Plastik Poşet Çay Kanserojen Madde İçeriyor


15 Paylaşım
Plastik poşet çay

Yediğimiz, içtiğimiz şeylerin zararları gitgide artıyor. Şimdi de sıra poşet çaylarda. Canımız çay çektiğinde 2 dakika içinde, pratik olarak hazırlanan poşet çaylar sağlığımızı tehdit ediyor. Plastik çay poşetinin konulduğu her fincana milyarlarca mikroplastik parçacığı bıraktığı öğrenildi.

Kanadalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, 95 derece sıcaklıktaki suya konulan plastik bir poşet çayın, bir fincana yaklaşık 11.6 milyar mikroplastik parçacığı bıraktığını ortaya koydu.

Araştırma Nasıl Yapıldı?

Araştırmacılar dört farklı poşet çayı 95 derece ısıdaki suya koyup bekletti ve sonrasında suları elektron mikroskobu ve spektroskopi yöntemiyle analiz etti. Mikroplastiklerin suya sızmasına neden olanın poşetlerin kesilmesi olmadığından emin olmak için kesilmemiş poşet çaylar kullanılarak bir kontrol de sağlandı.

Su Pireleri Olumsuz Etkilendi

Tufenkji ve ekibi de, plastik poşet çaylardan açığa çıkan parçacıkların potansiyel zehirliliğini test etmek için, poşet çayların konulduğu sulara su pireleri bıraktılar. Sonuçta, ekip parçacıkların su pirelerini öldürmediğini ama davranışlarında ciddi etkiler meydana gelmesine ve gelişimsel malformasyonların oluşmasına neden olduğunu buldu. Ancak Tufenkji, bunun insanlar üzerindeki olası etkilerini anlamak için daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini söylüyor.

Araştırmacılar insanların plastik poşet çaylardan uzak durmasını öneriyor. Çayın, kağıttan üretilen poşet çay ya da yaprak çay olarak tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Bazı çay poşetleri muz ağacından yapılıyor

Poşet çay plastik

Bazı çayların poşetleri ise bir muz ağacı türü olan Abaka (musa textilis) ağacının yapraklarının kalın saplarından elde edilen liflerden yapılıyor. Bu lifler çok dayanıklı olduğundan örneğin gemilerdeki halat yapımında bile kullanılmakta. Kaliteli çay markaları, torbacıkları ağaç lifinden elde ediyor. Ama çay poşetlerinin bir kısmı plastikten üretiliyor ve mikroplastikleri barındırıyor. 

İngiltere’nin en büyük altı çay markasından, standart çay poşetlerinin plastiksiz olduğunu iddia eden bir şirket Pukka‘dır. Pukka, poşetlerinin yapımında pamuktan bir dikiş kullandığını ifade ediyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzdün be admin Üzdün be admin
2
Üzdün be admin
Doğru olmamalı Doğru olmamalı
3
Doğru olmamalı
Ne diyosun Ne diyosun
3
Ne diyosun
Kral hareket Kral hareket
3
Kral hareket
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
7
Şaşırtıcı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı