İnsanların hayatını kurtaran 7 muhteşem hayvan


İyi insanların hayatını kurtardığı birçok hayvan var. Peki insanların hayatını kurtaran hayvanlar? Bu kez bu muhteşem canlılara teşekkür etme sırası biz insanlarda. İşte insanların hayatını kurtaran 7 muhteşem hayvan. Umarız bazı insanlar da bu güzel hayvanlardan ilham alırlar.

İnsanların hayatını kurtaran 7 muhteşem hayvan:

Yangın çıkan eve yardım çağıran inanılmaz köpek

Hayvanlar bazen bize mesajlar vermek ister. Çok karlı bir havada bir polis arabası devriye gezmekteydi. Polis bir köpeğin olağandışı  hareketelerini farketti. Sanki onlara bişeyler anlatmak istiyordu. Bunun üzerine yollarını değiştirip köpeği takip ettiler. Köpek daha da hızlandı. Polisler neden bu kadar hızlı koştuğuna anlam veremiyordu. Köpek kilometrelerce koştu. Polisler de sabırla onu takip etti. Köpek onları en sonunda bir eve götürdü. Yanmakta olan bir eve.

Bu kahraman köpek, evini ve yaşadığı güzel insanları kurtarmak istemiş ve başarmıştı.

Minik çocuğu kurtaran kedi Tabby

California’da Tabby adlı bir kedi sahiplerinin çocuğuna bir köpeğin saldırdığını gördü. Ve kahraman kedinin küçük çocuğu kurtardığı an evin kameralarına yansıdı.

Kahraman Güvercin Cher Ami

Hayvanlar antik çağlardan beri insanların birçok konuda yardımına koşuyor ve hatta insanlığın utanç tabloları olan savaşlarda dahi onları yalnız bırakmıyor. 

Güvercin cher ami

Kahramanımız: Cher Ami Birinci ve ikinci Dünya Savaşı’nda Amerikan askerleri için haberleşmeyi sağlayan kayıtlı 200 binden fazla güvercinden biriydi. Bu güvercinler hayati önem taşıyan mesajları taşıyarak binlerce hayatı kurtarmışlardı.

Cher Ami ise 3 ekim 1918’de Argonne savaşında kahraman olacaktır. 500 kadar Amerikan askeri Argonne hattında Alman güçleri tarafından çevrelenmiş ve kapana kısılmışlardı. Yiyecekleri tükenmiş, mühimmatları bitmiş vaziyette, umutsuzca yardım gelmesini bekliyorlardı. Ama en kötü senaryolardan biri daha oldu. Kendi müttefikleri tarafından düşman sanılıp yaylım ateşine tutuldular ve ağır kayıplar yaşadılar.

Bir yandan düşman, diğer yandan müttefikleri arasında kalan askerlerin yanında haber yollayabilecekleri sadece üç güvercin vardı. İlk iki güvercin havalandıklarından kısa bir süre sonra yaylım ateşinde hayatlarını kaybetti. Geriye sadece Cher Ami kalmıştı.

kahraman Güvercin cher ami

194 askerin hayatı bu güvercinin kanatlarındaydı ve son bir umutla onu da gökyüzüne bıraktılar. Notta şu yazmaktaydı: “276.4 paralelindeyiz. Kendi müttefiklerimiz üzerimize ateş açtı. Tanrı aşkına, durdurun bunu!”

Cher Ami süzülürken edilen ateşlerden yara aldı, ama minicik bedeniyle kalktı ve uçmaya devam etti. Yaralı bir şekilde 25 mil uçtu ve yaklaşık 25 dakika sonra posta güvercinlerinin merkezine kondu. Vücudu kan içindeydi, gözlerinden biri kapanmıştı ve tek ayağının üzerinde sekiyordu.

Cher Ami sayesinde 194 askere yardım gönderilebildi ve hayatları kurtarıldı.

Kahraman güvercin Cher Ami’nin kaybettiği ayağı yerine tahta bir ayak daha yapıldı.

911’i arayan köpek Buddy

Sahibini kurtaran köpek

Joe Stalnaker, Buddy’i henüz 2 aylıkken sahiplenmişti. Joe hastalığı nedeniyle bazen ataklar geçiriyordu. Ve bu durumlarda Buddy’yi 911’i arayabilmesi için eğitiyordu.

Buddy henüz 2 yaşındayken sahibinin geçirdiği krizi fark edip telefondan dişleriyle tuşladığı acil yardım hattına havlayıp, ağlayarak ekiplerin gelmesini sağladı.

Bilinci kaybolmuş şekilde bulunan sahibi ise birkaç gün hastanede kaldıktan sonra sağlığına kavuştu. Buddy sayesinde.

Goril Jambo

5 yaşındaki çocuk hayvanat bahçesinde 6 metrelik yükseklikten kayarak gorillerin olduğu alana düştü. Goriller hemen etrafına geldi. Goril Jambo beton üzerinde hareketsiz duran Levan’a baktı. Jambo küçük çocuğun sırtını okşadı ve onu diğerlerinden korudu. Çocuk ağlamaya başladığındaysa Jambo yardım gelmesi için geri çekildi.

İşte o görüntüler:

Golden Toby’nin kurtardığı bebek

Suudi Arabistan’da Golden cinsi Toby çöp kutusunun yanında daha göbek bağı kesilmemiş bir bebek buldu. Bebeği ağzına alarak sahibine götürdü. Sahibi bebeği hemen hastaneye götürdü. Müdahale edilmeseydi bebek hayatını kaybedecekti.

Hayat kurtaran balinalar

insanların hayatını kurtaran balinalar

Suda yaşayan canlılar ile ilgili araştırma yapan bir biyolog balinalardan birinin sürüden ayrılarak hızlı bir şekilde bir noktaya yüzdüğünü fark eder. Daha sonra diğer balinalarda gider ve hepsi birden halka şekli oluşturur.

Bir şeyler olduğunu anlayan biyolog teknesini o tarafa çevirir ve halkanın ortasında yaşamla ölüm arasında mücadele veren bir kadın görür. Hemen hastaneye götürülen kadın kurtarılır. Aslında kadın intihar etmiştir ama balinalar onu kurtarmıştır.

Bir diğer olayda ise Yang Yung adlı bir dalgıç nefes ekipmanları olmadan dalış yaptı. Fakat daldıkça azalan soğukluktan dolayı bir süre sonra ayağına kramp girdi ve hareket edemez hale geldi. Dalgıç batmaya başlamıştı. Nefes almakta da zorlanmaya başladığı sırada Mila isimli beyaz balina, bir problem olduğunu anladı. Ağzıyla ayağından tuttuğu dalgıcı 6 metre aşağıdan iterek su yüzüne çıkardı. 

Umarız bazı insanlar da bu güzel hayvanlardan ilham alırlar.

Fenomen kediler Instagram’ı sallıyor


2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir