KARA DELİK VE SIRLARI


Kara delik üzerinde yıllardır araştırmalar yapılıyor. Peki evrenin en büyük sırlarından biri olan Kara deliğin sırları ne?

Kara Delik Nedir?

Kara delik, kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Öyle güçlü bir çekime sahiptir ki bu noktadan ışık dahi geçemez. Işığın geçememesi sebebiyle, bir renkleri veya ışıtmaları yoktur ve bu nedenle kara delik adı verilmiştir. Yıldızsal kara delikler ise bir yıldızın kendi merkezine doğru çöküşü sonucu oluşur. Belli bir büyüklüğün üzerindeki yıldızların ölümüyle kara delik oluşabilir.

Kara Delik Paralel Evrenin Kapılarını mı açıyor?

Büyük patlamanın nasıl oluştuğunu ve evrenin de büyük patlamadan nasıl oluştuğunu açıklamaya yönelik kozmik enflasyon teorisine göre uzayda sonsuz sayıda evren olabilir.

Amerikalı fizikçiler her kara deliğin içinde başka bir evren olduğunu söylüyor. Teorik fizikçi Nikodem Popławski’ye göre, yaşadığımız evren bir kara deliğin içinde doğdu ve solucan deliği gibi kara delikten kopup kendi uzayını yarattı. Hatta bu nedenle kendi çevresinde şarap açacağı (türbişon) gibi dönüyor. Nasıl ki dünya yuvarlak ama yerden bakınca düz görünür, evrenimiz de zaman dahil 4 boyutlu bir hiperküre olan mega evren yüzeyinde 3B yassı bir daire olabilir. Kara deliklerden oluşan yıldız geçitleriyle evrenler arası seyahat fikri buradan çıkıyor.

Büyük Patlama

Büyük patlama anında evren tıpkı kara deliğin merkezindeki gibi sonsuz yoğunluktaki tekillikten doğdu ve zamanla genişleyerek bugünkü boyutlarına ulaştı. Büyük Patlama’dan sonra kuantum fiziğindeki Heisenberg’in belirsizlik ilkesinden kaynaklanan kuantum salınımları, o zamanlar sadece bezelye tanesi büyüklüğündeki Evren’in içinde enerji ve madde kabarcıkları oluşmasını sağladı. Bu sebeple madde ile enerji Evren’in içine dağınık olarak dağıldı; ama sonra şişme alanı denilen bir enerji alanı oluştu ve Evren büyük patlamadan sonra saniyenin çok ufak bir kesrinde ışıktan milyonlarca kat hızlı genişledi.

Zamanda Yolculuk

Yapılan yeni araştırmada “döngü kuantum yerçekimi” teorisi kara deliklere uygulandı. Bu matematiksel teoriye göre, kara deliklerin merkezinin yakınlarında uzay-zaman çok güçlü bir şekilde eğriliyor. Bu uzay-zaman, gelecekteki ak delik yapısındaki bir bölgeye doğru ilerliyor. Ak delik, tahmin edeceğiniz gibi kara deliğin tam tersi özelliklere sahip bir yapı maddeyi kendine çekmek yerine dışarı itiyor. Kara deliğe ulaşırken güçlü yerçekimi alanı dolayısıyla zamanın yavaşlaması, bu sürecin çok çok uzun bir vakit alması anlamına geliyor. Bu da aslında zamanda yolculuk anlamına geliyor. Ak delikler ve kara delikler arasındaki bağlantıya solucan deliği denmektedir. Araştırmacıların haklı çıkması durumunda, uzak gelecekte şimdinin kara delikleri ak deliğe dönüşecek ve maddeleri püskürtmeye başlayacak. Bu durumda siz ak delikten çıkınca kara delik ve onun açıldığı evren geçmişinizde kalır. Bu geldiğiniz evrendir. Ulaştığınız yeni evren de kara deliğin geleceğinde yer alır. Aynı zamanda geldiğiniz evrenin geçmişinde yer aldığını görürsünüz. Bir evrenden başka bir evrene geçerken geldiğiniz evrenin bütün geçmişini de bir anda filmi şeridi gibi izlersiniz.

Bunların asıl cevabını belki de hiçbir zaman bilemeyeceğiz fakat bir gerçek var ki sırlarla dolu bir evren de yaşıyoruz…


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir