Osmanlı Padişahlarının 10 İlginç Özelliği


15 Paylaşım

Padişah; Osman bey soyundan gelen hükümdarlara verilen isim. Birçok padişah iktidarında türlü çılgınlıklara imza atmış. Kimileri doğru kimileri yanlış. İşte üç kıtaya asırlarca hükmetmiş Osmanlı padişahlarının 10 ilginç özelliği

 1. 10 Kristof Kolomb'u reddeden Padişah


  Bazı kaynaklara göre Kristof Kolomb bir gün 2. Bayezid’ın huzuruna çıkar. “Sultanım dünya sanıldığından daha da büyük, hala keşfedilmemiş ülkeler olabilir, bana bir gemi verin az destek olun da gideyim bakiyim oralara" der. Sultanımız hayalperest bu arkadaşımıza kapının yolunu gösterin.

  Ve Kolomb İspanya Kral ve kraliçesinin yardımıyla Amerika’yı keşfeder. İkinci Bayezid de Kolomb’a inanmayarak ayaklarına kadar gelen büyük fırsatı kaçırmış olur.

 2. 9 Kadınlardan nefret eden 3. Osman


  50 yılı aşkın süre kafes hayatı yaşayan 3. Osman, kadınlardan pek haz etmezdi. Sarayda dolaşırken cariyelerle karşılaşmak istemediği için ökçeleri çivili ayakkabı giyer. Adımlarını duyan kadınlar da odalarına kaçardı.

  3. Osman tahta çıkması ile birlikte bir ferman yayınlar. Padişahın sokağa çıktığı üç gün boyunca, kadınların süslenerek dışarı çıkmasını yasaklanır.

  Ayrıca Sultan Üçüncü Osman, musikiden nefret ettiği için bütün müzisyenleri saraydan kovar.

 3. 8 4. Murat'ın tütün, kahve ve içki yasağı


  4. murat Tütün, kahve ve içki kullanımını yasaklar. Bunları kullanmanın cezası ölümdür. Bizzat kendisi geç saatlerde kıyafet değiştirerek yasağa uyulup uyulmadığını kontrol eder ve bulduğu şüphelileri öldürtür. 

  4. Murad dönemindeki bir diğer yasak ise yatsıdan sonra fenersiz dışarı çıkma yasağıdır. Yatsıdan sonra sokakları gezen 4. Murad, fenersiz gezenleri de öldürür. Hatta bir defasında camiden geç saatte çıkıp fenersiz evine giden bir imamın çocuğunu yakalar ve onu yasağa uymadığı için öldürtür.

 4. 7 Deli İbrahim'in samur kürkü tutkusu


  4. murat üç kardeşini de öldürtmüştür. Geriye sadece kardeşi İbrahim kalmıştır. Bebekliğinden beri kafes sistemiyle hapis hayatında büyüyen İbrahim sürekli ölüm korkusu içinde yaşar. Bu yüzden psikolojisi hayli bozulmuştur.

  4. murat, ölmeden önce, taht kardeşi İbrahim'e kalmasın diye onu da öldürtmek ister. İdam emri verir. Ama İbrahim, Osman Bey soyunun son üyesidir. O da ölürse Osmanlı İmparatorluğu sona erir.

  Neyse ki annesi, Kösem Sultan araya girerek bu emri uygulatmaz. İbrahim “İstemem, bana taht gerekmez” diye feryat ederek zorla tahta çıkmaya süreklenir. 

  Sarayını samur kürküyle kaplayan bir kralın masalını okur İbrahim.  Bu yüzden kendisini ölümden koruyacağını düşünerek saray duvarlarını samur kürkü ile kaplatır.

  Padişahın bu tutkusu yüzünden samur fiyatları on katına çıkar. Her türlü vergiden muaf olan ilmiye sınıfı için bile samur vergisi konulur. Sultan İbrahim, sarayın pencerelerini bile samur kürkü ile kaplatır. Hatta samur kürkü vergisi yüzünden bazı tarihçiler bu döneme samur devri der.

 5. 6 Birinci Ahmed'in ilginç hamam yasakları


  17. asır İstanbul’unda, hamama giden gayrimüslimlerin nalın giymeleri yasaktır. Yasağın sebebi, hamamdaki Müslümanlar ile gayrimüslimlerin ayırt edilmeleri gerektiğine dair tuhaf düşüncedir.

  Bu yasağın konmasının ardından, Müslümanlar’ın yıkanırken nalınlarını çıkarttıkları takdirde gayrimüslim gibi gözükeceği düşünülür. Bunu üzerine gayrimüslümlere verilecek peştemallere birer demir halka konur.

  Birinci Ahmet döneminde bu yasağa ve kurala bir başka tuhaf ilave daha yapılır. Hamama giden gayrimüslimlerin peştemallarine demir halkanın yanısıra bir de çıngırak bağlanır. Oldukça ilginç...

 6. 5 Osmanlı'da idam edilen maymunlar


  Devir  3. Murat devri. Osmanlı’nın en şaşaalı yılları. Yavuz Sultan Selim döneminden itibaren kuzey afrika fetihleriyle , osmanlı topraklarına yeni misafirler gelir: maymunlar.

  Gemi malzemelerinin satıldığı azapkapı'da bu gözcü maymunlar satılmaya başlar. Korsan saldırılarına karşı, gemilerde direklere tırmanıp keskin gözleriyle başka bir gemi gördüklerinde çığlıklar atarak aşağıya haber verirler. Hatta  kasaplık gibi mesleklerde çıraklık bile yapmaya başlarlar.

  Osmanlının maymunlara olan sevgisi o kadar artar ki zenginler de evlerinde maymun beslemeye başlar.  O dönemde padişah 3. Murad’ın sohbetine, kişiliğine hayran olduğu bir din adamı var: Molla Abdülkerim Efendi. 

  Maymun dostu olan hikayemiz bu dini bütün mollanın, fatih camii’nde verdiği bir cuma vaazıyla son bulur. Molla cemaate,  maymunların fuhuşa alet olduğunu, kadınların bu maymunları sapık işlerde kullandığını’’ anlatır. Kızgın kalabalık gazı da alıp,  azapkapı ve galata'daki maymun satıcılarını basar. molla önderliğinde yakanan maymunlar asılarak idam edilir.

  Tarihçiler o günü  ‘’istanbul’da dalında maymun sallanmayan tek bir ağaç kalmadı’’ diye anlatırlar.

 7. 4 19 erkek kardeşinin canına kıyan padişah: 3. Mehmet


  Osmanlı’daki en trajik olay III. Mehmet’in tahta çıkmasıyla yaşanır. Tahta çıktığı günün gecesi en büyüğü 13 yaşında olan 19 erkek kardeşini boğdurtur. Sebepse ileride iç karışıklıkların çıkmasını engellemek.


 8. 3 Damsız girilmeyen şehir: İstanbul


  17. ve 18. yüzyıllarda İstanbul'da kefilsiz oturmak yasaktır. Bekar bir erkek bulduğu kefillerle İhtisab Ağası’nın huzuruna çıkar. Ama gösterdiği kefilin de güçlü olması gerekir. İstanbul’a gelen bekâr erkek İhtisab Ağası tarafından incelendikten sonra uygun görülürse şehre kabul edilir. Geleneksel mahalle düzeni içinde kendine yer bulamayan bu kitleler, bekâr odaları, dükkânlar ve hanlara topluca yerleştirilirler.

  Kendi içinde örgütlenmiş bekarlar, kentin düzenine en büyük tehdit olarak görülür. Bu bekarlar içki, fuhuş ve kumar gibi suçlarla ilişkilendirilirken, bunların yaşadığı yerler de kentin suç odakları olarak algılanır. 3. Mahmut da 1826'da çıkan ferman ile bekâr erkeklerin İstanbul’a girmesi yasaklar.

  Yani bu şehre damsız girilmez.

 9. 2 Abdülhamid Sultan'ın yasakları


  2. Abdülhamit'in kavisli bir burnu olduğu için insanlar onun burnu hakkında konuşur.Hatta adından bahsetmek yerine burun vurgusu yaparak sorunlardan söz edilir.Bu yüzden basında burun kelimesinin kullanılmasını yasaklanır.

  Burun yerine çıkıntı kelimesi kullanılır. “Tahtakurusu” sözü de, “tahtı kurusun” biçiminde okunabileceği için yasaklanır. Ayrıca sansür memurlarının yasakladığı diğer kelimeler arasında: Hürriyet, vatan, millet, zulüm, adalet, cumhuriyet gibi kelimeler de vardır.

 10. 1 Fatih Sultan Mehmet'in çılgın fikri


  Osmanlı padişahlarının Fatih Sultan Mehmet, savaş tarihinde benzerine rastlayamadığımız bir plan yaparak, dış denizde eli kolu bağlı, öylece bekleyen donanmasını karadan yürütüp iç denize, Haliç Limanı'na taşımaya karar verir.

  Yüzlerce gemiyi dağlık bir araziden geçirme düşüncesi. Tamamen çılgınlık. Fatih Sultan Mehmet, üstün zekasını kullanarak savaş kurallarıyla alay eder. Sultan gece gündüz demeden Galata üzerinden aşağıya doğru top atışları yaptırır. Amacı ilgiyi başka yöne çekmek. Böylece gemilerinin dağları ve vadileri aşıp bir denizden ötekine taşınmasını düşmandan saklayacaktır. 

  Saldırının sadece karadan yapılacağını varsayan düşman oyalanırken, gecenin karanlığında iyice yağlanmış binlerce tahta tekerlek harekete geçer, dev kızaklar üzerine yerleştirilmiş gemiler, birbiri arkasından dağları aşıp Haliç'e iner.

  Ertesi sabah uykularından uyanan Bizanslılara, Tam 70 parça savaş gemimiz günaydın der. Sanki sihirli bir el onları oraya koymuştur. Bütün Haliç, bu eşsiz plan sayesinde, Sultan ve ordusunun buyruğuna geçer. Ve güzel İstanbul bizim olur.

  Keşke Sürse Dedirten Osmanlı Adetleri


Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzdün be admin Üzdün be admin
4
Üzdün be admin
Doğru olmamalı Doğru olmamalı
3
Doğru olmamalı
Ne diyosun Ne diyosun
7
Ne diyosun
Kral hareket Kral hareket
3
Kral hareket
Bayıldım Bayıldım
2
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı