Libya Generali Hafter Türkiye’ye Karşı Cihat Çağrısı Yaptı


General hafter

Trablus hükümetine destek için Libya’ya asker gönderilmesini öngören Libya tezkeresi geçtiğimiz günlerde meclisten geçti. Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı mücadele eden General Hafter, halka “cihat” ve silahlanma çağrısı yaptı.

Trablus’taki Fayez el Sarraj önderliğindeki hükümet, Türkiye’den asker yardımı talep etmişti. 2 Ocak’ta Meclis’te yapılan oylamada, Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkere oy çokluğu ile kabul edilmişti.

Türkiye’nin meydan okumasını kabul ediyoruz ve cihat ilan edip silahlanma çağrısı yapıyoruz”

Yayınladığı bir videoyla halka seslenen General Hafter şunları söyledi:

“Bugün cihat ve genel seferberlik ilan ediyoruz. Hem erkeklere hem kadınlara, hem askerlere hem sivillere silah temin edilecek. Mesele artık Trablus’un “İslamcı milislerden kurtarılması” olmaktan çıktı ve eskiden Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olan “Libya’nın kontrolünü geri almaya çalışan bir sömürgeciye karşı” mücadeleye dönüştü. Türkiye’nin meydan okumasını kabul ediyoruz ve cihat ilan edip silahlanma çağrısı yapıyoruz.

Hafter, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Türk ordusunu ölüme gönderdiğinden emin olduğunu’ söyledi.

Libya’nın en güçlü savaş ağası olarak bilinen Hafter kimdir?

Halife Belkasım Hafter Libyalı asker ve siyasetçidir. Bölgenin en büyük aşireti olan El-Farjani’ye mensup olan ailesi Hafter’i 16 yaşındayken Bingazi’deki Kraliyet Askeri Koleji’ne kaydetti. Mezuniyetinden sonra Sovyetler Birliği’nde askeri eğitim aldı ve Harp Akademisi’ni bitirerek Libya Silahlı Kuvvetleri’ne katıldı. 

1969’da Kral İdris yönetiminin devrilmesi için Albay Muammer Kaddafi’nin darbesine destek verdi. Darbe başarı ile sonuçlanınca Kaddafi yönetiminde ordu içerisinde merdivenleri hızla çıkar.. Hafter bu dönemde kendisini “Laik ve Nasırcı” olarak tanımlıyordu. Libya Devrim Komuta Konseyi’ne seçilen Hafter, daha sonra Kaddafi tarafından genelkurmay başkanlığına atandı.

1986 yılında Fransa’nın desteklediği Çad kuvvetlerine yenilip ve 300 askeri ile esir olunca Muammer Kaddafi tarafından hain ilan edildi. ABD’ye kaçtıktan sonra tutuklandı ama 1990 yılında CIA ile anlaşma yaparak serbest bırakılır. 2011 yılında Kaddafi karşıtı gösterilerin artması ile birlikte Libya’ya geri gelir. Haftar, 2011 Libya İç Savaşı’nda Kaddafi’yi deviren güçlerde üst düzey bir görev üstlendi. Haftar, GNC’ye ve İslamcı köktendinci müttefiklerine karşı bir mücadele başlattı. Mücadelesi, seçimlerin GNC’nin yerini almasına izin verdi ancak daha sonra bir iç savaşa dönüştü. 2015’te Libya Ulusal Ordusu Komutanı oldu.

Hafter’in ordusu

Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Fransa’nın desteğini alan Hafter’in silahlı gücü de oldukça fazla. General Hafter’e bağlı birlikler Libya Ulusal Ordusu adı altında toplanıyor. Ordunun merkezinde Hafter’in oğlu Halid Hafter tarafından kumanda edilen 106. Tugay var.

Hafter’e bağlı birliklerin NATO standartlarında üretilen İtalyan yapımı, kundağı motorlu topçu sistemi Palmaria kullandığı gözlenmişti. Libya Ulusal Ordusu’nun 50’den fazla Palmaria obüsüne sahip olduğu tahmin ediliyor.

Hafter’in kara kuvvetlerinde, tamamı 106. Tugay’ın kontrolünde 4 adet Rus yapımı MI-24 saldırı helikopteri bulunuyor. Hafter’in envanterinde yine Rus yapımı Pantsir karadan havaya füze sistemleri de yer alıyor. 106. Tugay iki adet Pantsir’e sahip. Hafter güçleri ayrıca, yaklaşık 300 adet ABD yapımı BAE Caiman zırhlı personel taşıyıcı da kullanıyor.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir