İstanbul Üniversitesi Sibel’in Ölümünden Sonra Yemek Fiyatlarını İndirdi


İstanbul İstanbul Üniversitesi yemekhane eylem

İstanbul Üniversitesi yemek öğününü üçten bire düşürmüş, akşam yemeği fiyatını da 3,5 TL’den 18,5 TL’ye arttırmıştı. Öğrencisi Sibel Ünli’nin hayatına son vermesinin ardından İstanbul Üniversitesi bu kararından döndü.

Önce Öğrenciler Coplanmıştı

İstanbul Üniversitesi 2019’da 2 lira 75 kuruş olan yemek ücretlerini 2020 yılında 3 buçuk liraya çıkarmıştı. Bunun yanında öğrencilerin 3 öğün yararlandığı indirimli yemek hakkını tek öğüne düşürüp kahvaltı öğününü de tamamen kaldırma kararı almıştı. Akşam öğünü 3,5 liradan 18 buçuk liraya çıkarılmıştı.

İstanbul Üniversitesi’de yemek fiyatlarını arttırmasının ardından öğrenciler, rektörlüğün bu kararından sonra eylem yapmıştı. Ancak polisin sert müdahalesiyle karşılaşmışlardı.

Beyazıt Meydanı’ndaki anakapı önünde sorunlarını dile getiren öğrencilere Marmara, Yıldız Teknik ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinden de destek gelmişti.

Sonra Sibel’in hayatına son vermişti

Ailesinin üç gün önce kayıp olduğunu dair başvuru yaptığı İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıf öğrencisi Sibel Ünli’nin Samatya sahilinde cansız bedenine ulaşılmıştı.

“Gidecek bir yerim yok yaşamaya değer bir hayatım da”

Sibel’in arkadaşları “Sibel’in mental sorunları vardı fakat intihar sebebi bu değildi. Asıl sebep yoksulluk ve dış görünüşü nedeniyle dışlanmasıydı dedi. Sibel twitter hesabından en son şu tweetleri atmıştı:

Bir liraya karnımı doyurabilir miyim enter.

Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var. Bir lira kırk kuruşmuş

Gidecek bir yerim yok yaşamaya değer bir hayatım da”

Sibel Ünli’nin intiharının ardından İstanbul Üniversitesi’nin kararı özellikle sosyal medyada büyük tepki yarattı. Tepkilerin ardından okul yönetimi aldığı karardan geri adım atıp fiyatları indirdi ve yaptığı bir öğünü tekrar 3 öğüne çıkardı.

İstanbul Üniversitesi’nden şu açıklama yapıldı:

“Öğrencilerimizin yoğun taleplerini değerlendiren Rektörlüğümüz, yemekhane ile alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır. Diğer hizmet alanlarından kısılarak yemek hizmeti aynı şekilde devam edecektir. Önceliğimiz her zaman öğrencilerimizdir; Onların güven içerisinde, sağlıklı ve huzurlu şekilde eğitimlerine devam etmeleri için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz. Sevgili öğrencilerimize sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim hayatı diliyoruz”


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir