Mesut Özil PES 2020 Çin Sürümlerinden Çıkartıldı


16 Paylaşım
Mesut Özil Pes 2020

Mesut Özil PES 2020 oyununun Çin sürümlerinden kaldırıldı. Arsenal’de oynayan Mesut Özil Sosyal Medya hesabından Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine karşı yapılanlara ses çıkaran bir paylaşım yapmıştı.

Mesut Özil paylaşımı:

“Ey Doğu Türkistan. Ümmetin kanayan yarası. Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı müminler. Kur’anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelere yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür. Hz. Ali ne güzel demiş: ‘Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!’ Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur… Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yardım eyle… Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır.” 

Bu paylaşımın ardından Çinliler Özil’in formasını giydiği Arsenal’in maçlarının artık Çin televizyonlarında yayınlanmaması için çağrıda bulundu. 

Mesut Özil PES 2020 oyununun Çin sürümlerinden kaldırıldı. İngiltere’nin Arsenal takımında forma giyen Mesut Özil’in sanal karakteri, dünyaca ünlü konsol oyunu Pro Evolution Soccer’ın (PES) Çin sürümünden çıkarıldı.

“Mesut’u Affetmiyoruz”

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da, Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil’in, “yalan haberlerle kandırılmış” olduğunu ve Mesut Özil dilerse Sincan bölgesine gelip durumu kendi gözleriyle görebilir diye açıklmada bulundu.

Çin’in futbol federasyonu ise konuyla ilgili şu açıklamada bulundu;

“Mesut Özil’in sosyal medya üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklama fazla sertti. Bu, sporun sevgi ve barış ruhunu bozduğu gibi Çinli futbol severlerin duygularının incinmesine de yol açtı. Yapılan bu açıklamaları uygun bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz. Mesut’u affetmiyoruz.”

Arsene Wenger Mesut Özil’in arkasında

Arsenal’ın eski teknik direktörü Arsene Wenger Mesut’un da ifade özgürlüğüne sahip olduğunu savundu. 70 yaşındaki deneyimli teknik adam, Mesut Özil’in düşüncelerini herkesle istediği gibi paylaşma hakkı olduğunu belirtti.

Mesut Özil kimdir?

Mesut Özil 15 Ekim 1988 Almanya’da doğdu. Annesi ve babası işçi sıfatıyla Almanya’ya 1970’li yıllarda göç etmişlerdi. Mesut Özil’in kendisi gibi futbolcu olan Mutlu adında bir ağabeyi ve iki kız kardeşi bulunmaktadır. Türk asıllı Alman millî futbolcu olan Özil, Premier League takımlarından Arsenal’de oynamakta.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzdün be admin Üzdün be admin
3
Üzdün be admin
Doğru olmamalı Doğru olmamalı
6
Doğru olmamalı
Ne diyosun Ne diyosun
4
Ne diyosun
Kral hareket Kral hareket
2
Kral hareket
Bayıldım Bayıldım
1
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
7
Şaşırtıcı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı