Kenya’da Güneş Enerjisi İle Arıtılan İçme Suyu Projesi


İnsanlık için çok büyük bir adım atıldı! İçme suyuna erişim temel bir insan hakkı olması gerekirken, dünyada iki milyondan fazla insan su sıkıntısı yaşıyor. Artık bu soruna çok güzel bir çözüm bulundu. Kenya’da deniz suyu güneş enerjisi ile arıtarak günde 30 binden fazla insanın su ihtiyacı gideriliyor.

Güneş enerjisi ile arıtılan sular!

NGO Give Power

 Bir sivil toplum kuruluşu olan NGO Give Power, bu tesis ile tuzlu olan okyanus suları tatlı suya dönüşüyor. Birçok su tesisinin çalıştırılması çok maliyetli olduğundan güneş panelleri ile su sorunu çözüme kavuştu.

Kenya dünyada içme suyuna erişimin en az olduğu ülkelerden biri

Kenya’da insanlar temiz suya çok zor ulaşıyor. Bu yüzden çalışmalar için sivil toplum örgütü Kenya’nın Kiunga kasabasını seçti. İnsanların mutluluğu da yüzlerinden okunuyordu. Bu projeyle 35.000 insan artık susuzluk sıkıntısı yaşamayacak.

Bulaşıcı hastalıkların çoğu kirli sulardan kaynaklanıyor

Kirli suları içtiğinden dolayı bir çok çocuk ve yetişkin kolera ve dizanteri gibi hastalıklara yakalanıyordu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) her yıl iki milyondan fazla insanın su ile bulaşan hastalıklar yüzünden öldüğünü açıklamaktadır. Arıtılmış içme suyu demek kirli suyun içinde bulunan bakteri, parazit ve virüslerden temizlenmiş olması anlamına gelir. Basilli dizanteri, kolera, tifo, amebiazis, giardiazis gibi hastalıklar da kirli sularla bulaşan, en sık görülen hastalıklardandır.

Kenya’daki bu başarıdan sonra, sivil toplum örgüyü Haiti ve Kolombiya’da da aynı projeyi başlatmak istiyor.

Halk suya ulaşmak için saatlerce yürümek zorundaydı

Güneş enerjisi ile kurulan arıtma sistemi nasıl çalışıyor?

GivePower Güneş Enerjisi Çiftliği, güneş panellerini kullanarak güneş enerjisi toplar.  Bu güneş panelleri 50 kilowatt enerji üretir. Bu enerji 24 saat boyunca durmadan çalışan iki su pompasını çalıştırır. Ve tuzlu su içme suyuna dönüştürülür.

Güneş enerjisi Kenya içme suyu

İnsanlık için bu umut verici habere hepimiz çok sevindik. Bu güzel insanlara teşekkür ederiz. İnsanlık için güzel bir adım atıldı. Darısı diğer Afrika ülkelerinin ve su sıkıntışı yasatan tüm ülkelerin başına…

Güneş enerjisi gicepower


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir