Kentsel Dönüşümde ‘REYTİNG SİSTEMİ’


15 Paylaşım

İzmir’de 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından bir kez daha insanları öldüren şeyin çürük raporu verilen, usülüne uygun yapılmayan, kalitesiz beton kullanılan binaların olduğunu gördük. Peki rant uğruna yapılan kentsel dönüşüm yerine insanların canını kurtarmaya yönelik bir dönüşüm sağlanabilecek mi?

Reyting sistemi ile kentsel dönüşümde puanlama sistemi ile zorunluluk hali doğacak. Cumhurbaşkanlığı Yıllık Planı’nda kentsel dönüşüm ihtiyacı olan alanların sayısının arttığına dikkat çekilerek, önceliklendirme çalışmalarının devam ettiği vurgulandı. Kentsel dönüşüm uygulamalarında il bazında hazırlanan kentsel dönüşüm stratejileri esas alınacak. İl ve ilçe bazında riskli, rezerv alanlara ilişkin verileri, sosyal yapı analizini, ekonomik bütünleşme, altyapı durumu, finansman modelleri ve il bazında dönüşüm hedeflerini içeren kentsel dönüşüm stratejileri hazırlanacak. 

Mevcut sosyal yapının mekânsal ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran çözümlerle kent dokusuyla uyumlu ve alan bazlı olarak yürütülecek. Afet riskli alanların tespiti ve ilanına ilişkin mevcut kriterler geliştirilerek netleştirilecek. Toplu Konut İdaresi ve İlbank da bu sürece destek verecek. Yerel yönetimlerle paylaşımlı bir finansman modeli oluşturulacak.

Reyting sistemi ile kentsel dönüşümde puanlama sistemi ile zorunluluk hali doğacak. Buna göre, afet riskleri etkilediği nüfusun büyüklüğü, mali ve finansal gereksinim kriterleriyle puanlanacak.

Reyting sistemi kriterleri neler? 

Can ve mal kaybına neden olma açısından afet riskleri, etkilediği nüfusun büyüklüğü, mali ve finansal gereksinim, rezerv alanın mevcudiyeti gibi kriterler esas alınarak puanlama yapılacak. Buna göre kentsel dönüşümde yerleşim alanları bu puanlama üzerinden başlatılacak. 

25 şehirde dönüşüm başlayacak  

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Planı’nda yer alan detaylara göre; kentsel dönüşüm ihtiyacı olan alanların sayısının arttığı belirtildi. 

Kentsel dönüşüm uygulamalarında kent genelinde hazırlanan kentsel dönüşüm stratejileri esas alınacak. İl ve ilçe bazında riskli, rezerv alanlara ilişkin verileri, sosyal yapı analizini, ekonomik bütünleşme, altyapı durumu, finansman modelleri ve il bazında dönüşüm hedeflerini içeren kentsel dönüşüm stratejileri hazırlanacak.  Ayrıca tam 25 şehir için kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlanacak.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzdün be admin Üzdün be admin
4
Üzdün be admin
Doğru olmamalı Doğru olmamalı
4
Doğru olmamalı
Ne diyosun Ne diyosun
5
Ne diyosun
Kral hareket Kral hareket
4
Kral hareket
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı