Koronavirüsü yenen sağlık çalışanı hafıza kaybı yaşadı


Koronavirüsün yan etkileri ilgili her geçen gün yeni olaylar yaşanıyor. Bu kez Kayseri Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Servisi’nde sağlık hizmetlisi olarak çalışan Mustafa Ercıyes, 28 Ağustos günü yüksek ateş ve öksürük şikayeti ile koronavirüs testi yaptırdı. Test sonucunun pozitif çıkması üzerine de 8 gün hastanede 14 gün evinde tedavi gördü. Sonunda testi negatife döndü ve sağlığına kavuştu. Ancak bir süre sonra hafıza kaybı yaşamaya başladı.

“Hafıza kaybı yaşıyorum”

Yeniden görevine dönen Erciyes, “Çalıştığım hastanede koronavirüse yakalandım. Sekiz gün hastanede yattım. Çok fazla bir sıkıntı yaşamadım. Taburcu olduktan sonra solunum sıkıntısı ile karşılaştım. Bu şekilde 14 günde evde karantina altında kaldım. Şu an iyiyim. Hafıza kaybı yaşıyorum ama bu da geçici. Vatandaşlarımız koronavirüsü çok ciddiye alsın. Maske ve mesafe kurallarına mutlaka dikkat etsinler. Ailesini, ülkesini düşünen herkes maske takmalı ve mesafeye uymalıdır” de

Koronavirüse karşı Aspirin kullanımı!

Öte yandan aspirin kullanımının koronavirüsten ölüm riskini de neredeyse yarı yarıya azalttığı bulgusuna rastlandı. Çalışmayı gerçekleştiren ekip, araştırma konusunda temkinli de olsa iyimserliğe sahip olduklarını, bunun aspirinin hem ucuz hem de kolay ulaşılabilir bir ilaç olması nedeniyle koronavirüs tedavisinde çığır açabilecek sonuçları olabileceğini düşünüyor.

Koronavirüs hastaları içinde düzenli aspirin kullanan kişilerin yoğun bakıma kaldırılma oranlarının %43, solunum cihazına bağlanma oranlarının ise %44 daha az olduğu görüldü.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir