Mesut Özil PES 2020 Çin Sürümlerinden Çıkartıldı


Mesut Özil Pes 2020

Mesut Özil PES 2020 oyununun Çin sürümlerinden kaldırıldı. Arsenal’de oynayan Mesut Özil Sosyal Medya hesabından Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine karşı yapılanlara ses çıkaran bir paylaşım yapmıştı.

Mesut Özil paylaşımı:

“Ey Doğu Türkistan. Ümmetin kanayan yarası. Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı müminler. Kur’anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelere yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür. Hz. Ali ne güzel demiş: ‘Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!’ Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur… Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yardım eyle… Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır.” 

Bu paylaşımın ardından Çinliler Özil’in formasını giydiği Arsenal’in maçlarının artık Çin televizyonlarında yayınlanmaması için çağrıda bulundu. 

Mesut Özil PES 2020 oyununun Çin sürümlerinden kaldırıldı. İngiltere’nin Arsenal takımında forma giyen Mesut Özil’in sanal karakteri, dünyaca ünlü konsol oyunu Pro Evolution Soccer’ın (PES) Çin sürümünden çıkarıldı.

“Mesut’u Affetmiyoruz”

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da, Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil’in, “yalan haberlerle kandırılmış” olduğunu ve Mesut Özil dilerse Sincan bölgesine gelip durumu kendi gözleriyle görebilir diye açıklmada bulundu.

Çin’in futbol federasyonu ise konuyla ilgili şu açıklamada bulundu;

“Mesut Özil’in sosyal medya üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklama fazla sertti. Bu, sporun sevgi ve barış ruhunu bozduğu gibi Çinli futbol severlerin duygularının incinmesine de yol açtı. Yapılan bu açıklamaları uygun bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz. Mesut’u affetmiyoruz.”

Arsene Wenger Mesut Özil’in arkasında

Arsenal’ın eski teknik direktörü Arsene Wenger Mesut’un da ifade özgürlüğüne sahip olduğunu savundu. 70 yaşındaki deneyimli teknik adam, Mesut Özil’in düşüncelerini herkesle istediği gibi paylaşma hakkı olduğunu belirtti.

Mesut Özil kimdir?

Mesut Özil 15 Ekim 1988 Almanya’da doğdu. Annesi ve babası işçi sıfatıyla Almanya’ya 1970’li yıllarda göç etmişlerdi. Mesut Özil’in kendisi gibi futbolcu olan Mutlu adında bir ağabeyi ve iki kız kardeşi bulunmaktadır. Türk asıllı Alman millî futbolcu olan Özil, Premier League takımlarından Arsenal’de oynamakta.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir