İran Devrim Muhafızı Komutanı Süleymani Trump’ın emriyle öldürüldü


İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komuntanı olan Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Genel Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ABD tarafından bir füze ile öldürüldü.

ABD, Irak’ın başkenti Bağdat’taki uluslararası havalimanına yönelik füze saldırısı düzenledi. ABD tarafından düzenlenin füze saldırısının ardından Devrim Muhafızları’nın açıklama yaptı:

“İslam’ın gururlu komutanı Kasım Süleymani, Cuma sabahı Amerikan helikopterlerinin yaptığı bir saldırıda öldürüldü. Ebu Mehdi el Mühendis de helikopter saldırısında bir aracın içinde öldürüldü.”

Saldırıyı Donald Trump Emretti

Kasım süleymani iran trump

ABD olarak sınıflandırdığı İran Devrim Muhafızlarını ‘terör örgütü’ olarak görüyor. Uluslararası Bağdat Havalimanı’na doğru yol alan konvoya yönelik, üç Katyuşa füzesiyle düzenlendiği belirtilen saldırıda Haşdi Şabi’nin iki isminin daha öldürüldüğü belirtildi. Iraklı yetkililer ise Süleymani’nin yanı sıra yedi kişinin öldüğünü açıkladı. Pentagon, saldırının başkan Donald Trump’ın talimatıyla düzenlendiğini açıkladı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, “ABD ordusu, Başkan’ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır” denildi.

Al Mayadeen kanalının aktardığına göre, Bağdat Uluslararası Havaalanı yakınına ilk olarak Katyuşa füzeleriyle ‘sahte’ bir saldırı gerçekleştirildi. Süleymani ve el-Mühendis’in yaşamını yitirdiği saldırıdan ise ABD’ye ait helikopterler sorumluydu.

Trump saldırıdan sonra Twitter’da Amerikan bayrağı baylaştı

Kasım Süleymani Kimdir?

Kasım süleymani iran

Süleymani, Şiilerin ‘kahraman’ olarak nitelediği bir isimdi ve İran’da çok önemli bir figürdü. Askeri kariyerine 1979 İran Devrimi sonrasında başladı. Süleymani İran’ın dini lideri Ali Hamaney tarafından Kudüs Gücü’nün komutanlığına getirilmişti.

Ailesinin durumu olmadığı için Süleymani, ailesinin borçlarını ödemek için çocuk yaşlarında çalışmak zorunda kaldı ve gençlik döneminde Kirman’a taşınıp inşaatlarda çalışmaya başladı. 1979 yılındaki İran İslam Devrimi’nin ardından kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’na katıldı.  İran-Irak Savaşı başladıktan sonra Kirman’daki erkekleri bir araya getirerek onlara askerî eğitim verdi. 23 yaşındayken 41. Sarallah Tümen Komutanı olarak görevlendirildi. 1998’den beri İran’ın yurt dışındaki askeri-istihbari operasyonlarından sorumlu Kudüs Gücü’nün komutanlığını sürdürüyordu.

Petrol fiyatları da 3 kat arttı

Yaşananların ardından petrol fiyatları ani bir yükseliş kaydederek yüzde 3 artış gösterdi. ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi de, Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili olarak “Şiddetin patlak vermesi riskini arttırdı” yorumunu yaptı.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir