Kitapçıya girdiğinizde aniden tuvaletiniz geliyor mu? Yalnız değilsiniz!


18 Paylaşım

Bir kitapçıya gittiğinizde sizin de tuvaletiniz geliyor mu? Bu şaşırtıcı durum “Mariko Aoki fenomeni” olarak adlandırılır. Sadece sizin başınıza geldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnsanların kitapçıda tuvaletinin gelmesi sandığınızdan çok daha yaygın bir durum.

Japonya’da yapılan çalışmalarda, bu durumun tüm ülkede ortaya çıktığını ve kadınlarda erkeklerden iki ila dört kat daha yaygın olduğunu ileri sürdü. Çocuklarda ise çok az vaka belgelenmiştir.

Bu durum nasıl farkedildi?

1985 yılının Şubat ayında Mariko Aoki adlı bir Japon kadın, ‘Hon no Zasshi’ dergisine, ne zaman bir kitapçıya gitse tuvalete gitme ihtiyacı hissettiğini anlatan mektup gönderdi. Derginin bu mektubu yayınlamasının ardından Mariko yalnız olmadığını anladı. Dergiye bu durumdan muzdarip olduğunu anlatan o kadar çok mektup geldi ki dergi çalışanları bile şaşkındı.

Kitapçıya girdiğinizde tuvaletinizin gelmesi sanıldığından daha yaygın bir durum

İnsanlar bunu test etmek istedi. Takip eden haftalarda, birçok insan kitapçılarda ve kütüphanelerde aynı dürtüyü hissettiklerini açıklayarak yazı yazdı. Tuvalet gelme hissi Mariko Aoki fenomeni olarak anılmaya başlandı.

Doktorlar ne diyor?

Mariko Aoki Fenomeni ortaya atılan pek çok hipoteze rağmen henüz açıklanabilmiş değil. Tıbbi veya bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da bazı doktorlar kitapçılarla bağırsaklarınızı hareket ettirme yetenekleri arasındaki bağlantıyı destekleyen anekdotlara sahip olduklarını belirtiyor.

Texas Tech üniversitesinde tıp profesörü ve Teksas merkezli gastroenterolog Dr. Sameer Islam bu deneyim için şöyle açıklama yaptı:

“İnsanların fark ettiğinden daha yaygın ve bence insanlar bunun hakkında konuşmaktan utanıyor. Ayrıca ‘kitap bağırsakları’ dendiğini de duydum. Bunu yaşayan insanlar deli ya da kaçık değiller. Bağırsak ve beyin arasında gerçek bir bağlantı vardır. Zihinsel olarak hissettiklerimiz bağırsaklarımızı etkileyecektir. Bu nedenle, bir sınava girmek veya halka açık bir konuşma yapmak gibi gergin olduğunuzda, midenizde kelebekler vardır. Bağırsağınızdaki kelebek hissine karşılık gelen, hissettiğiniz gerginliktir. Müzelerde ve kütüphanelerde karşılaştığınız bilginin yoğunluğu – veya bir bahçenin ani sessizliği – bağırsaklarınızda otonom bir tepkiyi tetikleyebilir.

Özellikle bir kütüphane veya kitapçıda, kitap raflarında temsil edilen tüm bilgiler karşısında gerginlik hissinin ortaya çıkması muhtemeldir. Ayrıca raflarda kitaplara bakarken tekrarlanan çömelme ve eğilip kalkma hareketlerinin tuvalete gitme ihtiyacı oluşturduğu söylendi.

Bu teori üç olası nedene bağlanıyor:

  1. Kağıt ve mürekkep kokusunun müshil etkisi vardır (bunun için çok az kanıt olduğu düşünülmektedir)
  2. Kitaplar, tuvalette oturarak okuma hissini uyandırıyor
  3. Kitaplara göz atarken sahip olduğumuz duruş bağırsak hareketlerine yardımcı olur


Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzdün be admin Üzdün be admin
7
Üzdün be admin
Doğru olmamalı Doğru olmamalı
6
Doğru olmamalı
Ne diyosun Ne diyosun
1
Ne diyosun
Kral hareket Kral hareket
6
Kral hareket
Bayıldım Bayıldım
4
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
4
Şaşırtıcı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı