Tunceli Belediyesi’nden örnek uygulama: Eşine şiddet uygulayana, çok eşliye ikramiye yok!


Tunceli belediyesi

Tunceli Belediyesi aldığı kararlarla tüm belediyelere örnek oluyor. Alınan karara göre işçiler yılbaşında 1250 lira, 1 Mayıs’ta ise 2 bin lira ikramiye alacak. Alkol ve kumar bağımlısı olanlar ve kadına şiddet uygulayıp, çok eşli olanlar ise bu haklardan yararlanamayacak. Fatih Mehmet Maçoğlu kadınların ve işçilerin yanında duran çalışmaları ile hepimizin takdirini kazanmaya devam ediyor.

Tunceli Belediyesi, Tüm Bel-Sen ile kadına şiddet uygulayan kişilerin belediyenin sosyal haklarından yararlanmasını engelleyen sözleşmeyi imzaladı. Söz konusu sözleşmeyle; işçiler yılbaşında 1250 lira, 1 Mayıs’ta ise 2 bin lira ikramiye alacak. Alkol ve kumar bağımlısı olanlar ve kadına şiddet uygulayıp, çok eşli olanlar ise bu haklardan yararlanamayacak.

Daha önce de kadınlara ayda bir gün regl izni tanınmıştı

Fatih Mehmet Maçoğlu belediye ikramiye

‘Komünist Başkan’ olarak bilinen Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun desteği ile  Kadın Meclisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonunca adın çalışanlara ayda bir gün regl iznini tanmıştı.

Yapılan sözleşmeye göre çalışan, birden çok eşli evlilik yapar ise sözleşmeden doğan haklardan faydalandırılmayacaktır. Ayrıca 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlar izinli sayılıcak. Çalışanların alkol, kumar vb alışkanlıklar ile aile içi şiddet uyguladığı anlaşıldığı takdirde, sözleşmeden elde ettiği hak ve alacaklardan faydalandırılmayacaktır.

Bel-Sen Şube Başkanı Mazlum Doğan şunları söyledi: “Açlık sınırlarının, rakamların yükseldiği bu dönemde belediyemizde 44 kişiyle yapılan bu toplu sözleşme çok anlamlıdır. 2020-2021 yılını kapsayan bu sözleşmenin, birliğimize, dayanışmamıza, emeğimizin kutsallığına hizmet edeceğine inancım tamdır”

Sözleşmenin maddeleri:

1-  Çalışan, birden çok eşli evlilik yapar ise sözleşmeden doğan haklardan faydalandırılmayacaktır.

2-  Çalışanların hizmet verdikleri alanda, halk ile daha iyi iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla ana dil ve yerel dillerde öğrenim görmelerine belediye olanak sağlar.

3-  Belediye yönetim ve çalışanlar, verdiği hizmetlerde ekolojik dengeyi korumayı esas alır.

4-  Aralık ayında maaş ve temel haklar ile birlikte 1250 TL yılbaşı ikramiyesi ödenir.

5-  1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Bayramı’nda 2000 TL net bayram ikramiyesi ödenir.

6-  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlar izinli sayılır. 

7-  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde kadın çalışanlar izinli sayılır. 

8-  Çalışanların alkol, kumar vb alışkanlıklar ile aile içi şiddet uyguladığı anlaşıldığı takdirde, sözleşmeden elde ettiği hak ve alacaklardan faydalandırılmayacaktır.

Kadınlara regl izni veren örnek bir belediye: Tunceli Belediyesi!


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir