Rize’de Çay Toplamak İçin 6 Bin 900 TL Maaş Var Ama İşçi Yok!


rize çay

Çay hasadı dönemi geldi çattı. Ama korona virüsten dolayı çayı toplayacak adam yok. Toplanacak çay var ama işçi yok.

40 bin yabancı uyruklu işçinin ülkeye giremeyecek olması çay üreticilerini zora soktu. Büyükşehirden gelmek isteyen yaklaşık 100 bin üretici de Rize’ye gelemiyor. Şimdiyse ‘Çayımız Tarlada Kalmasın’ sloganı ile mahalle ve köylerde işçi aranıyor.  Gençlerin çaylığa gitmesi için, üreticiye destek olması için teşvik edilmeye çalışılıyor. 

En az asgari ücret veriliyor ancak toplanan çayı miktarına göre maaş 6 bin 900 liraya kadar çıkabiliyor. Günde 300 kilo çay toplarsınız 4 bin 650 TL, 350 kilo çay toplarsınız 5 bin 750 TL, 400 kilo çay toplarsanız aylık 6 bin 900 TL kazanç elde edecek.

Rize valiliği de çay hasadının nasıl yapılacağına dair yol haritası belirlenmeye uğraşıyor. Fındıklı Belediyesi, Ziraat Odası, Muhtarlar Derneği ile İlçe Kent Konseyi çözüm bulmak için ortak birlik kurdu. Birlik üyeleri mahalle ve köyleri gezerek aylık 6 bin 900 TL’yi bulan maaş ve sosyal güvence karşılığında çalışacak işçi arıyor. 42 bin dekar çaylık alanı olan ilçede yılda 30 bin ton dolayında çay hasadı yapılıyor. İlçede aranan 2 bin işçi ile yapılması planlanan çay hasadında yaklaşık 21 milyon TL ödeme yapılacak.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yalan haber 6.900 TL Kim kayıp etmişte vermiş ben rizeliyim Bizim kendi insanımız 150-TL günlük ücret istemekte artı sigorta ama üretici afgan parkistanlı suriyeli çalıştırmakta sigorta neyim yok O dediğiniz rakam yalan kardeşim