Sosyetik Annesi Tarafından 25 yıl Bir Odaya Hapsedilen Blanche Monnier

Aradan yüzyıllar geçse de değişmeyen zihniyetler nice yaşamları söndürüyor. Şefkatin kaynağı olarak bildiğimiz anne figüründen çok farklı bir hikaye...


Hikayemiz 19. yüzyıl Fransız sosyetesine kadar uzanıyor.  Fransa’nın tanınmış ailelerinden Monnier ailesi, kızları sadece kendinden daha düşük seviyede bir kişiye aşık oldu diye bakın neler neler yapmış. 25 yıl boyunca bir odada hapsedilen  Blanche Monnier ve acı dolu hikayesi…

Fransa’nın sosyetik ailelerinden olan Monnier ailesinin güzeller güzeli bir kızları vardır. Bu güzel kız Blanche Monnier 1 Mart 1849’da doğmuştur. Blanche 20’li yaşlara geldiğinde artık evlenmek ister. Tabii ki sevdiği bir adamla. Blanche’ın güzelliği sosyetede herkesin dikkatini çeker. Genç kızın birçok talibi çıkar ama Blanche hiçbirin, kabul etmez.

1874 yılına gelindiğinde 25 yaşında olan Blanche Monnier’ın gönlü kendinden daha düşük seviyede olan, sosyetenin içinde olmayan bir avukata düşer. Bu durum ailesinin hiç hoşuna gitmeyecektir. Özellikle annesi onun sosyeteden bir isimle evlenmesini istemektedir.

Blanche Monnier’un aşkının peşinden gideceğini anlayan annesi Louise onu bir odaya hapseder.

Kızını odaya hapsettikten sonra ise ailesi tarafından Blanche aniden ortadan kaybolmuş gibi gösterildi ve anne Loiuse ile Blanche’nin erkek kardeşi Marcel yalandan yas tutarak günlük yaşamlarına döndüler.

Savcılığa gelen esrarengiz mektup

Aradan yıllar geçer. 1901 yılında Paris Başsavcılığına olayla ilgili bir ihbar gelir. Savcılığa gelen isimsiz bir mektupta şunlar yazmaktadır:

“Sayın başsavcım, sizi fevkalade ciddi bir vakıa hakkında bilgilendirmenin onurunu taşıyorum. Madam Monnier‘ın evinde kilitli bir kadın hakkında konuşuyorum, neredeyse açlıktan ölecek, son yirmi beş yıldır kendi pisliğinde, çürümüş çöplerin içinde yaşıyor.”

Savcı ve polis mektuba inanamaz. Çünkü Louise Monnier aristokrat bir aileden gelmektedir ve kendi cemiyeti tarafından oldukça seviliyordu. Üstelik ailesi kızları kaybolduğunda oldukça üzüntülü görünüyordu. Neyse ki ihbar ciddiye alındı ve Monnierlerin evine bir baskın yapıldı. Baskında ise Blanche Monnier evlerinin üst katındaki gizli bir oda vardı.

Odanın kapısını açtıklarında gördüklerine inanamadılar. Genç kadın 25 yıl boyunca ışık görmeyen bir odada tutulmuştu.  Dışkı ve yiyecek artıklarıyla kaplı yatakta yaşamla ölüm arasında yatıyordu.

Blanche yeteriz beslenme sebebiyle bir deri bir kemik kamıştı. Güzelliğinden eser kalmayan kızı hemen hastaneye kaldırırlar. Hastanede ona bakan hemşireler ise, yaşadıklarına rağmen onun oldukça nazik ve mutlu olduğunu söylerler. Blanche; yıkanmaktan ve yeniden gün ışığı görmekten dolayı oldukça mutludur.

Gerçeklerin ortaya çıkmasından sonra gaddar anne Louise tutuklandı. Ölmeden önce polis, kızının hayatı hakkındaki boşlukları doldurmak için anneyi tüm detayları itiraf etmeye zorlamıştı. Bunun verdiği strese dayanamayan anne aynı ay içerisinde kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

Mektubu kimin gönderdiği ise hala bilinmiyor. Bir teori annesinin gaddarlıkdan bıkan kardeş Marcel’in yazdığı. Bir diğer teori ise evde çalışan hizmetlilerden birinin yazdığı.

Genç kız 25 yıl karanlık bir odada kaldıktan sonra esareti onun akıl sağlığını yitirmesine neden olmuştu. Dünyaya yeniden uyum sağlayamadı, bakım evine kaldırıldı. Monnier 1913 yılında, Bois şehrinde bir sanatoryumda hayatını kaybetti.

Kimseye etmem şikayet: Asırlık bir haykırış

[zombify_post]


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir