Kuzey Kore: Kapalı kutu ülke


14 Paylaşım
Kuzey kore gerçekleri

Modern tarihin en kötü nam salmış ülkelerinden biri: Kuzey Kore. Sert bir diktatörlükle yönetiliyor. Dünyadan kendini soyutlamış bu ülke Kim hanedanlığının bir gezegeni gibi. Sanki zaman burada 1970’lerde durmuş. Robotlara benzeyen kadın trafik polisleri, liderlerine tapan insanlar, çalışma kampları, nükleer füzeleri…

Kuzey kore insanları

Gazeteler ve televizyon devlet kontrolünde. İnternet yasak, yurtdışıyla telefon görüşmesi yasak, ülkeyi terk etmek yasak, Yani burada Yasak oğlu yasak. Peki bu ülkede ne oluyor? Nasıl bu hale geldiler. Liderlerine gerçekten tutkuyla mı bağlılar yoksa kendilerini buna mecbur mu hissediyorlar? Onları böyle olmaya ne zorladı? İşte dünüyle bugünüyle Kuzey Kore gerçekleri.

Kuzey kore ilginç özellikleri

Kore nasıl ikiye bölündü?

Yıl 1910. Herşey Japonya’nın Koreyi işgal etmesiyle başlar.

Artık Koreliler Japonların egemenliği altındadır. Japon sömürgesi altında aşağılanırlar. Japonlar, Ülkede Koreceyi bile yasaklar. Sovyetler birliği Korenin Kuzeyini japon işgalcilerden kurtarır. Amerika bir bakar Sovyet rusya ipleri ele alıyor. Boş durur mu o da hiç? Hoop japonyaya iki atom bombası atar. 9 Ağustos 1945’te binlerce masum insan ölür. Bu tarihten sonra hiçbir savaşta atom bombası kullanılmaz. Bitik halde olan Japonya, 2. Dünya savaşı sonunda Kore’den çekilmek zorunda kalır.

Artık Sovyetler Birliği Kuzey Kore’de, ABD’da güney Kore’dedir. Kore iki ayrı hükümeti bulunan iki devlete bölünür. Her iki taraf da Kore üzerinde hak iddia eder ve sınır hattı hiçbir zaman kalıcı olarak kabul görmez.

Kuzey Kore’nin ilk lideri: Kim Il Sung

Kuzey kore kim il sung

Kuzey Kore’nin başına genç gerilla savaşçısı Kim İl Sung bizzat Stalin tarafından getirilir. Kim İl Sung binbaşı rütbesiyle işgalci Japonlara karşı ülkesini korumuştur.Adının anlamı da efsanevi Kore kahramanıdır. Başa geçtiğinde Sovyetler Birliğinin kuklasıdır. Ama Kim Il Sung yaralı bir halkın lideri olur.

Kuzey Kore ve Güney Kore’nin birleşme hayalleri

Kuzey güney kore bölünmesi

Kore’nin ikiye bölünmesi onun içinde büyük bir yaradır. Kuzey ya da güney. Onlar aynı halktır. Aynı dilde konuşup aynı topraklarda büyümüşlerdir.

Kuzey Kore’nin resmi adı Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’dir. Güney kore diye bir ülke onlara göre yoktur.Amerikalıları Güney Kore topraklarındaki şeytani imparatorluk olarak görürler. Kuzeye göre Kore tek bir ülkedir.Bu yüzden birleşme için 1950’de Sovyet Rusya ve Çin’den yardım isteyerek Güney Kore topraklarına girerler. Bütün Kore birleşmelidir. Et tırnaktan ayrılamaz. Peki Amerika buna izin verir mi?Vermez.

Türkiye’nin Kore savaşına dahil olması

Türkiye kore savaşı

Amerika, Birleşmiş Milletler’den yardım ister. Türkiye de koşa koşa Amerika’ya yardıma gider. Yüzlerce şehit verir. Acı ama, Bu şehitler Türkiye’nin Nato’ya girmesinin bileti olur.

Amerika, Kuzey korenin başkenti Pyongyang’a 200 bin bomba yağdırır.  Şehir yerle bir olur. Kişi başına nerdeyse bir bomba düşer. E Kim İl Sung’un Kore’yi birleştirme hayali de suya düşer. Yenilgiye uğramıştır. Hem de ağır bir yenilgiye. Halkını koruyamamıştır. Onu başa geçiren Stalin de 1953’te ölünce iş başa düşer. Kim il Sung iktidarını sağlamlaştırmalıdır. Ama karşısında yerle bir olmuş bir şehir, açlıkla sınanan bir halk vardır.

Kuzey Kore ‘Songbun’ kast sistemi nedir?

Kuzey kore rejimi

Kim Il Sung tüm eleştirilerle nasıl başa çıkabilir ki? Bu yüzden ‘halkını kontrol altına alma’ programı başlatır. ‘Songbun’ adı verilen bir kast sistemi geliştirir.

Bu sisteme göre 3 ana sınıf vardır:

  • SADIKLAR
  • TEREDDÜT EDENLER
  • HAİNLER

Ülkede kişinin mesleğine kendisi değil devlet karar verir ve bunda Songbun sisteminin rolü büyüktür. Seviyesi düşük olanlar, kentlerden uzakta kol gücüyle çalışılan işler yapar, günde 12 saat çalıştırılır. Diğerleriyse üst düzey görevlere getirilir.

Kuzey kore çalışma kampı

Diyelim sen hain olarak belirlendin. Senin üç neslini; amcanı, dedeni, teyzeni de alıp çalışma kampına gönderirler. Aileden bir kişinin hatasını tüm aile öder. Suçluların ya da hainlerin akrabalarının infazlar sırasında en önde durmaları mecburidir. Halk bunları gördükçe bunlarla büyüdükçe hükümet aleyhine hiçbir şey yapmamaları gerektiğini öğrenir. Yoksa sonları öyle olacaktır.

1960 yılına gelindiğinde ‘Kim’ rejimini tehdit edecek kimse kalmaz. Ve işte Kim ailesinin korku imparatorluğu böyle sağlamlaşır. Herkes liderini sevmek zorundadır.

Kuzey ve Güney Kore farkları

Kuzey kore güney kore farkları

Kuzeyde korku içinde bir hayat sürülürken, güneyde kapitalizm ve Amerika etkisi artar. Aynı tarihe aynı dile sahip Kuzey ve güney kore tamamen birbirinden farklılaşır.

Güney kore daha rahat ve özgür bir yaşama sahipken,  Kuzey kore bir diktatörlükle yönetilir.

Kuzeyin örgütlenmesi ilk birkaç senesinde işe yarar gibidir. Ama Güney Kore zenginleşmeye başladığında hangi sistemin insanları zenginleştirdiği aşikar olur.

Kuzey kore lideri Kim İl Sung’un ilginç birleşme planı

Kuzey kore propaganda

Kuzey kore lideri Kim il sung, Güney korelilerin onlara katılmayı çok istediğini ama Amerika’nın buna engel olduğunu düşünür. Kim il sung 1968’de en iyi 31 komandosunu sınıra gönderir. Görevleri Güney kore başkanı Park Chung Hee’nin yaşadığı eve gidip onu öldürmektir. Park Chung Hee, darbeyle başa gelmiştir. Amerika’nın sadık bir müttefiğidir. Kuzey Kore Komandoları görevi tamamlayamadan öldürülür. Sadece biri sağ kalır. Ya teslim olacaktır ya da ölecektir. Ama bir yoldaş yakalandığı an kendini imha etmek zorundadır. Başarısız olma ihtimallerine karşın onlara intihar etmeleri için zehirli kapsüller verilir. Ama komando yaşamayı seçer, Güney kore’ye teslim olur. Kuzey Kore de onu hain ilan eder. Bunun bedelini de Kuzey Kore’deki ailesi öder. Annesiyle babası stadyumda halka açık olarak infaz edilir.

Kim il Sung durmaz. Ekim 1983’te Burma’yı ziyarete giden Güney Kore heyetine gizli ajanlarıyla saldırı düzenler. Cumhurbaşkanı sözcüsü de dahil 19 kişi hayatını kaybeder.

Babasının oğlu: Kim Jong İl

Kim yong il kim il sung

Saplantılı aşığımız Kim İl Sung Güney koreli halkın onu istediğini düşünür. Ama Kim İl Sung nefret edilen bir lider olmuştur. Bu yüzden Oğlu Kim jong İl devreye girer.

Ülkede dinlerin yasaklanması

Kim Jong İl propoganda konusunda bir dâhidir. Babasını Kuzey kore halkının gözünde ilahlaştırmak ister. Bütün dinler ortadan kaldırılmıştır. Ülke tamamen ateisttir. Ülkede incil bulundurmak da yasaktır.  Kim il sung un dev heykelleri dikilir.

Bu ülkede reklam olmadığı için, sokaklarda kafanızı çevirdiğiniz her yerde Kim İl Sung’un pankartlarını görürsünüz. Çocuklara olan sevgisi insanların gözlerine sokulur.

Kim ailesinin kozu: Amerika!

Amerika kuzey kore

Kim ailesinin en büyük kozu Amerika’dır. Amerikalılar Kore savaşında onların kardeşlerini ailelerini öldürmüştür. Amerika’ya karşı içlerinde büyük bir öfke vardır. Kim ailesi de bu öfkeyi kullanır. Amerika sayesinde halkının koruyucusu gibi gözükür.

Bir kavak ağacı yüzünden savaşa sürüklenen iki ülke

38. paralelde bulunan Kuzey ve güney korenin sınırı iki Kore ülkesi arasındaki askersiz bölge.

Burada bir kavak ağacı vardır. Gitgide dalları büyür. Dallar iki tarafında gözetleme noktasının görüş açısını kapatır. Güney kore ağacın dallarını budamak için birkaç asker gönderir. Çalışmalar başlar ve ağacın dalları budanır. Ama Güney Kore’nin bilmediği bir şey vardır. Kuzey koreliler o ağacı liderleri Kim İl Sung’un diktiğine inanırlar.

Kuzey koreli subay, ağacı budayan Amerikan askerlerini öldürme emri verir. 30 kuzey kore askeri ağacı budayan askerlere baltalarla saldırır. İki Amerikan askeri ölür. Güney kore bu olay karşısında küplere biner tabii. Özel bir tim hazırlatır.  Helikopterlerle gidip misilleme olsun diye ağacı kökünden keserler.

Kim İl Sung’un nükleer macerası

Kim il Sung güçsüz olduğunun farkındadır. Yaşlandıkça nükleer programlarıyla daha çok meşgul olmaya başlar. Kendini Amerika’ya karşı korumak ister. Bu yüzden orduya ve nükleer silah programına ciddi oranda paralar harcar.

Kıskançlıktan kafayı kıran lider

1988 Olimpiyatlarının Güney kore’nin başkenti Seul’de yapılması kararı alınır. Bunu duyan Kuzey Kore lideri çıldırır. Hemen dünyanın en büyük stadyumunu inşa ettirmeye koyulur. Olimpiyatları Güney Kore ile ortak yapma talebinde bulunur. Ama istekleri kabul edilmez. Güney Kore tek başına ev sahibi olacaktır.

Kuzey Kore oyunları boykot etmek için Sovyetler birliği ve Çin’den medet umsa da onlar da Güney Kore’deki oyunlara katılma kararı alır.

Kuzey Kore lideri artık kıskançlıktan kafayı kırar. 29 kasım 1987’de Seul uçuşuna bir kadın ajan yollar. Üzerinde 9 saat sonra patlamaya kurulu bir şişe viski ve radyoya benzeyen bir bombayla beraber. Ve uçak ortadan kaybolur.

Kuzey Kore iyice çirkinleşmiştir. Masum insanları öldürür. Bu çirkin saldırılarla iki ülkeyi birleştirebileceklerini düşünürler. Ama tam tersi Güney Kore, Kuzey Kore’den daha da nefret eder.

Güney Kore’de her şeye rağmen Olimpiyat oyunları yapılır. Muhteşemdir. Tüm dünya sporcuları barış içindedir.

Kim Jong İl dönemi

Kim yong il kuzey kore

Kim Jong İl ve babası Kim İl Sung dünyada itibarsızlaşmıştır. Tabii halkının bunlardan hiç haberi yoktur.  Çünkü ne internet vardır ne basın. Onlar dışardan nasıl bir ülke olduklarını hiç bilmezler. Kim il Sung yani kore halkının sözde tanrıları 1994’te kalp krizinden hayatını kaybeder. Başa şımarık oğlu Kim Jong İl geçer.

Dış dünyaya “biz gayet iyi durumdayız canım” demek için hazırlanmış, vitrin olarak gösterilen  başkent Pyongyang dışında diğer yerler sefalet içindedir. Yetersiz besinden yarım milyondan fazla insan ölmüştür. Çocuklar hastadır. Sağlıklı gözüksünler diye yanakları kırmızıya boyanır. Kısaca Vaziyet berbattır ama rejim hala ayaktadır.

Kuzey Kore dışarıya kapalı bir ülke olduğu için dışarısıyla ticaret de yapamaz. Bir gemi fabrikasında 10 binlerce işçi çalışır ama her gün yaklaşık 100 kişi açlıktan hayatını kaybeder. Bunun üzerine genel müdürler yiyecek alıp çalışanlarını doyurmak için gizlice Çin’e çelik satar. Kim jong İl bunu öğrenir. Ondan izin alınmadığı için 8 kişiyi çalışanların gözü önünde öldürtür. Çalışanlar bu olay üzerine oturma eylemi yapmaya karar verir. Tek istedikleri yemektir. Ertesi sabah Kim Jong İl getirttiği bir tankla hepsini ezer.

“Bana Big Mac Getirin!”

Kuzey kore big mac

Halk bunları yaşarken kim Jong İl’in canı gece yarısı Big Mac istediğinde özel jetle Pekin’den getirilir.Ya da canı bira çektiğinde Prag’tan, havyar istediğinde İran’dan getirtilir.

Kim Jong Un Dönemi

Kuzey kore kim yong un

2011 yılında  Kim Jong İl de kalp krizinden ölür. Ve başa oğlu Kim Jong Un geçer.

Kim Jong Un

Abisini öldürtmesi

Kim Jong Un’un bir de üvey abisi vardır: Kim Jong Nam. Avrupa’da 10 sene eğitim görmüştür. Lider falan olmaya hiç niyeti yoktur. Hatta Kim hanedanlığına karşıdır.

Kim jong nam

Sahte bir pasaportla dünyayı gezer. Bir gün Tokyo’daki Disneyland’a gitmek için Japonya’ya giriş yaparken yakalanır. Bu, kim ailesine göre bir utanç kaynağıdır. Kim yon Num Çin’de yaşamaya başlar. Gazetecilere rejimin katılığını eleştiren demeçler verir.

Kardeşi Kim Jong Un, abisinin icabına bakılmasını ister. 2017 yılında Kim Jong Num Malezya havaalanında terminale doğru giderken yanına 2 kadın gelir. Bilinen en zehirli kimyasal silahlardan biri olan VX sinir gazının ayrı bileşimlerini Kim Jong Num’ın yüzüne püskürtüp kaçarlar. Kimyasallar birleşince ölümcül bir zehre dönüşür.

Kim Yong Num ne olduğunu anlayamadan yardım ister. Ama dakikalar içinde hayatını kaybeder.

Amcasını köpeklere yedirdi yalanı

Kim jong un amcası kuzey kore
Kim jong un amcası kuzey kore

Kim Yong Un, iktidarının ilk 5 senesini muhalifleri temizleyerek geçirir. Kim Yong Un amcasını çırılçıplak bir kafese koyup aç köpeklere yedirdiğine dair her yerde çıkan haberler var. Ama bu aslında Zaytung gibi bir mizah sitesinden yayılır.

Kim jong un eniştesi kuzey kore

Ve tüm dünya bunu gerçek sanar. Aslında amcası sanılan kişi eniştesidir. Enişte kim yon undan sonra iktidar hiyerarşisinde 2 numaradır. Yetenekli bir adamdır. Çin’le ilişkileri de iyidir. Kim Jong Un’u devirip yerine üvey kardeşini geçirmek için Çin lideriyle komplo kurduğuna dair söylentiler çıkar. Parti toplantısında en yakın dostları bile onu devlete ve lidere ciddi suçlar işlemekle itham eder. Devlet gazetelerinde yolsuzlukla hatta zinayla suçlanır. Ve uçak savar topuyla infaz edilir. Bu infaz Kim Jong Un’un ülkede kurduğu tek müzik grubunun yeni şarkısıyla kutlanır.

Kuzey Kore’nin Nükleer Kozu

Kuzey Kore Nükleer

Kuzey kore kendini sürekli tehdit altında hisseden bir ülke. Bu yüzden saldırgan tutumundan hiç vazgeçmez. Varlığını sürdürmesini, düşmanların ona saldırmadan önce durup düşünmesini sağlayacak bir kozu var elinde: Nükleer.

Kimse Nükleer silah sahibi bir Kuzey Kore’yi tehdit edemez. Böylece Amerika’nın dikkatini çekerler. Amerika Kuzey Kore’yi füze programından vazgeçirmeye çalışsa da başaramaz. Güney kore nükleer güç sahibi Kuzey Kore’den çekindiği için Amerika’ya daha çok yakınlaşır.

Kuzey ve Güney Kore gerçekten düşman mı?

Kuzey ve güney kore birleşmesi

Amerikan kaynaklı basında kuzey kore güney koreye düşman gösterilmeye çalışsa da gerçek öyle değil.

Kuzey Kore uçan balonlarla Güney Kore’ye mesajlar yolluyor. Güney Koreli kardeşlerine birleşme çağrısı yapıyorlar. Kağıtlara Birleşip Amerika’ya gününü gösterelim gibi şeyler yazıyorlar.

Geçen yıl Güney Kore’de yapılan kış olimpiyatlarına Kuzey Kore bir heyetle, sporcularını gönderdi. ABD’nın temkinli olunması gerektiği yönündeki açıklamalarına rağmen Güney Kore’de bu barış çubuğunu tuttu. Kuzey ve Güney Kore oyuncuları birleşerek, Birleşik Kore bayrağı altında yarıştılar. Kuzey koreli amigo kızlar da yerini almıştı. Kuzey ve Güney Kore heyeti bu anları ayakta alkışlarken Amerikan heyeti yerinden bile kalkmadı.

Bu barış dolu olayın ardından, Kore Savaşı’ndan bu yana ilk kez bir Kuzey Kore lideriyle Güney Kore lideri bir araya geldi. Önce tam sınırda el sıkıştılar. Ardından Kim Jong Un Güney Kore’ye adım attı. Bu tarihi bir andı. Kim Jong Un’un davetiyle de beraber Kuzey Kore’ye adım attılar.

Aslında bu barış Amerika’ya verilmiş en güzel cevaptı. Karşılıklı olarak iki ülkeyi ziyaret ettiler. Yani bugünlerde Kuzeyle güney arasında barış rüzgarları esiyor. Amerika’ya göreyse kuzey ve güneyin birleşme düşüncesi bile saçmalık.

Güney Kore de Kuzey Kore’yi nükleerden vazgeçirmeye çalışıyor. Ama Kuzey Kore’nin bu sevdadan pek vazgeçeceği yok gibi. Gelecek günlerde Kuzey Kore’yi ve dünyayı neler bekliyor göreceğiz.

Kuzey kore Kim hanedanlığı

Ne dersiniz bir gün Kim hanedanlığının sonu gelecek mi? Sizce Kuzey Kore tüm dünyanın nükleer kabusu mu olacak yoksa barış dolu günler mi göreceğiz?


Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzdün be admin Üzdün be admin
3
Üzdün be admin
Doğru olmamalı Doğru olmamalı
6
Doğru olmamalı
Ne diyosun Ne diyosun
5
Ne diyosun
Kral hareket Kral hareket
3
Kral hareket
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
6
Şaşırtıcı

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı