Kadınlara regl izni veren örnek bir belediye: Tunceli Belediyesi!


Kadınlara regl izni

Regl ya da adet dönemi bazı kadınlar için oldukça ağır geçebiliyor. Özellikler ilk günleri karın, kasık ağrısı ve halsizlik yüzünden kadınların iş hayatlarını da olumsuz etkiliyor. Tunceli Belediyesi örnek bir icraat ile karşımızda. Tunceli Belediyesince alınan karar ile kadın çalışanlara her ayın belirlenen bir gününde regl için özel gün izni verilecek!

‘Komünist Başkan’ olarak bilinen Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu “Kadın arkadaşlarımız bunu bir ihtiyaç olarak görmüş ve bu yönde karar vermişse, ben bunu hak mıdır değil midir diye tartışmam. Kadınların kararını tartışmaya bile açmam” diyerek bu güzel karara destek verdi.

Bu güzel karar Belediyenin Kadın Meclisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonunca alındı. Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan ile DİSK Genel İş Şube Başkanı Şükran Yılmaz ve kadın çalışanları protokol imzaladı. Bu protokole göre kadın çalışanlara ayda bir gün regl iznini tanınacak

Dünyada regl izni zaten uygulanıyor

Regl izni aslında dünyada bazı ülkelerde uzun zamandır uygulanmakta. Bu hakkı ilk tanıyan ülke ise Japonya. Taa 1947 yılından beri kadınlar regl dönemlerinde evde kalma hakkına sahip. Üstelik bu ücretli izne tabii.

Daha önce de İzmir Barosu böyle bir karar almıştı.

Geçtiğimiz aylarda İzmir Barosu tarafından Twitter’dan yapılan açıklamada, baro bünyesinde çalışan tüm kadınlara ayda 1 gün menstrüasyon (regl) izni verileceği açıklanmıştı.

Endonezya’da regl izni hakkı grev ile kazanılmıştı

Endonezya yasalarında, ister devlet memuru olsun ister özel sektörde çalışsın tüm kadınların her ay iki günlük regl izni var ve bu hak kadın işçiler tarafından grevlerle kazanıldı. 14 Kasım 1997’de aynı taleplerle greve gitmişlerdi. Grev sonucunda kadın işçilerin diğer talepleriyle birlikte regl izni talebi de kabul edildi.

Türkiye’de regl olan kadınlar ağır işlerde çalıştırılamaz.

Kadınlara regl izni hakkı

Uygulama konusunda işlemese de kadınların regl günleri için Tükiye’de de bir düzenleme yapılmıştı. “Kadın işçilerin Özel Günleri” kapsamında “Kadınlar, ay hali günlerinde ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamazlar. Bu günlerin sayısı 5 gün olarak hesap edilir. Daha fazlası için hekim raporuna göre hareket edilir. Ay halinin başlangıcı işçinin ihbar tarihidir” yazısı yer alan bir madde 2004 yılında Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği yürürlüğe girmişti.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir