Sanna Marin’den öneri: “Artık haftada 4 gün, 6 saat mesaiyle çalışılsın”


Sanna Marin

Görevine yeni başlayan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ilk önerilerinden birini sundu: “Artık haftada 4 gün ve günde 6 saat çalışılsın”

Dünyada köklü ve yenilikçi şirketler artık uzun saatler yapılan mesailerden ziyade daha az ama daha verimli mesai sürelerini tercih ediyor. Microsoft, Google gibi büyük şirketler şimdiden bazı ülkelerde haftada 4 gün çalışma uygulamasına geçti. Üstelik maaşlarından ya da izinlerinden kesinti yapılmadan. Evet kıskanılan ülkelerde bugün: Finlandiya

Görevine yeni başlayan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin de ilk önerilerinden birini sundu. Dünyanın en genç Başbakanın bu önerisi çalışanların artık haftada 4 gün ve günde 6 saat çalışmaları oldu.

“İnsanlar sevdikleriyle daha fazla zaman geçirsin”

Çalışanların ailelerine, sevdiklerine daha fazla zaman ayırabilmeleri için bu çalışma sistemini önerdi. Sanna Marin önerisi için şöyle açıklama yaptı:

“Bence aileler kültür faaliyetlerine, sevdiklerine hobilerine daha fazla vakit ayırmayı hak ediyor. Bunun için çalışma saatlerinin yeniden düzene sokulması önemli.”

Yeni Zelandalı bu uygulamanın öncüsü oldu

Yeni Zelandalı Perpetual Guardians şirketi bu uygulamanın öncülerinden. 2018 yılının başından beri çalışanlar 4 gün çalışıyor. Çalışanların stres seviyeleri de oldukça düştüğünden şirkette verimlilik arttı.

Şirketin şuan 37 yaşında olan sahibi bu uygulamanın gerekliliği için şunları söylemişti:

Perpetual Guardians Ceo’su Andrew Barnes

“Beş gün çalıştığınız zaman daha fazla vaktiniz olduğunu düşünerek işleri ağırdan alıyorsunuz. Ara veriyor, kahvenizi daha yavaş içiyor, iş arkadaşlarınızla muhabbete dalıyorsunuz. Ancak eğer cuma gününüzü tatil yaparak geçirmek istiyorsanız işinize daha fazla konsantre oluyorsunuz ve daha hızlı, verimli çalışıyorsunuz.” 

İsveç’te bu uygulama ile ciro artmıştı

Google Ofisi – İsveç, Stockholm

İsveç’te internet atama motoru Google ve internet alışveriş şirketi Amazon çalışanları için 18 ay yani haftada 4 gün mesai denenmişti. Denemede, çalışanların hastalık iznine ayrılma oranı çok düşerken, ciroda artış sağlanmıştı.

Japonya’da Microsoft çalışanları haftada 4 gün mesai yapıyor

İşkolik insanların yaşadığı Japonya’da bile bu uygulama hayata geçti. Japonyada devlet şirketleri Pazartesi günleri tatil yapmaları için teşvik ediyor.

Microsoft 2019 Ağustos’unda haftada 4 gün mesaiyi başlatmıştı. Şirket öncelikle bunu bir proje olarak denemişti. 2300 çalışanın hepsine 5 cuma günü boyunca izin verildi. Çalışma haftasının kısaltılması nedeniyle hiçbir çalışanın maaşında kesinti yapılmadı ve çalışılmayan günler yıllık izinlerden düşülmedi. Üstelik çalışanları daha teşvik etmek için çalışanların aileleri ile tatil yapmaları ya da kendilerini geliştirmeleri için her çalışana 100 bin yen verildi.  Birçok toplantının kısaltılmış bir şekilde ya da uzaktan yapıldı.

Elektrik kullanımından da kar edildi

Microsoft Japonya’nın 3 günlük hafta sonu denemesi, üretkenlikte yüzde 39,9’luk bir artışa neden oldu. Bu da çalışanların zamanlarında daha ekonomik ve verimli olmaları gerektiği anlamına geliyordu. 

Microsoft Japonya’nın ofisleri 5 gün daha boş kaldığından, elektrik kullanımı yüzde 23,1 oranında azaldı.  Çalışanlar ayrıca yüzde 58,7 daha az sayfa yazdırdı.

Darısı Türkiye’nin başına diyeceğiz de…

Finlandiya Kadınlara Emanet! Tüm parti liderleri kadın!


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir