Taksiciler pişman: “Uber’e çok sert tepki verdik şimdi yerini korsan taksi aldı”


Uber taksi

Uber macerasının ülkemizde son buluşunun hikayesini hepiniz biliyorsunuzdur. Uber kullanıcıları taksiciler tarafından bir güzel dayak yedikten sonra Uber ülkemizde kapatılmıştı.

Vatandaş ise yakın mesafe diye taksisine almayan, vatandaşı yolun ortasında zorla indirmeye çalışan, turistleri kazıklayan taksicilerden bıktığı söylüyordu.

Şimdi ise Taksiciler Odası Başkanı Yahya Uğur, “O dönem Uber’e karşı yanlış kampanya yaptık. Biz hizmeti iyileştirseydik şimdi korsan bu kadar artmazdı” dedi.

Türkiye’de korsan taksi oranları gitgide artıyor. WhatsApp grupları üzerinden haberleşen ve müşteri kabul eden korsan taksileri kullananlar fiyatların yarı fiyatı olduğu için tercih etmek zorunda olduklarını ve taksilerdeki hizmeti, davranışları zaten beğenmediklerini söylüyorlar.

“Hizmeti kaliteli hale getirseydik Korsan bu kadar artmazdı”

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu şunları söyledi devam etti: “Emniyet görevlileri yoğunluktan dolayı düzenli denetim yapamıyor. Biz, verilen ilanları ve internet sitelerini tespit edip gerekli yerlere bildiriyoruz. Denetimlerin artması gerekiyor” 

Eski Başkanı Yahya Uğur “Biz Uber Türkiye’ye ilk girdiğinde çok sert tepki vererek yanlış yaptık. Uber’in reklamını eylem yapan taksiciler yaptı. Uber de bunu çok iyi kullandı. O dönem taksici esnafı verdiği hizmeti kaliteli hale getirseydi korsan bu kadar artmazdı. Vergi avantajına rağmen araçları istenilen düzeyde yenilemediler. Şu an geldiğimiz noktada bu şekilde ilan ve uygulama ile çalışan 5 bin üzerinde korsan taksi var. Taksiciler için kötü bir tecrübe oldu. Şimdi yeni uygulamalarla turizm amaçlı yolcu taşımacılığı da bu uygulamalara kapı aralıyor”

Sosyal Medya Ne Diyor?

Sosyal medyada da bu açıklamaların ardından tepkiler geldi.

https://twitter.com/Dulkadiroglu/status/1214474297768599552

“Uber yasaklandığı için korsan çalışıyoruz”

korsan taksi sahipleri, “Biz de kayıt altında ve denetime tabi olarak çalışmak istiyoruz. Yeni bir sistem oluşturulmalı ve plakalar şoförlere dağıtılmalı. Böylece korsan sorunu ortadan kalkar. Bu araçların çoğu Uber yasaklandığı için korsan çalışıyor” diyor.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Monopoliyi zorla ayakta tutmağa çalıştılar, olmadı. Karaborsayı doğurdu bu sefer de. Gelişim için adil ve özgür Rekabet şart be