Melih Gökçek Ankara’nın Otoparklarını Eşinin Vakfına Kiralamış


Melih gökçek

Mansur Yavaş Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde bir olay daha ortaya çıkardı. Eski Başkan Melih Gökçek Ankalıları çok çektirmişti. Bu defa Melih bey Ankara’nın en işlek yerlerindeki otoparkları ve bazı işletmeleri eşinin vakfına kiralamış.

Dinazorlarıyla özdeşleyen eski başkanımız Melih Gökçek eşi Nevin Gökçek’in onursal başkanlığını yaptığı Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı’na (SOS Vakfı) Ankara’nın otoparklarını oldukça düşük fiyatlarla uzun süreliğine kiraya vermiş.

Melih Gökçek belediyeden eşine, eşinin vakfı markete kiralamış!

Nevin Gökçek

Kocatepe Cami kapalı otoparkının üzerindeki ticari işletmelerden biri, yıllık 292 bin TL’ye yani aylık 24.000 TL’ye SOS Vakfı’na kiralananıyor.Melih gökçek’in eşinin vakfı da bu işletmeyi aylık 65 bin TL’ye bir süpermarkete kiralamış. Vay anam vay diyesi geliyor insanın.

SOS Vakfı vergi de ödemiyor!

 SOS Vakfı “Kamu yararına çalışan vakıf statüsü” alarak vergiden de yırttı. Vakfın vergi yükü de olmayınca zaten belediyeden çok ucuza kiraladığı otopark ve ticari işletmelerle çok yüksek karlar elde etti.

Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek Vakfın onursal başkanı. Melih Gökçek’in başkanlık yaptığı dönemden Kent Estetiği Daire Başkanı Ömer Öksüz ve Genel Sekreter yardımcısı Hatice Akgül de bu vakıfta yer alıyor.

İşte Melih Gökçek eşinin vakfına kiraladıkları yerlerin listesi ve fiyatları

  • Mavi Göl’ün içinde bulunan bin 628 araç kapasiteli otopark (KDV hariç aylık 10 bin 927 TL’ye) 10 YILLIK KİRA SÖZLEŞME. (Ankara Büyükşehir Belediye’sinde inceleme yapan müfettişler buranın aylık ortalama gelirinin 1 milyon TL’nin üzerinde olması gerektiğini raporladı.)
  • 50. Yıl Parkı’nın içinde bulunan 551 araç kapasiteli otopark (KDV dahil yıllık 72. 732 TL, aylık 6.061 TL ) 25 YILLIK KİRA SÖZLEŞMESİ.
  • Sıhhıye’de bulunan 944 araç kapasiteli Yenişehir çok katlı otoparkı 10 YILLIK KİRA SÖZLEŞMESİ ( KDV dahil aylık 56 bin 899 TL)
  • Hacıbayram Caddesi’nde Belediye Çarşısı içindeki 3 adet dükkan, aylık 2.303’er TL’ye. 10 YILLIK KİRA SÖZLEŞMESİ
  • Hacıbayram Hükümet Caddesi’ndeki 220 metrekarelik kafe, aylık 14.000 TLye (10 YILLIK KİRA SÖZLEŞMESİ)
  • Çamlıdere’de bulunan 2 katlı Ankara evi, aylık 583 TL. (10 YILLIK KİRA SÖZLEŞMESİ)
  • Kocatepe Katlı otoparkı üstündeki çarşıda, 3 adet ticari işletme, aylık 1966 TL. 10 YILLIK KİRA SÖZLEŞMESİ
  • Dikmen Vadisi Reşit Nuri Sokak’taki bina, yıllık 8.428 TL’ye 1 yıllığına kiralandı. Belediyenin müfettişleri kira süresinin 2017’de dolmasına rağmen binanın tahliye edilmediğini tespit etti.

Mansur Yavaş olayın peşinde

Mansur Yavaş

25 yıllığa kadar kira sözleşmelerinin olduğu bu yerler için Belediye hukuki süreç başlattı.

Kaynak: Cumhuriyet


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir