İngiltere’de ülke dışına seyahat edenlere yüklü para cezası!


Hazırlanan yeni yasa tasarısı İngiltere’de büyük tepki topladı. Yasa tasarısına göre İngiltere’de yurt dışına muafiyet olmaksızın seyahat eden insanlar 5000 sterlin para cezasını ödemek zorunda kalacak. İngiltere’de şuanda uluslararası seyahatlere izin vermiyor. Bu yasakların yaza kadar kaldırılması bekleniyordu. Tatile gitmek için plan yapan İngilizlere kötü bir haber daha geldi…

Yeni İngiltere mevzuatı kabul edilirse İngiltere’deki insanların seyahat etmeleri halinde 5000 Sterlin para cezası ile karşı karşıya kalacak. Özellikle yurt dışına tatile gidecek olan İngilizlere Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle gelecek haftadan itibaren 5 bin sterlin ceza kesilecek.

Yasağın muafiyetleri arasında iş için seyahat, eğitim veya ölmekte olan bir akrabayı ziyaret etmek yer alıyor. Yeni yasa, 25 Mart’ta milletvekilleri tarafından oylanacak ardından 29 Mart’ta yürürlüğe girecek.  Şuanda İngiltere’de yurt dışı çıkışlarına izin verilmiyor. Mevcut durumda geçerli bir sebebi olmadan seyahat edenlere 200 sterlin ceza veriliyor. İngiltere sağlık bakanı Matt Hancock, Sky News’e verdiği demeçte, “Uluslararası seyahate izin vereceğimiz en erken tarih 17 Mayıs. Bu üçüncü dalganın Avrupa’nın bazı bölgelerinde yükseldiğini görüyoruz ve ayrıca yeni varyantlar görüyoruz” dedi. Ancak yeni tasarı yürürlüğe girer ise 30 Haziran’a kadar yasaklar sürecek.

İngiliz turistlerin odak noktası Türkiye

Türkiye İngiliz turistlerin bir numaralı tatil beldesi. İngiliz sterlininin değerinin 10 TL’yi aşması nedeniyle Türkiye’de tatil yapmak İngilizler için bedava tatil yapmak gibi… Ayrıca Türkiye, İngiliz turistlerden aşı sertifikası ya da negatif Covid testi istemeyen ilk ülke olacak.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un İngiliz turistleri dört gözle beklediklerini açıkladı. Turizmin ülke ekonomisindeki payı yüzde 12.  Ancak İngiltere’de yurt dışı yasağı kararı geçerse bu Türkiye için de üzücü bir haber olacak. Geçimlerini turizmden sağlayan milyonlarca Türk, İngilte’den çıkacak kararı bekliyor. Pandemiden önceki son yıl olan 2019’da İngiltere’den Türkiye’ye giden turist sayısı yüzde 13,6 artışla 2 milyon 562 bin olmuştu.
0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir