İran’da ‘İntikam bayrağı’ göndere çekildi


iran intikam bayrağı

İran’ın intikam mesajından sonra Amerika’ya karşı savaş bayrağı da göndere çekildi.

Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından olaylar hızla gelişiyor. İran’da ‘intikam’ anlamına gelen kırmızı savaş bayrağı Kum şehrinde bulunan kutsal Cemkeran Camii’nin minaresine çekildi.

İran’ın dini merkezi olan Kum şehrinde yer alan ve Şiiler için son derece önemli olan Cemkeran Camisi’nin kubbesine ‘intikam’ anlamına gelen kırmızı savaş bayrağı çekildi.

Camiide ilk kez ‘İntikam bayrağı’ çekildi

“Zor bir intikam alacağız. Direniş ve cihat her zaman bakidir” cümleleriyle İran ajanslarınca anons edilen haberde kırmızı savaş bayrağının Cemrekan Camisi’nde açılmasının bir ilk olduğu söylendi.

Kutsal Cemkeran Camiisinin önemi

Bayrağın çekildiği Cemkeran Cami Şii inancı açısından büyük önem taşıyor. Caminin M.S.9’uncu yüzyılda yaşayan 12. İmam Mehdi’nin emriyle Hasan Musle tarafından inşa edildiğine inanılıyor.

Şiiler bir mağarada kaybolduğuna inandıkları İmam Mehdi’nin halen yaşadığına ve günün birinde geri dönerek dünyayı kötülüklerden kurtaracağına inanıyor. Bu nedenle Cemkeran Camisi’de Kum’daki en önemli ve kutsal mabetlerden biri kabul ediliyor.

ABD’den güçlü bir intikam alınacağını söyleyen İran, Basra Körfezi’ndeki ABD’nin deniz araçlarını hedef alabileceğini daha önce de duyurmuştu.

Kaynak: Independent


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir