı örnek modeller ise şunlardır: VW Up!, Skoda Citigo, Kia Picanto, Hyundai i10, Peugeot 107, Citroen C1 sayılabilir.

VW Up!

B segmenti:

 Mini sınıf tabir edilen ve özellikle Avrupa da en fazla satan otomobil segmentlerinden olan B sınıfı özellikle son yıllarda en fazla gelişme gösteren ve boyutları 10 yıl öncesinin C segmentine ulaşan; donanımları ve teknolojileri ile keyifli ve konforlu sürüş imkanı veren otomobillerdir. 3 ve 5 kapılı Hathcback kasa tiplerinin yanında station wagon modelleri ve B-SUV denen aynı şasi üzerine yükseltilmiş karoser ile üretilen popüler modelleri de mevcuttur. Yeterli sayılabilecek bagaj hacimleri elektronik sürüş yardımcıları, ekonomik motorları ve 5 kişiye kadar insan taşıma kabiliyetleri ile her zaman popüler olan otomobillerdir ;B segmenti araçlar. Özellikle son 2 yıldır ülkemizde çok yükselen fiyatlar ile halkımız B segmenti otomobilleri yeniden keşfetmiş ve bu kabiliyetli araçları tekrar satın alma listesine koymuştur. B ve B-SUV segmentinde bulunan bilindik bazı örnek modeller ise şunlardır:VW Polo, Peugeot 208, Citroen C3, Kia Rio, Hyundai i20, Audi A1,Toyota Yaris,Mazda 2 ; B-SUV olarak ise Peugeot 2008, Citroen C3 aircross, Seat Arona, Skoda Kamiq sayılabilir.

Citroen C3 

Peugeot 2008

C segmenti: 

Kompakt sınıf olarak da adlandırılan C segmenti otomobil sektörünün en çok satış odaklı yani hacim satış yapılan modellerine evsahipliği yapar.Öncelikle HB tasarıma sahip otomobillerin bulunduğu C segmentinde, aynı otomobilin sedan ve SW karoser tipleri de yer almaktadır. Örneğin bu sınıfa neredeyse ismini veren VW Golf normalde HB tasarımlı bir otomobil iken variant adı verilen Golf SW ve Jetta adını verilen sedan tasarıma sahip ve aynı altyapıyı kullanan sedan versiyonları vardır.Hatta önceki serilerde çok talep gören Golf Cabrio bile üretilmiştir. C segmenti bir otomobil 4 kişiye konforlu bir yolculuk sunarken onların bagajlarını da rahatlıkla taşımaya yetecek bir bagaj hacmine sahiptir.Çok talep gören bir segment olduğundan ufak hacimli ekonomik motorlardan çok kuvvetli hot hatch denen performanslı araçlara ulaşan bir gama sahip olabilir. Mesela yine isim babası Golf modelinin 8nci serisinde 1.0 lt.lik mütevazi 3 silindirli motorun yanında 2.0 lt.motorlu 320 bg.gücünde 4 tekerlekten çekişli Golf R modeli tam bir hız canavarıdır. Ayrıca C-SUV denen ve C segmenti otomobilleirn üzerinde kurgulanan SUV karoserlerde çok fazla talep gören araçlardır.C ve C-SUV segmentinde yer alan bilindik bazı örnekler şunlardır: VW Golf, Peugeot 308, Ford Focus, Audi A3, BMW 1 serisi, VW TIGUAN, Peugeot 3008, Skoda Karoq

VW Golf

VW Tiguan

D segmenti: 

Bu segment ağırlıklı olarak sedan tabir edilen karoser tipinin hakimiyetindedir. Ülkemiz için verilebilecek en iyi örnek olan VW Passat sedan, D segmenti bir otomobilin tüm genlerine sahip bir araçtır. 4 kapılı büyük ve geniş bir iç hacmi ile büyük bagajı olan araçların başlangıç mertebesi D segmentidir. Teknolojinin verdiği destek ile her tip motora ev sahipliği yapabilirler. Orta seviye makam araçları çoğunlukla bu segmentten seçilir. Diğer segmentler gibi D-SUV denen ve D segmenti otomobillerin üzerinde kurgulanan SUV karoserlerde satışlarda yerini almaktadırlar. D ve D-SUV segmentinde yer alan bilindik bazı örnekler şunlardır:VW.Passat, Audi A4,BMW 3 serisi, Mercedes C serisi, Ford Mondeo, Peugeot 508,Skoda Superb,BMW X1,Audi Q3,Mercedes GLC

Audi A4

BMW X1

E segmenti: 

Bu segmentte otomobil boyutları 5 metreye dayanır; C segmentinin ortalamasının 4,20 mt. olduğu düşünülürse 80 cm.lik bir fark her oranda büyük bir otomobilin ortaya çıktığını gösterir. Geçmişte pek çok firmanın boy gösterdiği E segmentinde artık ağırlıkla premium markalar ön plana çıkmaktadır.Çok konforlu ortalama 2.0 lt ve üstü motor hacimlere sahip dev bagaj hacimleri olan arka koltuklarında bacak bacak üstüne atabileceğiniz ve ülkemizde satış fiyatları 1milyon TL nın üzerinde olan otomobillerin sedan SW ve aynı zamanda E-SUV modelleri de mevcut olup bilindik marka isimleri şöyledir; BMW 5 serisi, Audi 6 serisi, Mercedes E serisi, Toyota Camry, Chrysler 300C,Jaguar XF serisi, BMW X5,Audi Q5, Mercedes GLE

Toyota Camry

Mercedes GLE

F Segmenti ve daha ilerisi : F segmentine bir nevi ulaşılabilecek en üst sınıf denilebilir.Bu seride dünyada belli markaların belli modelleri yer alabilir. İnsanlığın elindeki tüm teknolojinin en üst mertebesinin kullanıldığı minimum 5 metreden başlayan boyutları ile otomobil tasarım inceliklerinin en ince detaylarının kullanıldığı ve en üst seviye makam otomobili olarak kullanılan bu araçlarda motor güçleri ortalama 3.0 lt.den başlar ve 6.2 lt.ye kadar çıkabilir. 6 silindir normal karşılanırken 12 silindire kadar ulaşılabilir. Bu segmentte fiyatlar seçilebilecek marka ve donanımlar sayesinde neredeyse sonsuza bile gidebilir. Tabii bilindik premium markaların yanında Rolls Royce,Aston Martin ve Bentley gibi aristokrat markalarında bulunduğu bu açık denizde fiyatların bol sıfırlı olması gayet doğaldır. F segmentinn meşhur otomobil modelleri ise : Audi A8, BMW 7 serisi, Mercedes S serisi, Rolls Royce Phantom, Bentley Mulsanne,BMW X7,Rolls Royce Cullinan

Bentley Mulsanne

RR Cullinan

Bu yazımızda sizlere otomobil seçiminde en belirleyici faktörlerin başında olan otomobil tip ve model gamları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım seçimlerinize yardımcı olabilirim. Sağlıcakla kalınız


Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzdün be admin Üzdün be admin
6
Üzdün be admin
Doğru olmamalı Doğru olmamalı
4
Doğru olmamalı
Ne diyosun Ne diyosun
6
Ne diyosun
Kral hareket Kral hareket
4
Kral hareket
Bayıldım Bayıldım
6
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
3
Şaşırtıcı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı